2010-12-15 06:00
Autor: Sebastian Wiśniewski (NetCop)
92
Radeon HD 6970 i 6950 - nowy high end AMD
Strona 23 - Podsumowanie
Podsumowanie
Układ Cayman okazał się być całkiem udany. Architektura VLIW4 sprawdza się, teselacja i wydajność w DirectX 11 uległa poprawie. Najlepszym przykładem jest tu Radeon HD 6950, który przy mniejszej ilości procesorów strumieniowych i niższym taktowaniu rdzenia jest w stanie dogonić, a nawet przegonić Radeona HD 5870, a przy tym nie pobiera od niego więcej prądu, o co były obawy. W grach takich jak Aliens vs Predator i Civilization 5 też widać wyraźnie wyższą wydajność teselacji nowych kart. Cayman kontynuuje też dobrą tradycję wysokiej wydajności w stosunku do pobieranego prądu oferując przy tym nowe narzędzie do modyfikacji tego parametru o nazwie PowerTune.
Jeśli chodzi o karty to można mieć różne odczucia. Zapewne nie pomylę się wiele jeśli powiem, że wiele osób oczekiwało pojedynku Radeona HD 6970 z GTX'em 580 o miano najwydajniejszego GPU, zamiast tego dostaliśmy solidną wydajność skutecznie konkurującą z GeForce GTX'em 570. GeForce GTX 580 pozostał niepokonany, choć jego reputacja jako killera kart AMD została z pewnością nadszarpnięta, bo przecież są gry w których musi uznać wyższość Radeona HD 6970. Warto też pamiętać, AMD konstruuje chipy z myślą o budowaniu kart dwurdzeniowych. Radeon HD 5970 do tej pory jest najszybszą kartą, a już niedługo zastąpi go Radeon HD 6990 zapewne jeszcze lepszy.
Niestety AMD dostosowało cenę modelu 6970 do GTX'a 570. Dlatego niestety, gdyż ceny te są po prostu zbyt wysokie. Po cichu liczyłem tu na małą wojenkę cenową.
Radeon HD 6950 to trochę inna historia. AMD wykorzystało sprytnie fakt, że NVIDIA ma dużą lukę w ofercie pomiędzy GTX'em 470 i GTX'em 480 i 570 i wstrzeliło się ze swoją kartą w sam jej środek, jednocześnie odsyłając na emeryturę Radeona HD 5870. NVIDIA będzie tu miała niezłe wyzwanie, być może na szybko dokona wyprzedaży kompletnie nieopłacalnego obecnie GTX'a 480 obniżając znacznie jego cenę. Taki ruch może jednak zaszkodzić wtedy sprzedaży modelu GTX 570, a może wprowadzi trzecią kartę na GF110. Czas pokaże jak NVIDIA z tego wybrnie.
Generalnie, jeśli sprzedawcy nie poszaleją z ceną, to Radeon HD 6950 będzie teraz najbardziej opłacalną kartą w segmencie powyżej 1000 zł.
Warto jeszcze wspomnieć, że AMD popracowało też troszkę bardziej nad kulturą pracy kart referencyjnych. W zasadzie modelowi 6950 nic tu nie brakuje w tej kwestii natomiast 6970 mógłby mieć nieco inne profile pracy z wyższą temperaturą ale przy jednocześnie niższej głośności.
Na koniec jeszcze o sterownikach. Nowa architektura VLIW4 będzie wymagała nowych optymalizacji, których nie da się ot tak przenieść z architektury VLIW5, czego świadkiem byliśmy w Call of Duty 4, a co prawdopodobnie było też przyczyną przeniesienia premiery na grudzień. To wiadomość zarówno dobra jak i zła. Dobra dlatego, że to, co dziś prezentują karty to wydajność startowa, która z czasem powinna jeszcze realnie wzrosnąć. Zła, że optymalizacje nie pojawiają się szybko, a z reguły potrzeba kilku miesięcy na ujarzmienie od strony programowej takich zmian jakich dokonało AMD. Pozostaje mieć nadzieję, że programiści sterowników nadążą za inżynierami.
Radeon HD 6970 2GB
Zalety:
+ bardzo dobra wydajność
+ niskie temperatury pracy
+ ciche chłodzenie w 2D
+ dobry stosunek wydajności do pobieranej mocy
+ obsługa DirectX 11
+ obsługa EyeFinity aż do 6-ciu monitorów
Wady:
- wysoka cena
- bardzo słaby potencjał podkręcania
- sterowniki nie wykorzystują jeszcze pełnej mocy architektury VLIW4
![]() | Dla Radeon HD 6970 2GB |
Radeon HD 6950 2GB
Zalety:
+ dobra wydajność
+ niskie temperatury pracy
+ ciche chłodzenie w 2D i 3D
+ bardzo dobry stosunek wydajności do pobieranej mocy
+ obsługa DirectX 11
+ obsługa EyeFinity aż do 6-ciu monitorów
Wady:
- sterowniki nie wykorzystują jeszcze pełnej mocy architektury VLIW4
![]() | Dla Radeon HD 6950 2GB |
Karty do testów dostarczyły firmy:
![]() |