2005-11-23 04:00
Autor: Łukasz Wieczorek (djluke)
4

Genius Trek 320R - kamerka na święta.

Strona 2 - Wygląd i oprogramowanie.

A w środku ujrzymy to, co było już widać przez plastikowe „okienko” w kartoniku, ale nie tylko. Cała zawartość zestawu prezentuje się następująco:

► kamerka Genius Trek 320R
► przewodowy mikrofon z klipsem
► instrukcja obsługi
► płyta CD ze sterownikami i oprogramowaniem


Wszystko wyjęte, jednak ciekawość nie daje mi spokoju jak zrealizowano efekt świecenia kamerki bez podpinania jej do komputera. Okazuje się, iż to 4 baterie połączone z mikroprzełącznikiem i podłączone do wtyczki USB dają taki efekt.

Przyjrzyjmy się jeszcze z bliska samej kamerce.


Centralnie z góry umiejscowiony jest przycisk służący do robienia zdjęć.


Przystąpmy zatem do instalacji sterowników. Wkładamy płytę CD do napędu i oczom naszym ukazuje się następujące menu, z którego możemy zainstalować:

► sterownik kamerki (wraz z aplikacją do jej obsługi)
► Adobe Acrobat
► biblioteki DirectX 9
► aplikację DD PlayCam do tworzenia efektów specjalnych przy nagrywaniu wideo oraz
► przeczytać instrukcjęobsługi w pliku PDF


Po kolei instaluję sterownik oraz później program DD PlayCam (przy okazji jego instalacji należy zainstalować MS XML Parser 4.0 i SDK - w przeciwnym wypadku skorzystanie z funkcji programu będzie niemożliwe). Nie mogąc się doczekać podłączam kamerkę do portu USB, uruchamiam oprogramowanie i...pierwszy problem. Otóż kamera sama robi zdjęcia, a po zapełnieniu nimi ekranu wyrzuca komunikat o błędzie! Okazuje się, że webcam pobiera aż 500mA ze złącza USB (pewnie za sprawą dodatkowego oświetlenia) i moja płyta główna nie była mu w stanie tego zapewnić, "wyrzucając" przy okazji skaner. Co ciekawe podłączenie do aktywnego huba USB2.0 również nie pomogło - jedyny efekt był taki, iż po wyłączeniu komputera kamerka dalej mieniła się kolorami. Sprawę załatwiło dopiero podpięcie urządzenia do huba w moim monitorze iiYama, jednak ponieważ był to hub USB1.1 testy wykonałem na innym komputerze, na którym ów Genius był jedynym urządzeniem na USB.

Oprogramowanie jest intuicyjne. Udostępnia nam 4 tryby pracy: podgląd, monitorowanie, rejestrowanie filmów oraz robienie zdjęć. Postaram się opisać pokrótce każdy z nich.

Podgląd uruchamia się domyślnie po załączeniu aplikacji. Możemy w nim wybrać rozdzielczość obrazu (od 160*120 aż do 640*480), przesuwaćnie mieszczący sięw okienku obraz (przy najwyższej rozdzielczości) oraz przełączać się do pozostałych trybów


Kolejną ciekawą funkcją kamerki jest tryb monitorowania. Ustawiamy czułość ma zmiany otoczenia, dźwięk alarmu, wciskamy Start i wychodzimy z pokoju, a gdy tylko ktokolwiek sie w nim pojawi zostanie natychmiast sfilmowany, a materiał w razie czego zostanie wysłany do nas mailem.


Tryb fotografowania służy nam, jak sama nazwa wskazuje, do robienia zdjęć. Zrobione fotki możemy od razu wysłać mailem.


W trybie rejestracji wideo naszym zadaniem jest wybranie rozdzielczości filmowania i ciśnięcie Start. Nakręcony materiał możemy następnie wysłać mailem lub przerobić do formatu MPEG1.

Strona 2 z 5 <<<12345>>>