Genius ERGO 555 Laser
Strona 5 - Eksploatacja i zakończenie
Jednak mnie najbardziej denerwowała jeszcze jedna rzecz. Jak już wspominałem przy okazji opisu Ergo 555, jej obudowa została zaprojektowana ergonomicznie (dla osób praworęcznych), stąd jej powierzchnię żłobią swoiste wycięcia, zagłębienia i wzgórki. Projektanci albo mieli małe dłonie (co u raczej niskich azjatów jest w większości normą) , albo zbytnio poniosła ich fantazja, bo zagłębienie na kciuk wepchnięto niemal do środka myszy. Może nie mam dłoni, jak bochenki chleba, ale i tak mała klawiaturka notebooka sprawia mi trochę problemów, więc ułożenie dłoni na Geniusie z kciukiem podwiniętym do środka sprawiało u mnie wrażenie, że czegoś w obudowie brakuje. Odległość miedzy małym palcem a kciukiem, wynosiła nie więcej niż sześć centymetrów, co przy szerokości całkowitej dłoni 11.5 centymetra (ze złączonymi palcami), dawało efekt niemal zwiniętej w rulon.
Stwierdziłem, że zapewne to tylko kwestia przyzwyczajenia do mojej, prawie symetrycznej myszy, więc jak popracuję na Geniusie parę dni, owo wrażenie minie. Jednak nie minęło. Czy w domu, czy w pracy przy notebooku, biorąc Ergo do ręki, zawsze coś mi nie pasowało. Ten kciuk wpadał tak głęboko do środka, że niemal pod dłoń ...
To tylko moja subiektywna ocena, bo osoby o innej budowie anatomicznej kończyn górnych, być może odbiorą ergonomię Geniusa w sposób pozytywny. Przyczepiłbym się też troszkę do trochę topornie chodzącego (obracającego) się kółka scrolla. Przy szybkim przewijaniu strony usłyszymy trochę niemiły chrzęst, coś jak gdyby rolka miała luz na swojej osi i delikatnie podskakiwała przy przeskakiwaniu po ząbkach oporowych. Oczywiście żadnego luzu tam niema, tylko sam dźwięk sprawia takie wrażenie. Jak dla mnie, osoby siedzącej dość długo nocą w Internecie, scrool jest zdecydowanie za głośny.
Abstrahując od moich indywidualnych wrażeń dotykowo-motorycznych, kupując mysz Genius ERGO 555 Laser z pewnością otrzymamy nieprzeciętne urządzenie, w którym połączono przystępną cenę z przyzwoitej jakości materiałami i ultranowoczesną technologią. Podczas gdy konkurenci wymagają od nas niejednokrotnie zaglądania do systemowego oprogramowania, by zmienić konto użytkownika z przydzielonymi mu ustawieniami, Genius pozwala nam błyskawicznie to zrobić bez wychodzenia z gry, a to dzięki wbudowanemu wyświetlaczowi OLED, na którym otrzymamy dane o aktualnie włączonym profilu i jego ustawieniach DPI. Z pewnością „taki bajer” będzie też świetnym dodatkiem do naszego domowego PCta, bo sam efekt merdającego ogonem do nas stworka AGAMA stanie się niecodziennym, przyciągającym wzrok znajomych ozdobnikiem biurka.
Jeśli połączyć to z możliwością niesymetrycznej regulacji osi przy monitorach panoramicznych, to Ergo 555 stanie się godną polecenia propozycją. Wybredni gracze muszą tutaj zadecydować sami, bo żadne słowa nie są w stanie oddać tego, co każdy z nas indywidualnie odczuwa, stając twarzą w twarz z wirtualnym wrogiem i ręką spoczywającą właśnie na przedłużeniu naszej „giwery” lub innego kosmicznego arsenału ... Ale za cenę 118 złotych to bardzo dobra propozycja, godna odznaczenia Best Buy ...
ZALETY:
- bardzo szeroki zakres ustawiania wartości DPI – od 400 do 3200
- możliwość niesymetrycznych ustawień dla osi X i Y (co 100 DPI dla każdej z osi)
- możliwość programowania indywidualnych ustawień dla pięciu profili (użytkowników)
- wyświetlacz OLED informujący o wartości DPI i użytym profilu
- brak widoczne j(zauważalnej wzrokowo) akceleracji wstecznej
- wysoka precyzja prowadzenia kursora / celownika
- elastyczny kabel w ochronnym, bawełnianym oplocie
Wady:
- gładkie, sprzyjające się poceniu palców powierzchnie głównych przycisków
- dla dużych, „męskich” dłoni zbyt duże wgłębienie na kciuk
- trochę głośno pracujący(obracający się) scrool
Serdeczne podziękowania dla agencji Tabasco za udostępnienie sprzętu do testów.