2010-01-15 08:42
Autor: Mirosław Langer (lami)
22

Trzy płyty główne MSI dla AM3

Strona 5 - 785GM - E51

Trzecia testowana płyta to 785GM - E51. Płyta prezentuje się jako typowa ekonomiczna konstrukcja, zarówno wymiar, mini ATX oraz ograniczenia programowe plasują tę płytę w segmencie przeznaczonym dla klientów szukających tanich produktów. Płyta tak jak poprzednio omawiana zbudowano w oparciu o chipset 785G+SB710, na jej pokładzie odnajdziemy zintegrowany układ graficzny HD 4200. Samo pudełko prezentuje się równie ascetycznie jak cała seria, tych płyt głównych, przeznaczonych dla platformy AM3.




Pudełko mieszczące płytę poza mniejszym rozmiarem wygląda identycznie jak omawiana wcześniej poprzedniczka. Zestaw akcesoriów wygląda też identycznie tym samym proszę posiłkować się zdjęciem z poprzedniej płyty.
Wygląd samej płyty równie ascetyczny i szary jak w przypadku dwóch poprzedzających konstrukcji, można śmiało powiedzieć, że producent dołożył wszelkich starań by ograniczyć koszty produkcji do minimum.





Jak widać na płycie Ne odnajdziemy rozbudowanego systemu odprowadzania ciepła, w zamian producent umieścił dwa niewielkie radiatory. Każdy użytkownik w takiej sytuacji musi się liczy z ewentualnością podłączenia dodatkowego colera kierującego strumień powietrza na radiatory, gdyż te nagrzewają się bardzo szybko. Taka sytuacja ma miejsce w czasie, gdy dokonujemy prób podniesienia wydajności naszego procesora czy pamięci DDR.
Na płycie znajduje się dobrze znany zintegrowany układ graficzny Radeon HD 4200. Oczywiście nie odnajdziemy na tej płycie szerokiego wachlarza funkcji wspomagających wydajność podzespołów, niemniej w Biosie znajdziemy kilka zakładek, które pomogą nam w osiągnięciu lepszej wydajności. Na samej płycie odnajdziemy OC Switch i system APS, biorąc pod uwagę typu i przeznaczenie płyty te elementy powinny całkowicie usatysfakcjonować potencjalnych użytkowników. W przeciwieństwie do swojej poprzedniczki 785G-E53, ta płyta potrafiła poradzić sobie z referencyjnym taktowaniem modułów pamięci, czyli częstotliwością 1600MHz co jest miłym zaskoczeniem przy tego typu konstrukcjach. Podczas testów OC procesor podobnie jak przy poprzednich płytach pracował z częstotliwością 3600MHZ (18x200). Należy uznać to za wynik rewelacyjny, gdyż dodatkowe 800MHz mocy jest wartością godną uznania, biorąc pod uwagę segmentu cenowy tej płyty głównej.



Jak widzimy na zdjęciu powyżej, były widoczne pewne mankamenty, aplikacje CPU-Z i GPU-Z nie potrafią do końca prawidłowo rozpoznać układów zabudowanych na płycie.
Na tym zakończę omawianie trzech płyt głównych firmy MSI i przejdziemy do testów wydajnościowych, do których posłużę się następującymi programami:
• Sisoftware Sandra
• Everest
• Performance Test 7.0
• Cinebench R10
• SuperPI
• 3DMark 06
• Lightmark 2008
• FarCry2
• 3DMark Vantage




Strona 5 z 8 <<<12345678>>>