2010-01-15 08:42
Autor: Mirosław Langer (lami)
22

Trzy płyty główne MSI dla AM3

Strona 3 - 790FX - GD70 - ciąg dalszy

Pierwszą rzeczą, która można zauważy patrząc na płytę główną to ogromny radiator z napisem DrMOS to nic innego jak patent firmy MSI pozwalający na niską temperaturę pracy podzespołów oraz gwarancję wysokiej jakości zasilanie, co oznacza w efekcie stabilne środowisko przy podkręcaniu podzespołów komputera. Oczywiście w tym zestawie nie mogło zabraknąć rozwiązania oszczędzającego energię, czyli Technologia Green Power i technologii AMD Cool'n'Quiet obniżającej zużycia energii przez procesor umożliwiając zmniejszenie poboru mocy, kosztów energii oraz bardziej ekologiczną pracę sprzętu komputerowego.




Kolejny patent MSI to technologia APS pozwala przełączać liczbę faz zasilających w zależności od obciążenia procesora. Obsługiwana również z poziomu BIOS. APS w przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych rozwiązań, jest niezależna od systemu operacyjnego. Kluczową zaletą tego rozwiązania jest redukcja strat energii pobieranej przez płytę główną. Oprócz kontroli zasilania procesora, technologia APS kontroluje dwufazowe zasilanie magistrali QPI oraz dwufazowe zasilanie pamięci chipsetu.



Na tym nie kończy się cały repertuar funkcji udostępnionych przez producenta, użytkownik ma do dyspozycji potencjometr OC za pomocą, którego wartość magistrali w Biosie zmienia się błyskawiczne. Podobnie jak funkcja Max FSB za pomocą, której maksymalna wartość magistrali procesora jest ustalana automatycznie w ciągu 10 – 15 sekund.





Poza tymi udogodnieniami producent dodał switche i przyciski ułatwiające obsługę techniczną płyty. Podobnie jak inni znani producenci płyt głównych firma MSI stara się maksymalnie ułatwić użytkownikom wydobywanie ukrytego potencjału drzemiącego w podzespołach komputera.
Aplikacja, która była pomocna przy podkręcaniu sprzętu z poziomu Windows firma MSI nazwała Overclocking Center. Pozwala w miarę swobodnie operować wartościami magistrali FSB, napięci procesora pamięci oraz regulacją prędkości colerów.



Płyta daje możliwość zainstalowania trzech kart graficznych jednocześnie, co pozwala osiągnąć ogromną wydajność w aplikacjach obsługujących grafikę 3D.



Po przedstawieniu całego wachlarza możliwości technologicznych, jakie producent zdołał upakować na płycie, przychodzi zaprezentować podzespoły współpracujące przy testowaniu sprzętu. Niezawodnym programem używanym od lat jest CPU-Z.



Na zdjęciu widać również aplikację GPU-Z odczytującą parametry procesora graficznego, jak widać prawidłowo rozpoznaje kartę graficzną Asus HD5770, która obecnie będzie na stałe towarzyszyć w testach zastępując troszeczkę leciwą GF 8800GT. Jednym słowem jestem gotowy na przyjęcie DX11. Mam nadzieję, że już niedługo znajdzie się w zestawie testowym jedna z gier wykorzystujących tę technologię. Sama płyta podczas testów, pracowała stabilnie nie powodując większych perturbacji. Wystąpiły niewielkie problemy z ustawieniami pamięci, aby osiągnąć fabryczne taktowanie 1600 MHz przy CL7 musiałem ręcznie ustawić parametry w Biosie. Ten mankament dotyczy wszystkich płyt gdyż moje Patriot DDR3 1600 dojść opornie podejmują pracę ze swoimi rekomendowanymi ustawieniami. Podczas podkręcania procesora mogłem swobodnie ustawić Ratio do wartości – 18 co przy magistrali FSB rzędu 208 MHz dawało wysoką wartość 3744 MHz. Wysokie Ratio procesora jest godne pochwały ponieważ niewiele testowanych płyt potrafiło zmusi mojego Phenoma do pracy z taką wartością. Możliwości tej płyty są dużo większe i wszyscy zainteresowani zapewne znajdą wiele satysfakcji. Mnogość przeróżnych funkcji i możliwości, jakie daje ta płyta, wystarczy na wiele tygodni intensywnych testów OC. Oczywiście z powodu ograniczenia czasowego nie byłem w stanie wykorzystać i przetestować udostępnionych przez producenta funkcji, wyniki, które publikuję w dalszej części recenzji, oddają tylko zarys możliwości płyty głównej MSI 790FX-GD70.



Bez żadnego problemu odbyło się uruchomienie czwartego rdzenia procesora Phenom II 720 co wydaje się naturalne przy tego typu konstrukcjach.



Na tym zakończę omawianie płyty głownej 790FX-GD70 wyniki testów wydajnościowych umieściłem w osobnym rozdziale recenzji kolejne rozdziały poświęcone zostaną płytom z chipsetem AMD 785G.

Strona 3 z 8 <<<12345678>>>