2012-08-26 17:02
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
16

PAPAGO P3 czyli Driving Recorder

Strona 1 - Wygląd 1

Czasami wybieramy się z przyjaciółmi swoim pojazdem na fajne tourne i chcielibyśmy to utrwalić na filmie, albo chcemy komuś pokazać nasz urlopowy przejazd przez ciekawe miejsca (mosty, tunele itp.). Zawsze możemy skorzystać z naszej kamery lub aparatu fotograficznego, który potrafi w dziedzinie wideo coraz więcej, jednak można to zrobić jeszcze inaczej...
Drogą mail'ową skontaktowała się ze mną Tajwańska firma Maction Technologies, która między innymi zajmuje się produkcją urządzenia nazwanego PAPAGO P3 Driving Recorder. Dostaję takiego "spamu" naprawdę sporo na naszą redakcyjną skrzynkę, ale ten wideorejestrator jazdy zainteresował mnie na tyle, że odpowiedziałem na ofertę testu i po około dziesięciu dniach kurier przyjechał do mnie z niedużą paczuszką pełną chińskich znaków.
Co w tym urządzeniu mnie zainteresowało? Otóż prócz rejestracji obrazu w formacie Full HD (1080p / 30FPS / standard H.264), umieszczono w nim moduł GPS, który do obrazu może dołączyć aktualną pozycję geograficzną, pokazać nam miejsce, w którym się aktualnie znajdujemy, ostrzec przed zjeżdżaniem z pasa ruchu (LDWS), alarmować kiedy nasza odległość od znajdującego się przed nami pojazdu niebezpiecznie się zmniejszy (FCWS), zarejestruje stan naszej drogi a nawet włączy w razie wypadku (tutaj działa akcelerometr)... I to wszystko w jednej, niedużej obudowie, którą możemy zobaczyć już na grafice przedstawionej na pudełku.W środku prócz samego rekordera znajdziemy instrukcję obsługi, płytę ze sterownikiem i aplikacjami, uchwyt do montażu z taśmą samoprzylepną, taśmę rezerwową gdyby przyszło nam do głowy zmienić miejsce montażu uchwytu, zasilacz z "zapalniczki" samochodowej 12V.


Sama "kamerka" to połączenie niewielkiego, 2.4-calowego wyświetlacza LCD o rozdzielczości 320 x 240 punktów z obiektywem i matrycą Aptina CMOS 3.15 MPx. Obiektyw zaopatrzony jest w sześć szklanych soczewek plus filtr IR. Wszystko to zamknięto w plastikowej osłonie o lekko stożkowym kształcie (9.5 x 6.3 x 6.05 cm). Materiały obudowy są bardzo dobrej jakości i ich montaż nie budzi żadnych zastrzeżeń. Plastik pokryto czarnym, metalicznym lakierem z wyraźnymi dodatkami drobnego brokatu, co robi bardzo fajne wrażenie estetyczne. Za łączność satelitarną odpowiada wbudowana ceramiczna antena GPS (25 x 25 x 4mm).


Z prawego boku (patrząc od strony ekranu), mamy wejścia mini USB i HDMI do połączenia z zasilaczem samochodowym (USB) i komputerem (USB i HDMI).Po lewej stronie mamy włącznik ON/OFF pełniący jednocześnie w przypadku włączenia (pozycja ON), blokadę slotu karty pamięci (format SD).
Z frontu kamerki panuje duże oko obiektywu, sąsiadującego z dwoma mikrofonami (zapis stereo)Na spodzie umieszczono głośnik, przez który będziemy dostawać informacje dźwiękowe i alerty ostrzegające przed zbaczaniem z drogi czy zbytnim zbliżaniem się do pojazdu przed nami.

Strona 1 z 5 12345>>>