2007-10-12 18:00
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
7

NOX XTREME MAGMA

Strona 4 - Prezentacja 3

Drugą stronę wnętrza obudowy zajmuje ogromny stojak na napędy i dyski twarde. O ile już wiemy, jak się montuje napęd optyczny w zatoce dla niego przeznaczonej, to teraz się dowiemy jak go unieruchomić w obudowie. W Magmie zastosowano system szybkiego montażu napędów, choć jest on dość odmienny, niż stosowane najczęściej szynowe (np. w obudowach Antec), lub dociskowe (system przyciskający napędy do drugiej ściany stojaka – np. SilverStone). Tutaj mimo bezśrubkowego zamka, musimy zdjąć obie pokrywy (lewą i prawą), by napęd zamknąć z obu stron. Takie rozwiązanie zmusza nas do całkowitego wysunięcia obudowy spod biurka i dość dużej swobody w otoczeniu komputera. Wydłuża się również czas wymiany napędu bądź dysku twardego zainstalowanego w specjalnej szufladzie, o której trochę niżej wspomnę.
Każdy z „zapinaczy” ma specjalny kieł, którym musimy trafić w miejsce na wkręt w napędzie. Plusem takiego rozwiązania jest bardzo stabilne, mocne trzymanie napędu, dające nam pewność, że nawet przy użyciu dość znacznej siły nie przesuniemy naszego DVD do środka obudowy. No ale kto by się siłował ze swoim napędem ?




Na spodzie stojaka znajdziemy specjalnie skonstruowaną szufladę na trzy dyski twarde. Tutaj nie obejdzie się już bez wkrętów do zamocowania HDD, które musimy przykręcić do szuflady, poczym wsunąć ją w stojak i zapiąć po obu stronach „spinaczami”.
Z szufladą zintegrowano wentylator 120 x 120 mm (to już trzeci w obudowie), który również zaopatrzono w diody LED świecące na czerwono. Dodatkowo nawiew ten wyposażono w czujnik termiczny, który automatycznie zwiększy nam obroty wentylatora, gdy wzrośnie temperatura w jego otoczeniu, o co przy na przykład dwóch dyskach twardych wcale nie jest trudno.
Integracja szuflady ze śmigłem pozwoli nam na dowolne ustawienie wysokości umiejscowienia naszych dysków HDD, gdyż pasuje ona do każdej zatoki w stojaku.






Muszę jeszcze wspomnieć o jednej rzeczy, która rzuca się w oczy po zdjęciu bocznych pokryw. Otóż kiedy trzymamy je w rękach, to wydają się one strasznie wiotkie, podatne na wyginanie. Przyczyną tego jest zastosowanie w konstrukcji MAGMY blachy stalowej o grubości zaledwie 0.6 milimetra ! Co prawda jakość montaży ramy obudowy nie budzi zastrzeżeń i do naszych uszu nie docierają żadne zgrzyty czy skrzypienia, ale taka „pływająca” w rękach blacha daje pewne uczucie tandetności ...
Jeśli NOX chce uchodzić za sprzęt naprawdę Xtreme, to powinien zwrócić uwagę na ten szczegół. Wystarczyło by tylko w boczkach zrobić głębsze przetłoczenia, a blacha stała by się bardziej „twarda”. Konkurencja daje w tej klasie sprzętu blachę grubości 0.8 mm, a i niejednokrotnie aż 1 milimetr. Może zwiększa to wagę obudowy (Magma waży zaledwie 6.5 kg), ale grubsza blacha lepiej tłumi wewnętrzne wibracje komputera i wytłumia odgłosy pracy urządzeń mechanicznych, jak wentylatory czy dyski twarde.
Na koniec rzućmy jeszcze okiem na specyfikacje techniczne :
Obudowa NOX Magma
Standard - ATX, microATX
Typ - Medium Tower
Materiał - aluminium / stalowa blacha 0.6 mm
Waga - 6.5 kg
Kolor - czarny

Wentylacja:
1 x 120mm czerwony LED z boku (wbudowany)
1 x 120mm rczerwony LED z przodu (wbudowany) z czujnikiem temperatury
1 x 120mm z tyłu (wbudowany)

Miejsca na napędy:
9x 5.25" oraz/lub 3x 3.5" wewn.

Wymiary:
Głębokość - 450 mm
Wysokość - 430 mm
Szerokość - 200 mm

Porty wejścia wyjścia:
2x USB 2.0
Audio - OUT
Mikrofon - IN
Zasilacz - brak

Strona 4 z 5 <<<12345>>>