2007-04-02 10:46
Autor: Jolly Roger
16

EVGA nForce 680i LT SLI

Strona 8 - RAID 0 oraz dźwięk

RAID 0



EVGA nForce 680i LT SLI


Asus Commando

Everest niemal równie wysoko ocenia obie płyty jeżeli chodzi o obsługę RAID 0. Tylko w części Buffered Read pojawiają się dziesięcioprocentowe różnice na korzyść płyty na P965, jednak już w pozostałych testach otrzymujemy niemal identyczne wyniki. Nowsze biosy i sterowniki pozwoliły na zmniejszenie dystansu NF680 do chipsetu Intela.


EVGA 680i LT SLI po lewej, Asus Commando po prawej


W teście dysków PC Mark, nForce 680i nadal musi uznać przewagę płyty na układach sterujących Intela, jednak widać tu niewielką poprawę w stosunku do NF650 SLI. Mostek południowy ICH8R nadal pozostaje niedościgniony uzyskując zauważalną przewagę nad konkurentem.




Testy w HD Tach potwierdzają, że mostek południowy ICH8R w płytach zbudowanych w oparciu o chipsety Intela jest w tej chwili najwydajniejszym rozwiązaniem. Dyski pracujące w trybie RAID 0 osiągają nieco niższe rezultaty gdy pracują pod kontrolą układów sterujących nVidii, a dodatkowo nieco mocniej obciążają procesor.

Zintegrowany dźwięk



Za wytwarzane dźwięku odpowiedzialny jest kodek Realteka ALC885, który pod względem możliwości znajduje się pomiędzy ALC883 i ALC888. Typowy użytkownik będzie z pewnością zadowolony z tego chipu, jako że zarówno w grach, jak i podczas odtwarzania filmów oraz muzyki, generowany dźwięk był całkiem niezłej jakości. Nie napotkałem żadnych problemów z trzaskami, bądź nadmiernymi szumami przenoszonymi na głośniki. W grach ALC885 również spisywał się dobrze. Wprawdzie mój zestaw 2.1 nie pozwalał na pełne delektowanie się przestrzennym dźwiękiem, jednak nawet i na takich głośnikach można się poczuć jakbyśmy byli w centrum pola walki.







W sterowniki wbudowany jest panel pozwalający nam dostosować konfigurację kodeka do własnych upodobań. Szczególnie zabawa z korektorem graficznym potrafi dać całkiem ciekawe efekty. Warto utworzyć sobie kilka profili, które będziemy zmieniali w zależności od odtwarzanego rodzaju muzyki.


Sprawdzono również, czy wbudowany kodek nie obciąża za mocno CPU, co mogłoby się negatywnie przełożyć na ilość generowanych klatek na sekundę. Test wbudowany w 3D Mark 2003 pokazał, że zestaw z płytą ze zintegrowanym ALC885 (EVGA nForce 680i LT SLI) jest w stanie wygenerować o 1FPS więcej, niż ten sam zestaw, lecz z płytą z kodekiem ALC883 (Asus P5N-E SLI). Różnica jest na tyle mała, że z pewnością nie da się stwierdzić wyższosci jednego rozwiązania nad drugim. W grach z pewnością nie dane nam będzie zauważyć żadnej różnicy.

Strona 8 z 10 <<<1...45678910>>>