2008-08-29 15:25
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
30

Głośniki - Genius SW-HF5.1 6000

Strona 3 - Wygląd 2

Najciekawszym elementem zestawu SW-HF5.1 6000 jest z pewnością subwoofer, który robi spore wrażenie zarówno rozmiarami, wyposażeniem, jak i wagą. Przy rozmiarach: 213 x 410 x 360 mm waży on ponad 10 kilogramów. To zasługa zarówno sporego pudła rezonansowego, jak i zamkniętego w jego wnętrzu wzmacniacza. Już sam radiator chłodzący końcówkę mocy, mimo że jest zrobiony z aluminium, przy swojej wielkości musi ważyć sporo. Za efekty nisko tonowe odpowiada ośmiocalowy głośnik umieszczony w prawym boku obudowy (patrząc od przodu subwoofera).



Front głośnika nisko tonowego zdominował czarny, wykonany z tworzywa sztucznego panel sterowania, zaopatrzony w wyświetlacz ciekłokrystaliczny. W jego dole znalazło się miejsce na ogromny wylot kanału BassReflex.


Zaczynając od góry, umieszczono w nim „oczko” z sensorem podczerwieni do odbioru sygnału z pilota zdalnego sterowania, ekran wyświetlający włączone funkcje, jak i poziom ustawionej głośności ogólnej (w skali 0 / 63) oraz ustawień tonacji dla frontowych i tylnych satelitów (Front / Rear - w skali od –8 do +8), jak również ich balansu. Wszystko to będziemy mogli obsłużyć łatwo i intuicyjnie.



Tuż pod ekranem mamy osiem przycisków:
- STANDBY – do uśpienia i przywrócenia gotowości do pracy zestawu
- MUTE – szybkie wyciszenie dźwięku (wyłączenie wszystkich głośników)
- RESET – szybkie przywrócenie fabrycznych ustawień głośników
- FUNCTION – najważniejszy z przycisków – zarządza ustawieniami dla poszczególnych opcji głośników
Za pomocą kolejnych czterech przycisków przełączamy się między źródłami sygnału audio. Do dyspozycji mamy więc opcje: DVD, TV, AUX 1, AUX 2.
Wróćmy na chwilę do przycisku „Function”. Za jego pomocą możemy wybrać jedną z dostępnych opcji (każde kolejne naciśnięcie przycisku włącza kolejną funkcję), poczym za pomocą pokrętła VOLUME ustawimy je zgodnie ze swoimi potrzebami (w skali –8 / 0 / +8).






Tył subwoofera zdominował wspomniany wcześniej radiator wzmacniacza i gniazda połączeniowe dla głośników i sygnałów źródłowych. Radiator nosił wyraźne ślady zderzenia z czymś u jednego z poprzednich testerów tego sprzętu (wygięte ożebrowanie). Prócz tego, na tylnej ściance znajdziemy jeszcze kabel zasilający, włącznik zasilania głównego 0/I i bezpiecznik sieciowy.




Jako, że subwoofer ma sporą wagę, a i wstrząsy przy jego pracy są dość znaczne, na jego spodzie umieszczono wyższe nóżki, zaopatrzone w gumowe „amortyzatory”. Gdy naciśniemy mocniej na pudło głośnika nisko tonowego, można poczuć, jak to „zawieszenie” lekko się ugina.



Na koniec zostało nam przyjrzeć się jeszcze pilotowi zdalnego sterowania. Styliści Geniusa nie wysilili się zbytnio, bo urządzenie jest proste jak drut i wykonane z plastycznych materiałów o średniej jakości. Gumowe przyciski działają dość precyzyjnie, choć białe napisy określające ich przeznaczenie, umieszczone na jasno szarym tle to chyba nie najlepszy pomysł. Osoby gorzej widzące, będą miały spory problem ze znalezieniem odpowiedniej funkcji.




Dane techniczne ze strony producenta:

Strona 3 z 5 <<<12345>>>