2008-01-24 17:01
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
19

NOX PULSAR 750W

Strona 5 - Podsumowanie

Na wielu forach pojawiają się krytyczne wypowiedzi na temat kierunku, w jakim zmierza technologia komputerowa. Pomijając straszliwe tempo, jakie narzucili nam producenci procesorów i kart graficznych, ich każdy kolejny produkt opiera się obecnie na podwajaniu liczby rdzeni, co znów przekłada się mimo unowocześniania procesów produkcji, na zwiększony apetyt na prąd. Pewien przełom stanową tutaj nowe procesory Intela, wykonane w wymiarze technologicznym 45 nm, dzięki którym dość znacznie spadło zapotrzebowanie na prąd. Złudne to jednak nadzieje, bo już AMD zapowiada Okto Core, więc i Intel będzie musiał trzymać się marketingu i podwoi liczbę rdzeni w układach Quad, co znów przełoży się na większe zużycie prądu ... i tak w kółko Macieju.


Aby dziś zasilić wydajny komputer multimedialny, musimy szukać zasilaczy o realnej mocy 400W. Jeśli chcemy komputer do najnowszych gier z wykorzystaniem jednej mocnej karty, jak GeForce 8800GTS 512 lub starszej Ultry czy najnowszego Radeona HD 3870 X2, w zespole z mocnym procesorem i dużą ilością pamięci, musimy pomyśleć o maszynie zaczynającej się od 500W w górę. Ekstremalni gracze i posiadacze dużych monitorów 24 lub 30 calowych monitorów pracujących w rozdzielczości Full HD, będą już zainteresowani dwoma (powiedzmy średnio 600-700W), trzema a nawet czterema dwurdzeniowymi kartami graficznymi (osiem rdzeni w CrossFire X), ale na to już trzeba wyciągnąć z kieszeni sporą gotówkę na zasilacz o mocy około jednego kilowata.


Dla kogo więc będzie NOX PULSAR AT-750R 14A ? Polecałbym go każdemu, kto będzie chciał w niedalekiej przyszłości planuje dokupić sobie drugą, wydajną kartę graficzną z wyższej klasy średniej lub niedawnego high endu kiedy ceny już spadną z nadejściem nowszego modelu), przy tym nie zamierzają wydawać ogromnych sum na zasilacz renomowanych firm.
A ile kosztuje PULSAR 750W ? Jak na ten przedział sprzętu, to suma 410 złotych naprawdę nie jest dużą. Inni uznani producenci, życzą sobie tyle za modele o mocy około 650W, więc NOX wchodząc na rynek i chcąc walczyć o klienta z konkurencją, daje nam około 100-150W "gratis". Dodatkowo musimy również zwrócić uwagę na fakt, że dla tego, kogo stać na dwie karty za powiedzmy 1400 złotych za sztukę, wydatek tych czterech stówek na zasiłkę nie przyprawi o większy ból głowy.
Co dostaniemy w zamian ? Na pewno dość mocną i estetycznie wykonaną jednostkę zasilającą z aktywnym PFC. Jeśli do tego wszystkiego dodamy podświetlany, duży wentylator (140 x 140mm) i komplet odpinanych kabli z ciekawym, solidnym systemem zapinania (a właściwie zakręcania).
Dodatkowo przypomnę, że NOX współpracuje z fabrykami produkującymi zasilacze Enermax, które zdobyły już uznanie na naszym rynku. Choć jest to zazwyczaj skrzętnie pomijana wiadomość (nieoficjalna) w opisach sprzętu, to powiązania te zdradza identyczne okablowanie i wzór oplotu.
Co można zarzucić PULSAROWI? Ano szkoda, że wyposażono go tylko w podstawowe zabezpieczenia OVP (antyprzepięciowa), OPP (przeciw przeciążeniowa), SCP (przeciw zwarciom instalacji), no ale na czymś muszą oszczędzić dając dobrą cenę. Poza tym ten dość niski dźwięk pracującego wentylatora może trochę denerwować maniaków ciszy, choć dla mnie był on w zupełnie znośnych granicach. Szukający bezszelestnych zasilaczy, nie będą niestety mieli z NOXa pożytku, zwłaszcza przy dość mocno obciążonej jednostce, kiedy to śmigło wyraźnie przyśpiesza swoje obroty, choć szum z owym niskim dźwiękiem nie jest szczególnie natrętny.
Za to miłośnicy świecidełek w obudowach z oknem powinni piać z zachwytu nad mocnym, niebieskim światłem bijącym z tego niemal krystalicznie przejrzystego wentylatora. Wypełni on z pewnością większą część obudowy przyjemną, dobrze widoczną poświatą. Ci co nie lubią niebieskiego koloru, bądź nie będzie on pasował do innych świecących elementów komputera, mogą poszukać wersji Pulsara wyposażonego w czerwone podświetlenie.


Dobrze że mamy coraz większy wybór na rynku, bo dzięki temu i ci uznani producenci muszą liczyć się z konkurencją, a to oznacza dla nas lepsze, bardziej przystępne dla ogółu ceny. Moim zdaniem NOX PULSAR wart jest polecenia dla tych, którzy chcą zainwestować trochę pieniędzy w sporą moc, ale bez przesady. Zasługuje na tytuł BestBuy za stosunek wydajności, jakości wykonania do swojej konkurencyjnej ceny.



ZALETY :
- dobra jakość wykonania
- napięcia wszystkich linii zgodne z normami
- bardzo dobrej jakości odpinane okablowanie w koszulkach
- ciekawy i trwały system połączeń okablowania
- aktywne PFC
- ładny, mocno podświetlony wentylator i gwinty okablowania (moderzy się ucieszą)

WADY :
- dość niska wydajność linii +3.3V
- wentylator emituje cichy ale słyszalny, niski dźwięk

Podziękowania dla firmy ADMAX Computers, za udostępnienie sprzętu do testów.



Podziękowania dla koncernu AMD za udostępnienie na potrzeby testów, procesora Athlon X2 6400+

Strona 5 z 5 <<<12345