GeForce 7300 GS w kleszczach
Strona 1 - Wstęp
Wstęp
Rytuał wprowadzenia kart z nowych serii na rynek prawie zawsze przedstawia się tak samo – najpierw swoją premierę mają produkty o najwyższej wydajności, które deklasują wyroby poprzedniej generacji. Spora grupa uczestników owego spektaklu nie jest jednak zainteresowana kupnem tego typu urządzeń i czeka na ukazanie się kart typu low-end. Układy takie często charakteryzują się niewielką wydajnością, lecz i przystępną ceną. Nie od dzisiaj wiadomo, że to właśnie najtańsze produkty z danych serii generują największe profity dla producentów. Takim właśnie wyrobem jest GeForce 7300 GS, który jest bohaterem niniejszej recenzji. Produkt ten odziedziczył wiele cech kart z siódmej serii z wyższym numerkiem, lecz ze względu na niższą cenę, musiał być odpowiednio zubożony. Jak te cięcia wpłynęły na wydajność i jakość? Niniejszy artykuł z pewnością będzie odpowiedzią na te pytania.
Kilka słów o ...
Zacznijmy może od tego, co się ostało z kart 7800. Dwiema najważniejszymi właściwościami z punktu widzenia programów 3D są sprzętowa obsługa Shader Model 3.0 oraz DirectX 9.0c. Powoduje to, że w najnowszych grach będziemy mieli możliwość ujrzenia takich samych efektów jak na najdroższych kartach Nvidii – GeForce 7800. Równie ważną rzeczą pozostawioną w GeForce 7300 GS jest suport dla technologii PureVideo (dostępna również w GeForce 6xxx), która pozwala na płynne odtwarzanie wideo w formacie HD, przy minimalnym zużyciu procesora i zapewnieniu dosyć wysokiej jakości wyświetlanego obrazu m.in. dzięki zaawansowanych technikom skalowania i wyostrzenia obrazu.
Podobnie jak starszy GeForce 6200 TC, 7300 GS obsługuje technologię Turbo Cache, polegającą na tym, że dostępna jest większa ilość pamięci graficznej, poprzez wykorzystywanie do tego alokowanej pamięci RAM komputera. Wydajność takiego rozwiązania nie może oczywiście być powalająca, lecz TC sprawdziło się w kartach GeForce 6200 TC, posiadających małą ilość GDDR.
Z powyższej tabelki wynika, iż pojemność pamięci karty graficznej „widziana” przez programy jest zależna od ilości zainstalowanego RAMu systemowego. GeForce 7300 GS w wersjach 128 i 256 MB RAM w komputerze z przynajmniej 1 GB RAM będą widziany jako karta 512 MB RAM.
Jak na kartę mającą kosztować 99$ lub 69€, wydaje się, że możliwości owego urządzenia są całkiem niezłe.
Niska cena musi jednak z czegoś wynikać. Pierwszą rzeczą powodującą, że kwota którą należy zapłacić za GF 7300 GS wydaje się być atrakcyjna, jest wyprodukowanie GPU w procesie technologicznym 90nm. Niestety, nie uniknięto znaczących cięć w architekturze procesora graficznego. Do swojej dyspozycji dostaniemy 4 jednostki przetwarzania pikseli oraz o jedną mniej werteksów. Całości obrazu dopełnia 64-bitowy interfejs pamięci (128 lub 256 MB) oraz 2 jednostki ROP. Większość kart powinna ukazać się w wersjach taktowanych zegarami 550/800 MHz.