2010-01-15 08:42
Autor: Mirosław Langer (lami)
22

Trzy płyty główne MSI dla AM3

Strona 4 - 785G - E53

Płyta firmy MSI 785G-E53 jest kolejnym produktem opartym na znanym chipie AMD® 785G + SB710 posiadającym zintegrowaną kartę graficzną ATI Radeon HD 4200. Konstrukcję tą poznaliśmy już w poprzedniej mojej recenzji gdzie konkurencja firmy MSI zaprezentowała bardzo udane produkty. Sprawdźmy zatem jak prezentuję się płyta skonstruowana na bazie AMD® 785G + SB710 w wydaniu MSI.




Opakowanie mieszczące płytę nie prezentuje się nazbyt okazale. Producent nie silił się na umieszczenie wyrafinowanej grafiki zdobiącej pudełko, koncentrując się na podaniu niezbędnych informacji potrzebnych klientowi do podjęcia decyzji o dokonaniu zakupu sprzętu. Sama płyta tak jak poprzedniczka prezentuje styl techno. Można powiedzie, że producent nie przykłada do tych aspektów większej wagi.





Jak można zauważyć sama płyta posiada tylko jedno gniazdo PCI-Ex16 pomimo zachowania pełnego wymiaru ATX, na płycie widać dojść solidne radiatory oraz bardzo przydatne przyciski Power czy Reset Bios. Tylne porty wejścia i wyjścia posiadają wszystko to, co potrzebuje każdy użytkownik. Obecnie można zauważy trend, aby porty HDMI oraz e-SATA należały do standardu wyposażenia.



Zestaw dodatkowego wyposażenia czyli kabelki, taśmy, płytka i szyldzik prezentuje się nader skronie.
Jeżeli już piszę o wyposażeniu trzeba podkreślić, iż na płycie nie znajdziemy tak wielu udogodnień, jakie oferuje sztandarowy produkt 790FX-GD70. Lecz jak przystało na produkt firmy specjalizującej się w OC znajdziemy na niej rozwiązania, które ułatwiają overclocking takie jak OC Jumper oferujący przyspieszenie procesora bez potrzeby zmiany ustawień w BIOS-ie czy APS przełączający liczbę faz zasilających w zależności od obciążenia procesora.



Na pokładzie płyty znajduje się zintegrowany układ graficzny Radeon HD 4200, co daje płycie możliwość pracy bez hałaśliwych układów graficznych najnowszej generacji. Podczas testów sprawdziłem również działanie zintegrowanego układu graficznego podając wyniki na wykresach w rozdziale poświęconym testom. Zobaczmy zatem jak płyta jest rozpoznawana przez program CPU-Z.




Jak widać CPU Z rozpoznaje chipset płyty, jako 785GX i 750SB na stronie producenta przeczytamy w specyfikacji o chipsecie 785G+SB710. Próby podkręcania procesora zakończyły się wartości 3600 MHz, co daje bardzo dobry wynik (Ratio 18 x 200 MHz FSB ) potwierdzając duże możliwości OC tych chipsetów . Wyniki uzyskane podczas testów odczytamy na wykresach umieszczonych w dalszej części recenzji.

Strona 4 z 8 <<<12345678>>>