2010-04-03 21:08
Autor: Krzysztof Wołk (flick)
9

Hybrydowy Asus UL50Vf

Strona 5 - Wydajność

Asus UL50Vf, który przyszło mi testować miał już fabrycznie zainstalowany system operacyjny Windows 7. Wyposażony on jest w dwie karty graficzne, a także posiada całkiem niezły dysk twardy oraz 4GB szybkich pamięci ram DDR3. Pierwszą kartą graficzną jest zintegrowany produkt marki Intel o niskiej wydajności, a drugą dedykowana karta graficzna skonstruowana przez nVidię.



Za przełączanie pomiędzy kartami odpowiada wcześniej opisana technologia nVidia Optimus. Dzięki niej Asusowi udało się uzyskać świetny kompromis między wydajnością a czasem pracy na zasilaniu akumulatorowym. Spójrzmy na screen ze wskazaniu Windows 7.





Dzięki oprogramowaniu Power4Gear możemy z łatwością przełączać się pomiędzy różnymi profilami zasilania. Jest ich na tyle dużo, że każdy znajdzie taki, który najbardziej będzie odpowiadał indywidualnym wymaganiom. Profile możemy przełączać przyciskiem, który uruchamia system w Express Gate.



Na pochwałę zasługuje także oprogramowanie nVidii, umożliwiające użytkownikowi w bardzo prosty sposób na zdefiniowanie karty graficznej, którą chciałby w danej aplikacji używać.



Konfiguracja komputera, za wyjątkiem karty graficznej, wydaje się być dobrze zrównoważona. Mam tu na myśli to, że karta nVidii mogłaby być jednak dwa razy wydajniejsza. Komputer stanowiłby wtedy prawdziwe uniwersalne monstrum, które mogłoby sprostać nawet nowszym grom komputerowym w przyzwoitych detalach. W tej chwili w rozdzielczości 1024x768 komputer średnio utrzymuje 31 FPS, w grze Unreal Tournament III.

3dMark 2006



Zainstalowany Windows 7 oczywiście działa ze wszystkimi efektami graficznymi, jakie oferuje interfejs Aero, także na grafice zintegrowanej. Wydawać by się mogło, że efekty pracy będą słabe. Nic bardziej mylnego. System reaguje szybko bez żadnej zwłoki, zarówno aplikacje jak i samego siebie włącza błyskawicznie.

WinRAR




Cinebench



Jak zawsze prowadziłem kilka testów na pakiecie oprogramowania Adobe CS4. Programy pracowały dobrze i wydajnie. Dzięki dużej ilości pamięci ram dawały nawet sobie radę z większymi projektami graficznymi.
Nie mniej jednak ten nie nadaje się na stanowisko pracy dla grafika, brakuje mu ku temu mocy procesora jak i lepszej matrycy. Lepiej sprawdzi się on jako maszyna do multimedialnej rozrywki. Filmy Full HD (1080p)odtwarzają się płynnie, zużywając przy tym ok 50% mocy procesora dzięki wsparciu GeForce'a.

3dMark 2005



Ogólna wydajność systemu jest stale wysoka bez względu na wykonywanie zadanie, zapewnia płynne i wydajne środowisko pracy. Wiele chodzących naraz programów nie stanowi dla UL50Vf najmniejszego problemu. Co lepsza wszystko to ma miejsce przy zachowaniu długiej żywotności na baterii. Nie ma jednak róży bez kolców. Choć jest to jeden z lepszych laptopów jakie testowałem to wciąż czuję niedosyt. Skoro nVidia Optimus tak dobrze sobie radzi to dlaczego producent nie poszedł ciut dalej? Dlaczego nie udało się w komputerze zainstalować karty graficznej o mocy przynajmniej zbliżonej do GeForce 9600M GT ? Gdyby tak się stało to maszyna stworzyłaby niebagatelne połączenie mobilności z przenośnym komputerem do gier, które to było do tej pory niemożliwe do osiągnięcia.

Strona 5 z 7 <<<1234567>>>