2010-09-20 10:37
Autor: cobex
53

WD VelociRaptor 600GB

Strona 1 - Wstęp

Popularność dysków z serii VelociRaptor nie jest ogromna, można by napisać że wręcz szczątkowa biorą pod uwagę ilość sprzedaży. Tego typu rządzenie ma jednak swoje odpowiednie zastosowania, przede wszystkim są montowane w serwerach w których sprawdzają się znakomicie. Domowi użytkownicy zainteresowani posiadaniem Raptora kierują się przede wszystkim bezkompromisową wydajnością, nie patrząc na koszty. Technologia SSD nie wzbudza nadal zaufania ze względu na niepewność związaną z utratą bezcennych danych, tutaj wkraczają Raptory których talerze obracające się z prędkością 10.000 tysięcy obrotów na minutę przeganiają standardowe twardziele wydajnością.


Nowy WD VelociRaptor 600GB od swojego poprzednika różni się przede wszystkim dwa razy większą pojemnością, również pamięć podręczna dysku zwiększyła się do 32MB. Przeglądając pozostałe dane techniczne różnice nie są duże, o tym jednak przekonamy się nieco później.

Charakterystyczna jest sama konstrukcja, podobnie jak to miało miejsce w modelu poprzednim, dysk posiada wymiary nieco wyższej konstrukcji 2,5 cala, spoczywa na sporym radiatorze który - przynajmniej powinien, dobrze odprowadzać ciepło.
Można by się zastanawiać dlaczego tak szybki dysk upchnięto w obudowę 2,5 cala, szperając nieco po sieci wydaje mi się że znalazłem wytłumaczenie. Z początku myślałem że szybko obracające się talerze wytwarzają dużo ciepła które gdzieś trzeba odprowadzić, niestety nie trafiłem. Sprawa dotyczy czasu dostępu - bardzo ważnego parametru, kto wie czy nie istotniejszego od szybko obracających się talerzy. Zwykłe dyski posiadają czas dostępu rzędu 12-14ms, tymczasem VelociRaptor 600GB podaje wartość na poziomie 4,2ms co jest wynikiem bardzo dobrym. Ale czy prawdziwym ?

Dla przypomnienia - czas dostępu dysku jest to ilość jednostek mierzona w milisekundach (ms) jaką potrzebuje dysk na pobranie danych. Średni czas dostępu jest sumą średniego czasu wyszukiwania oraz średniego czasu opóźnienia.

Średnic czas wyszukiwania (Avarage Seek Time) - czas potrzebny na ustawienie głowicy w odpowiednim miejscu nad talerzem twardego dysku.

Średni czas opóźnienia (Avarage Latency Time) - czas potrzebny sektorowi do znalezienia się pod odpowiednia głowicą.
Zatem, aby uzyskać dobry parametr czasu dostępu potrzeba było zmniejszyć średnicę talerzy co spowodowało szybsze pozycjonowanie głowicy.

Większość profesjonalnych dysków twardych korzystających z kart SCSI posiada konstrukcję 2,5 cala, i jak widać nie jest to problemami związany z chłodzeniem. WD VelociRaptor 600GB jest dyskiem wygodnym, nie potrzebuje zewnętrznego kontrolera, posiada dobrze nam znany standard SATA z transferem do 6Gb/s.





Strona 1 z 5 12345>>>