2007-05-31 16:23
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
5
Genius SlimStar Solargizer
Strona 5 - Podsumowanie
Genius często zasypuje nas swoimi nowymi propozycjami dla komputerów i domowej rozrywki. Nie zawsze sa to przedmioty najwyższych lotów, ale trzeba przyznać producentowi, że pracuje nad jakością wykonania, użytych do produkcji materiałów, jak i nowymi technologiami.
Czy „słoneczny” zestaw Genius SlimStar Solargizer uznacie za przydatną rzecz w domu, tego nie wiem, ale muszę przyznać, że jako bezprzewodowa klawiatura w komplecie z laserową myszką sprawowała się świetnie. Jej klawisze typu „slim” nie były zupełnie płaskie jak w notebooku, ale praca na nich była przyjemna i wygodna. Ich "klik" jest cichy a cały zestaw pracował precyzyjnie w zasięgu około 10 metrów (co jest zresztą zgodne ze specyfikacją techniczną).
Sporym plusem tej konstrukcji jest fakt, że do pełnego naładowania kondensatorów wystarcza zaledwie 10 minut świetlnego ładowania. W razie pracy wieczorem, przy dłuższej pracy w ciemnościach, funkcję zasilania przejmą po wyczerpaniu kondensatorów baterie, a nawet gdy i one zawiodą możemy jeszcze połączyć klawiaturę kablem USB i pracować dalej (ale już na uwięzi).
Dla wielu z was przydatne na pewno będą przyciski sterujące funkcjami multimedialnymi i biurowymi. Ich ułożenie i opis nie sprawiają żadnych problemów i przy zaznajomieniu się z ich układem, możemy posługiwać się nimi nawet przy dość słabym oświetleniu.
Mysz, którą dostajemy w zestawie z klawiaturą można uznać za udaną konstrukcję. Osoby nie grające namiętnie w ulubione tytuły będą mogły z powodzeniem oddać się pasji precyzyjnego namierzania wroga, by po pewnym czasie wrócić do nudnej, biurowej pracy, w której Genius sprawuje się najlepiej. Sporym plusem tego gryzonia jest fakt, że nawet lekko błyszczące powierzchnie nie są w stanie wyprowadzić kursora z określonej trajektorii ruchu naszej ręki. Za minus uznałbym brak gniazda USB, którym to można by doładować akumulatorki (w zestawie dostajemy tylko baterie), jak to miało miejsce w wcześniej testowanym modelu ErgoMedia.
Druga z prezentowanych dziś myszy, to malutka przyjaciółka do podróży z notebookiem, choć z powodzeniem może służyć nam w domu, jako druga mysz dla dziecka, bądź malutkiej, kobiecej dłoni. To niepozornie wyglądające urządzenie ma również dwa zakresy pracy (800 i 1600 DPI) i jeśli ktoś się uprze, może sobie nią nawet pograć w dość dynamiczne gry. Mi jednak tak mała myszka niknęła w dłoni, więc nie mogłem zbyt komfortowo poruszać się w akcji. Jednak jesli ktoś woli zabawy strategiczne, to tutaj duża precyzja przenoszenia ruchu Geniusa Travelera z pewnością zostanie zauważona i doceniona.
Do nowatorskiego scrolla trzeba się trochę przyzwyczaić, ale później praca z nim stanie się przyjemnością. W dodatku faktycznie udało się wyeliminować następne ruchome, a więc narażone na fizyczne uszkodzenie elementy, szczególnie podczas przenoszenia lub przewożenia naszego mobilnego komputera. Mi osobiście ten pomysł się podoba.
A jak z cenami tych nowości ? Genius SlimStar 820 Solargizer nie jest może zbyt tani, bo musimy zaplacić za niego 260 złotych, jednak biorąc pod uwagę długą pracę baterii, któte są odłączane od zasilania przy dostępie do światła, długotrwała eksploatacja tego zestawu powinna zaprocentować w postaci zaoszczędzonych pieniążków na ogniwa alkaliczne AA. Szkoda, że nie miałem jej okazji dłużej potestować, wtedy mógłbym podać wam orientacyjny czas pracy na jednym komplecie baterii w mieszanym trybie pracy (w dzień internet, wieczorem gry). No, ale mogliśmy się choć zapoznać z nową ofertą Geniusa.
Za myszkę Genius Traveler 355 Laser zapłacimy 68 złotych i w tym przypadku uważam, że jest ona warta każdej wydanej na nią złotówki. Dobra precyzja prowadzenia kursora, praca w rozdzielczości 800 i 1600 DPI oraz nowatorskie rozwiązanie scrolla to mocne strony tego produktu. Praca przy notebooku w terenie, gdzie nie zawsze możemy mieć idealne podłoże, będzie z pewnością bezproblemowa. Innowacyjny system Genius Laser Technology faktycznie sprawdza się nawet na błyszczących, niemal lustrzanych powierzchniach. W zasadzie prócz tego, że musimy się trochę przyzwyczaić do operowania optyczną "rolką", to nie mam jej nic do zarzucenia. Dlatego zasłużenie otrzyma ona odznaczenie rekomendacji.
Genius SlimStar 820 Solargizer
Zalety :
- dobra jakość wykonania
- trzy źródła zasilania klawiatury (baterie, ogniwa słoneczne, kabel USB)
- komplet baterii w zestawie
- wygodna mysz pracująca w rozdzielczości 800 i 1600 DPI
Wady :
- mysz nie ma możliwości ładowania ewentualnych akumulatorków (brak łącza USB)
- musimy uważać na ruchome skrzydełko ogniw słonecznych, by go nie uszkodzić
Genius Traveler 355 Laser
Zalety :
- dobra jakość użytych materiałów
- dobra precyzja prowadzenia kursora
- praca w dwóch rozdzielczościach - 800 i 1600 DPI
- atrakcyjna cena
Wady :
- optyczna "rolka" wymaga przyzwyczajenia - na początku korzystanie z niej nie jest precyzyjne
Serdeczne podziękowania dla agencji Tabasco za udostępnienie sprzętu do testów.
Podziękowania dla koncernu AMD za udostępnienie na potrzeby testów, procesorów Athlon 64 / FX 62 / X2 5000+