2007-11-20 16:12
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
20

NOX URANO AT-500P12P

Strona 5 - Podsumowanie

Jak widać nie trzeba wydawać góry pieniędzy, aby zakupić dość dobry i wydajny zasilacz. Oczywiście ten test – prezentacja nie odpowie na pytanie, jak maszyna ta będzie trzymać napięcia za rok czy dwa, a jest to dość ważne, bo elementy elektroniczne również ulegają procesom starzenia i zmiany swoich wartości z upływem czasu. Miałem okazję przekonać się o tym kilka lat temu, kiedy nie mając zbyt dużo funduszy, szukałem zasilacza o mocy 400W. Pokusiłem się o model Qtec Dual Fan, który kosztował ówcześnie 140 złotych i był o ponad połowę tańszy od Tagana 380W. Przez prawie rok cieszyłem się z zaoszczędzonych pieniędzy, twierdząc, że nie warto przepłacać za markę ... Później zaczęły się schody. Mimo że zaprzestałem zabaw w overclocking procesora i karty graficznej, napięcia zasilania nie nastrajały mnie zbyt optymistycznie. Zasilacz stracił nagle swoją „cudowną” moc, a winą za to okazał się kompletnie spuchnięty kondensator we wnętrzu zasilacza.
Już tak jest, że skoro ma być taniej, to zazwyczaj używa się tańszych części. Ich awaryjność nie jest regułą, bo często trafiały się nawet Codegeny, które pracowały długo zasilając całkiem mocne konfiguracje. Jak jest z NOXem ? Czas pokaże, ale jakość jego wykonania i dbałość o szczegóły porównałbym do produktów Topower, a więc całkiem niezłych.


W cenie 175 złotych otrzymamy jedne z najładniejszych kabli, jakie widziałem w sprzęcie klasy średniej. Dobrej jakości wtyczki, styki galwanicznie pokryte złotem i siatki spinające wiązki, to jak wcześniej wspomniałem, dowody dobrego pochodzenia z fabryk Enermaxa (podkreślam – wiadomość nieoficjalna), więc można wierzyć, że i inne części nie będą wiele gorszej jakości. Szkoda że nie dostaniemy możliwości odpinania niepotrzebnych kabli, no ale w tej cenie nie będziemy grymasić. Zresztą kto chce mieć odpinane kable, może również nabyć NOXa, tyle że o mocy (teoretycznej) 650 i 750W z serii PULSAR (LINK / LINK).
Dla niektórych małym minusem może być pasywny system PFC, ale w zasadzie na nasze domowe potrzeby jest to parametr raczej mało istotny i co najwyżej nasze rachunki za prąd będą o parę groszy wyższe.

Ważniejszą sprawą są systemy zabezpieczeń zapewniających bezpieczeństwo nam i naszemu komputerowi. NOX posiada wszystkie podstawowe systemy przeciw zwarciowe, przeciążeniowe i przepięciowe. Jak takie systemy są ważne, mógł się osobiście przekonać NetCop podczas testów Radeona HD 3850, kiedy to wadliwy wyłącznik I/0 spowodował zwarcie (BeQuiet ma ostatnio problemy z jakością). Wizja spalonej płyty, pamięci, uszkodzonego procesora, bądź co gorsza testowego Radeona pognała Sebastiana do sklepu po zasilacz zastępczy (jego był na gwarancji na szczęście) i z ulgą odetchnął, gdy wszystkie podzespoły podjęły ponownie pracę.
Osobiście również niejednokrotnie przekonałem się, że wydanie większej sumy pieniędzy czasami zaprocentuje niejednokrotnie, zwłaszcza przy naszej sieci zasilania, gdzie spadki napięć nie są rzadkością. Kiedy podczas pisania nagle przygasło światło, głośniki głośnym trzaskiem zaprotestowały przeciw takim praktykom, telewizor wyłączył się (w Sony przekaźnik odłącza napięcie) a syna komputer restartował się ku jego rozpaczy po utraconym save z gry, moja maszyna dalej pracowała, jakby była podłączona do UPS-u.
Jednak jako zarabiający na rodzinę członek społeczności naszego narodu oczekującego na Irlandzki cud, wiem że wydanie dwóch stówek jest już dla wielu rodzin nie lada wyczynem finansowym, więc sądzę że zakup zasilacza NOX URANO AT-500P12P będzie dobrym, pewnym i opłacalnym wyborem. Z dość niskim amperażem linii +12V (17 i 18A) nie rekomenduję ich dla mocnych kart graficznych, typu Radeon HD2900 (tego nawet zabroniłbym podłączać), ale do średniaka z GeForce 8600 lub Radeona serii HD2600/3850 wystarczy zupełnie.
Dlatego zdecydowałem się przyznać odznaczenie BestBuy dla tego zasilacza. Cichy wentylator, napięcia swobodnie mieszczące w granicach normy ATX, dobre wykończenie i eleganckie okablowanie wraz z przyjazną naszej kieszeni metką w sklepie, to świetny stosunek możliwości do ceny ... Nie przekraczając dwóch banknotów stuzłotowych, NOX może więc toczyć walkę z mocną konkurencją na rynku, a czy zdobędzie wasze serca i kieszenie, to już nie mój interes :D



ZALETY :
- dobra jakość wykonania
- napięcia wszystkich linii zgodne z normami
- pełny pakiet podstawowych zabezpieczeń
- bardzo dobrej jakości, złocone wtyczki połączeniowe
- cichy wentylator z termoregulatorem

WADY :
- dość niska wydajność linii +12V (17 i 18A)
- pasywny system PFC

Podziękowania dla firmy ADMAX Computers, za udostępnienie sprzętu do testów.



Podziękowania dla koncernu AMD za udostępnienie na potrzeby testów, procesora Athlon 64 / FX 62

Strona 5 z 5 <<<12345