2007-09-17 18:29
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
9

Wentylatory Xthermal BTF PRO

Strona 4 - Podsumowanie

Cieszy mnie to, że i Polacy potrafią zrobić coś ładnego. Szkoda tylko, że na opakowaniu wentylatorów Xthermal nie zobaczymy napisu Made in Poland, no ale realia są takie, że chińska siła robocza jest o wiele tańsza od naszej krajowej, więc nic dziwnego że i nasze firmy, idąc przykładem wielkich, światowych koncernów, szukają oszczędności w produkcji.


Trzeba przyznać, że już pierwsze wrażenie, jakie może wywrzeć na nas opakowanie zauważone w sklepowej witrynie, będzie z pewnością pozytywne. Ładnie graficznie zaprojektowane, pozwala rzucić okiem na produkt, jeszcze zanim je otworzymy. A tutaj Xthermal nie ma się czego wstydzić, bo jego wentylatory naprawdę ładnie się prezentują. Jeśli ktoś ma mocno oświetlone wnętrze komputera, to brązowo-przejrzyste śmigło może dać ciekawy efekt. Dodatkowo domorosły amator „choinkowych” komputerów będzie mógł doposażyć zakupiony wentylator w diody LED, dla których producent przygotował oryginalne otwory.



Jakość użytych materiałów nie budzi zastrzeżeń. Plastik ramki jest idealnie przejrzysty a całości dopełniają idealnie dobrane przewody zasilające, które łatwo będzie nam zamaskować w metalowym wnętrzu obudowy. Dużym plusem jest również podwójny system wtyczek, pozwalający skorzystać nam z gniazd 3-pin na płycie głównej, jak i wtyczek Molex w naszym zasilaczu. Świetną sprawą dla osób wrażliwych na hałasy wentylatorów jest wyposażenie zestawu w konektor 3-pin, za pomocą którego ustawimy mniejsze obroty śmigła (zasilanie 7V), co przekłada się na zmniejszenie szumów podczas jego pracy. A jeśli dołączyć do tego komplet bezdzo miękkich, silikonowych kołeczków mocujących, których zadaniem jet absorbowanie wibracji, to mamy już niemal idealny produkt ...


No właśnie ... czy idealny ? W przypadku „stodwudziestki” śmiem twierdzić, że tak. W zasadzie jest bezgłośna, pracuje bezwibracyjnie i ma sporą (odczucie fizyczne) wydajność w masach przemieszczanego powietrza. Obraz 80-ki zakłócają trochę delikatne, ale odczuwalne wibracje. Być może to przypadłość tylko tego, testowego egzemplarza, no ale muszę o tym wspomnieć. Na szczęście wibracje te są na tyle niewielkie, że miękkie, silikonowe kołeczki z zestawu montażowego, powinny sobie z nimi swobodnie poradzić.
Jeśli ktoś zamierza składać komputer z zintegrowaną bądź pasywnie chłodzoną kartą graficzną, pasywnie chłodzonym zasilaczem (na przykład firmy Yasico) i pasywnie chłodzonym procesorem (np. Scythe Infinity bez wentylatora), to do przewietrzania obudowy może wykorzystać wentylator firmy Xthermal BTF PRO. Na pewno większy z nich nie zakłóci spokoju nawet wymagających użytkowników. „Osiemdziesiątka” z racji wyższych obrotów jest trochę bardziej słyszalna, ale w swojej klasie wielkości jest z pewnością w czołówce cichych wentylatorów.
No a ile będzie nas kosztować cisza w naszym komputerze ? Skoro marka Xthermal należy do firmy Cooling.pl, tam właśnie dałem się w poszukiwaniu cen tych wentylatorów. I tak zapłacimy :
BTF 80PRO – 35 zł.
BTF 120PRO – 45 zł.
Może nie są to małe sumy dla wielu młodych pasjonatów, ale na tle firmowej konkurencji nie wypadają one tak źle. Dla pocieszenia powiem, że za dokładnie te same pieniądze, możemy wybrać wersję z podświetleniem LED !!! Tutaj Cooling.pl dał nam wybór ... zadowolenie znajdą u nich zarówno ci, co lubią błyskotki, jak i ci, co wolą bardziej ascetyczne komputery. To trzeba pochwalić ...

Z prawdziwą przyjemnością mogę wam rekomendować produkt będący polską myślą techniczną, choć montowany malutkimi rączkami Azjatek ... no ale może to ma i swój urok :)



ZALETY :
- dobra jakość materiałów
- dobra estetyka i dbałość o szczegóły (szczególnie dobrany kolorystycznie kabelek)
- dwie możliwości podłączenia – wtyczki 3-pin i 4-pin Molex
- silikonowe kołeczki mocujące, absorbujące ewentualne wibracje
- bardzo cicha praca – model BTF 120PRO

WADY :
- wyczuwalne wibracje modelu BTF 80PRO
- dość spora cena ... dla wielu użytkowników

Serdeczne podziękowania dla sklepu Cooling.pl za wypożyczenie sprzętu do testów.




Podziękowania dla koncernu AMD za udostępnienie na potrzeby testów, procesorów Athlon 64 / FX 62 / X2 5000+

Strona 4 z 4 <<<1234