Wentylatory Xthermal BTF PRO
Strona 1 - Wstęp
Choć lato mija, to temat wentylatorów aktualny jest przez cały rok. Niedługo rozpoczyna się sezon grzewczy i w niejednym mieszkaniu zapanują warunki cieplarniane, wcale nie mniejsze niż w letnie upały (szczególnie jak się ma kobietę zmarzlucha).
Nie tak dawno podawałem w codziennych newsach informację prasową o nowej serii wentylatorów polskiego producenta Xthermal, która wzbudziła waszą ciekawość i pojawiły się pytania o testy tych wiatraczków. Dzięki uprzejmości sklepu Cooling.pl dostałem do testów dwa wentylatory Xthermala, a mianowicie modele : BTF80PRO – o wymiarach 80 x 80 mm i BTF120PRO – o wymiarach 120 x 120 mm, czyli dwóch najpopularniejszych wielkości goszczących w naszych obudowach.
Jak wspomniałem na wstępie, firma Xthermal jest drugą obok Fandera, polską marką. Należy ona w całości do firmy Cooling.pl, choć na opakowaniu nie znajdziemy o tym żadnej wzmianki. W zasadzie ciężko zorientować się, skąd pochodzi ten produkt, bo z tyłu ciekawie zaprojektowanego „kartoniku” znajdziemy informację : Designed in EU / Made in China, co niechybnie oznacza, że urządzenia zaprojektowano w Europie a wyprodukowano małymi rączkami Azjatek.
Trzeba przyznać, że wentylatory wykonano bardzo starannie i prezentują się znakomicie. Przezroczysta, plastikowa ramka stwarza wrażenie lekkości i optycznie we wnętrzu obudowy nie „zagraca” przestrzeni. Śmigło wentylatora również wykonano z przejrzystej masy, jednak o wyraźnie ciemnym zabarwieniu (pod światło ma brązowy odcień). Powierzchnia śmigła od strony zewnętrznej (tam gdzie naklejka z logo firmy), wykonana jest na wysoki połysk, co prócz walorów estetycznych, ma utrudniać osadzanie się na łopatkach kurzu, a nam ułatwiać ich czyszczenie. Wewnętrzna strona nie jest już tak gładka i widać, że każdy płat ma indywidualne ślady odciśnięte z matrycy w procesie produkcji. Ciekawe czy takie zróżnicowanie nie będzie miało znaczenia podczas pracy wentylatora ... ale o tym później.
W odróżnieniu od większości podobnych na rynku produktów, modele BTF PRO przystosowano do podświetlenia diodami LED. W ofercie firmy jest seria BTF PRO LED, gdzie otrzymamy świecące białym światłem diody już w zestawie. Jeśli na przykład białe diody nam nie pasują do kolorystyki reszty podświetlenia, a posiadamy diody ze zużytego wentylatora, kupujemy wersję PRO i w otwory (po jednym z każdego boku ramki), wklejamy po jednej sztuce diod np. czerwonych czy niebieskich. Tutaj jedna uwaga. Wersja bez diod ma nieco inną płytkę PCB (tył silniczka) bez styków do zasilania diod LED. Tak więc jeśli kiedyś zdecydujemy się na zastosowanie podświetlenia, będziemy musieli rozwiązać zasilanie diod we własnym zakresie (osobna linia przewodów)
Tak wygląda wersja PRO LED w akcji ...