2009-07-26 13:11
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
13

Obudowa - ANTEC P183

Strona 4 - Podsumowanie

Jeśli komuś się tak przytrafi, zawsze może przenieść swoje dyski do drugiego kosza, który jest umieszczony w dolnej komorze. Przyszykowano w nim miejsce dla czterech HDD, z tym że umieszczonych pionowo (leżących na boku). One również montowane są za pomocą specjalnych wkrętów na silikonowych poduszkach, z tym że wkręcamy je w boczne otwory montażowe obudowy dysku. Tutaj również możemy opcjonalnie zamontować w plastikowej ramce wentylator 120 mm, ale nie jest to koniecznością, bo w tylnej części dolnej komory, przygotowano miejsce na zasilacz, który swoim wentylatorem zawsze nada jakiś ruch powietrza w tym swoistym tunelu z filtrowanym wlotem w przednim panelu i wylotem w który właśnie montujemy wspomniany zasilacz. Jeśli jest to konstrukcja z wentylatorem umieszczonym na spodzie jego obudowy, to dzięki specjalnie przygotowanego podestowi około 2 cm), jest on w stanie swobodnie zasysać powietrze.








Czas chyba na parę słów podsumowania tej dzisiejszej recenzji. Przyjrzeliście się chyba dość uważnie budowie Antec’a P183 i z pewnością sami ocenicie, czy taka konstrukcja spełni wasze oczekiwania. Są osoby, które nie lubią obudów z klapkami, są tacy, którzy je kochają ... Ocenę wyglądu zewnętrznego pozostawiam zatem również Wam, drodzy czytelnicy.
Ja ze swojej strony mogę tylko przytoczyć parę za i przeciw, by może rozjaśnić temat tym, którzy się jeszcze wahają z wyborem obudowy dla swojego komputera. Kupując model P183 na pewno otrzymamy produkt o bardzo wysokiej jakości montażu i wykonany z doskonałych materiałów. Aluminiowe płaty poszycia, wygłuszone boczne pokrywy, zwarta, sztywna konstrukcja (rama), to wszystko również może przemawiać za kupnem takiego „cacuszka” na domowe potrzeby.
Właśnie ... zależy jakie potrzeby mamy, bo jeśli potrzebujemy komputer do typowych rozwiązań biurowych, multimedialnych i umiarkowanej rozrywki przy grach, to konstrukcja ta na pewno się nada. Będzie ona zarówno bardzo dekoracyjna (choć w pewnym stopniu ascetyczna), jak i nowoczesna i przewiewna. Dla „hardcorowych” graczy może okazać jednak zdecydowanie za ciasna. Sama komora płyty głównej jest dość ciasna, więc duża liczba naszych sprzętów, wydajny system chłodzenia procesora i nie referencyjny cooler karty graficznej, spowoduje, że będziemy mieli kłopoty ze swobodnym majstrowaniu przy swojej maszynie. Na pewno posiadając kartę serii GTX 200 czy Radeon HD 4800, będziemy musieli pożegnać dyski twarde z górnego kosza, a szkoda, bo to bardzo fajne rozwiązanie. Trochę kiepsko rozwiązano zabezpieczenie przed przypadkowym (lub zamierzonym) włączeniem komputera przez osoby postronne. Wywietrznik, choć bardzo dekoracyjnie wygląda, w prosty sposób ułatwia włączenie lub restart naszego komputera, mimo że zamknęliśmy go wcześniej na kluczyk.
Nie ulega jednak żadnej wątpliwości że Antec P183, jest produktem wysokiej klasy i warty jest każdej zapłaconej za niego złotówki. No ale właśnie ... ile będziemy musieli zapłacić za to eleganckie „ubranko” dla komputera, ważące aż 14 kilogramów? W "porównywarkach" cen znajdziemy ten model w cenach od 640 do około 680 PLN, i trzeba przyznać, że nie jest to mało pieniędzy. W zamian otrzymamy jakość i sprawdzona konstrukcję, choć może już troszkę ciasną, jak na dzisiejsze rozmiary kart graficznych i coolerów chłodzących szybkie i dość gorące procesory. Dla osób, które nie myślą o ekstremalnym overclockingu, a potrzebują obudowy do cichego, dość dobrze wietrzonego komputera (co ma znaczenie przy pasywnych rozwiązaniach chłodzenia CPU/GPU), stacji roboczej bądź multimedialnej, w modelu P183 na pewno znajdą wsparcie.

ZALETY:
- bardzo wysoka jakość wykonania
- wysoka jakość materiałów
- trzy prędkości obrotów wentylatorów
- wyciszone boczne ściany obudowy
- wygodny system montażu napędów optycznych i dysków HDD
- osobne, w miarę hermetyczne komory zasilacza i podzespołów komputera
- filtry przeciwpyłowe

WADY:
- dość ciasna wnęka płyty głównej
- konieczność usunięcia szuflad z górnego kosza przy długich kartach graficznych
- dość wysoka cena

Podziękowania dla firmy ProLine, za udostępnienie sprzętu do testów.

Sponsorami platformy testowej są firmy:

Oraz ...

Strona 4 z 4 <<<1234