2007-11-20 16:12
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
20

NOX URANO AT-500P12P

Strona 1 - Wstęp

Zasilacze do komputerów PC, to niekończący się temat rzeka nie tylko na naszym forum. Dzięki wolnemu rynkowi mamy prawdziwy zalew rozmaitych firm i modeli, tak że każdy z użytkowników komputera może coś sobie dobrać wedle swoich potrzeb, jak i zasobności portfela. Co może cieszyć, to na pewno fakt, że nawet tanie firmy dość dobrze sobie radzą z napędzaniem większości naszych konfiguracji. Kiedy kupujemy nowy komputer dla siebie lub naszych dzieci, kwestia pieniędzy staje się często priorytetową sprawą. Przy zakupie jednostki z monitorem w granicach 2500 – 3000 złotych, ciężko namówić rodziców (lub siebie samego), na zakup zasilacza w cenie oscylującej w okolicach 400 PLN. Poza tym jak wytłumaczyć im, że urządzenie zasilające może kosztować blisko 20 procent ceny całego zestawu i że jest droższe od procesora siedzącego na Sockecie (w przypadku układów AMD).
Na szczęście większość naszych czytelników już wie, jak ważną rzeczą w komputerze jest dobry zasilacz, ale niestety realia finansowe często zmuszają nas do redukcji naszych planów, i z ”zasiłek” firm Antec czy Tagan musimy zrezygnować już na wstępie ustalania konfiguracji nowego komputera. Czy za trochę mniejsze pieniążki nie dostaniemy również coś dobrego, o mocy zapewniającej poprawne działanie naszego „PeCeta” z trochę podkręconym procesorem i dobrą kartą graficzną ? Oczywiście że dostaniemy, bo w przedziale zasilaczy w cenie do 200 złotych mamy również spory wybór. Takie marki jak Topower, Pentagram czy SilverPower zdobyły sobie zaufanie użytkowników i świetnie sprawdzają się nawet w dość znacznie wysilonych jednostkach.
Ale teraz przybywa im kolejny konkurent w klasie maszyn o mocy do 500 Wat. Jest nim URANO AT-500P12P produkowany przez markę NOX, z której obudową mogliście się nie tak dawno zaznajomić na naszych łamach (LINK). Zobaczmy zatem, co otrzymamy za dość atrakcyjną, niską sumę 175 złotych.
Z opakowania dowiemy się, że mamy do czynienia z urządzeniem spełniającym normę ATX w wersji 2.2 oraz że system chłodzenia pięciuset watowych „wnętrzności” powierzono wentylatorowi o wymiarach 120 x 120 mm, który dzięki czujnikom temperatury powinien pracować w zasadzie niemal bezszelestnie, bo w granicach 21 dBA.



Po otwarciu pudełka zobaczymy prócz samego zasilacza, zwinięte okablowanie wykończone eleganckim, wzorzystym oplotem. Mała rzecz a cieszy, bo prócz tego że siateczka spinająca przewody pozwala na utrzymanie porządku we wnętrzu obudowy, to dodatkowo dość estetycznie wygląda to w komputerach z dużym oknem w bocznej pokrywie.


Wzór oplotu spinającego kable wydał mi się dość znajomy, więc poszperałem trochę w sieci, by dowiedzieć się więcej o tym zasilaczu. Jak się okazało, intuicja mnie nie zawiodła, bo z nieoficjalnych źródeł sieciowych dowiedziałem się, że NOX Urano produkowany jest przez fabryki wykonujące również zasilacze doskonale znanej firmy Enermax. Jednak podkreślam, że nie są to oficjalne dane ...

Strona 1 z 5 12345>>>