2010-04-03 21:08
Autor: Krzysztof Wołk (flick)
9

Hybrydowy Asus UL50Vf

Strona 4 - Fukcje i Udoskonalenia

Dzięki autorskiej funkcji ASUS Express Gate, można zacząć korzystać z komputera w ciągu zaledwie 8 sekund – zamieniając komputer w bramę z błyskawicznym dostępem do sieci. Za sprawą natychmiastowego dostępu do Internetu użytkownicy, którym ciągle brakuje czasu, mogą w prosty sposób korzystać z materiałów wideo dostępnych w sieci, używać popularnych komunikatorów takich jak MSN, Skype, Google talk, QQ oraz Yahoo! Messenger, sprawdzić pogodę lub wysłać i odebrać pocztę elektroniczną.



Jest to po prostu wbudowany system operacyjny na płytach głównych marki ASUS. Natychmiast po naciśnięciu przycisku zasilania znajdującego się z lewej strony obudowy zapewnia on użytkownikom dostęp do podstawowych usług sieciowych bez uruchamiania systemu Windows. Aby uruchomić Windows wystarczy komputer uruchomić drugim włącznikiem znajdującym się po prawej stronie obudowy. Express Gate działa szybko i stabilnie, zgodnie z zapewnieniami producenta. W połączeniu z wygodnym systemem uruchamiania komputera za pomocą dwóch oddzielnych włączników stanowi ciekawą alternatywę dla systemu Windows, kiedy się spieszymy lub wiemy, że poza internetem nie będziemy nic innego robić na komputerze.



Już wcześniej rozpisywałem się o powyższej funkcjonalności, myślę, że czytelników tej recenzji bardziej zaciekawi innowacja jaką jest hybrydowa karta graficzna. NVIDIA® Optimus™ bo o niej mówię to technologia przeznaczoną dla notebooków, której podstawą jest automatyczny dobór najodpowiedniejszego procesora graficznego dla uruchamianej w danym momencie aplikacji, przy obciążeniu albo dedykowanego procesora graficzny NVIDIA albo zintegrowanego układu graficznego firmy Intel. W rezultacie otrzymujemy połączenie doskonałej wydajności i wydłużonego czasu pracy na akumulatorach automatycznie i niezauważalnie dla użytkownika.





Układy elektroniczne w samochodach hybrydowych dobierają najstosowniejsze źródło napędowe, przełączając w trakcie jazdy silnik elektryczny na spalinowy i odwrotnie. Technologia NVIDIA Optimus obsługuje dwa procesory graficzne w identyczny sposób. Mechanizmy tej technologii umożliwiają natychmiastowe przekierowanie obciążenia na procesor graficzny, który będzie najwydajniejszy dla danego zadania, tym samym wydłużając czas pracy na akumulatorach nawet dwukrotnie w porównaniu do komputerów o podobnej konfiguracji wyposażonych w oddzielne procesory graficzne.

Komputer korzysta z dedykowanego procesora graficznego NVIDIA podczas grania w gry 3D, odtwarzania filmów lub pracy z aplikacjami wykorzystującymi procesor graficzny do wykonywania obliczeń. Podczas korzystania z podstawowych aplikacji, takich jak przeglądanie Internetu lub czytanie poczty elektronicznej, komputer bazuje na zintegrowanym procesorze graficznym. Dzięki takiemu rozwiązaniu udało się osiągnąć długi czas pracy na bateriach bez poświęcania doskonałej wydajności graficznej.
W praktyce wygląda to tak że na serwerach nVidii jest na bieżąco tworzona i aktualizowana baza danych w której umieszczane są np. gry dzięki czemu cały system wie kiedy należy się przełączyć. W praktyce działanie jest rewelacyjne. Nie sposób zauważyć moment przełączenia się kart graficznych np. w PCMarku. Dopiero, gdy moc karty graficznej jest potrzebna, uruchamia się ona.
Oczywiście istnieje możliwość własnego definiowania ustawie graficznych dla każdej aplikacji. Powiedzmy że program nie jest zainstalowany, a jedynie przekopiowany lub jest dość stary i nie został oficjalnie obsłużony przez nVidię. W panelu nVidia Control Panel łatwo i szybko możemy dodać sami dowolny program oraz ustawić na sztywno jaką kartę graficzną ma on używać.



Pozostaje tylko jeden niesmak. Skoro ta technologia działa teraz wręcz rewelacyjnie nie można było od samego początku wdrożyć takiego rozwiązania, zamiast tego istniejącego w dużej ilości laptopów wymagającego ponownego rozruchu komputera? Jest jeszcze jedna kwestia tego co się dzieje z komputerem jak w menadżerze urządzeń Windows wyłączymy którąś kartę graficzną. Trzeba to jakoś zablokować dla dobra użytkowników, a raczej ich nerwów.

Strona 4 z 7 <<<1234567>>>