Radeony X800Pro/XT i GeForce seria 6800 - nowa generacja kart
Strona 11 - Jakość obrazu 2D
Jakość obrazu 2D
Zanim jeszcze zaczniemy testy trzeba napisać kilka słów o testowanych kartach. We wszystkich modelach za jakość obrazu 2D odpowiada podwójny, 400MHz RAMDAC. Obraz podawany zarówno złączem D-Sub jak i DVI został doprowadzony do bardzo wysokiej jakości zadowalającej praktycznie każdego użytkownika domowego i nie tylko. W tej chwili trudno jest znaleźć jakiekolwiek różnice pomiędzy poszczególnymi kartami.
Poprawie uległo natomiast samo wyjście TV. Nowa generacja oferuje już współpracę z telewizorami HDTV. W naszych polskich warunkach jest to oczywiście bajer z którego pewnie jeszcze długo nie skorzystamy. Jakość podawanego sygnału stoi na bardzo wysokim poziomie. Bez zarzutów.
Coraz częściej, w standardzie kart high end pojawia się też wyjście i wejście video oferujące możliwość zgrywania obrazu z dość dobrą jakością. Układ NV40 oferuje nawet sprzętowe kodowanie MPEG 1/2/4 !
Różnice między testowanymi kartami
Wszystkie karty wykonane są według referencyjnych konstrukcji producentów. Różnice pomiędzy nimi sprowadzają się do kilku rzeczy:
- inne naklejki na karcie
- własny system chłodzenia
- wpis z nazwą firmy w BIOSie w polu Vendor ID
I tak na przykład HiS Radeon X800 Pro i Sapphire Radeon X800 Pro różnią się jedynie naklejką, a model HiS IceQ II X800XT w polu Vendor ID podane ma ATI Technologies.
Sparkle GeForce 6800 to referencyjna konstrukcja NVIDII, a pod naklejką Sparkla na radiatorze można dostrzec poprzednią NVIDII.
W tej sytuacji porównywanie wydajności kart różnych firm o tej samej konstrukcji przestało mieć sens, gdyż uzyskane wyniki różnią się jedynie o wartość błędu pomiarowego.
Sytuacja ta zmusza producentów do walki innymi metodami. Krzykliwe pudełka, bogata zawartość, wymyślne, ciche systemy chłodzenia i oczywiście cena, to aktualnie pole do manewru.
Kwestia optymalizacji w sterownikach
ATI optymalizuje filtrowanie trzyliniowe i nie daje użytkownikom wyboru. Jest ono zawsze włączone.
NVIDIA również posiada swoje optymalizacje, które można ustawić z poziomu sterowników. Domyślnie optymalizacja dla filtrowania trzyliniowego jest włączona, a dla anizotropowego wyłączona. W takiej też konfiguracji karty zostały przetestowane.
Warto tu wspomnieć, że wciąż nie mamy oficjalnych sterowników z serii 6x.xx ! Wybrałem 61.36 ze względu na posiadany certyfikat WHQL. Nowszych z WHQL w chwili testów nie było.
Platforma testowa
- Athlon 64 3000+ (2.0@2.3GHz)
- Epox 8KDA3J (nForce3 250GB) (ForceWare 4.24)
- 1GB (2x512MB) DDR PC3700
- Barracuda 7200.7 8MB cache
- Windows XP SP 1, DirectX 9.0b, ATI Catalyst 4.6, ForceWare 61.36 WHQL