2023-04-12 15:03
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
4
Zalman Reserator5 Z36 WHITE
Strona 3 - Podsumowanie
Jak wiemy, w zestawach AIO mamy dwa źródła, a czasami trzy źródła potencjalnego hałasu w komputerze. Pierwszym niewątpliwie są wentylatory, a czym ich więcej, tym bardziej może rosnąć poziom szumów. Drugim generatorem dźwięków, może być wirnik pracującej pompki, a nie zapominajmy, że model Zalman Reserator5 Z36 wyposażono w głowicę z dwoma wirnikami. Trzeci powód do narzekań potencjalnych użytkowników AIO, to występujący w niektórych produktach efekt delikatnych odgłosów przelewania (lekki chlupot, bulgotanie), ale tego w produkcie ZALMAN’a nie zaznamy, więc za to duży plus dla produktu.
Zalman Reserator5 Z36 nie jest urządzeniem cichym... To muszę od razu podkreślić, jeśli jest to jakoś szczególnie ważne dla kogoś z Was. Oczywiście mówię tu o podłączeniu bezpośrednim do płyty głównej, bez jakiejkolwiek interwencji w ustawienia pracy wentylatorów i pompy. Po prostu podłączamy zestaw i startujemy komputer. Tutaj drogi produkt Thermaltake, jest sporo cichszy, szczególnie w pracy wentylacji chłodnicy. ZALMAN na swojej stronie podaje nam w specyfikacjach, że Z36 generuje maksymalny szum na poziomie 37 dBa (zapewne pomiary w laboratoryjnych warunkach), ale mój sonometr w domowych pieleszach, uparcie wskazywał okolice około 42 dBa. Konkurent TT mieścił się w tych samych warunkach, w granicach 38 dBa. Przypomnę, że różnica 3 dBa, to subiektywne odczucie dwukrotnego wzrostu słyszanego dźwięku.
Jeszcze raz podkreślam, że to pomiary bez żadnej interwencji w pracę urządzenia. Ja jestem ortodoksyjnym minimalistą, jeśli chodzi o instalację wszelkich aplikacji sterujących, jeśli do działania urządzeń nie są one konieczne. W produkcie TT nie stosowałem dedykowanego mu programu sterującego pracą wirników i oświetlenia LED, więc dlatego podobnie uruchomiłem model Z36. Jednak ZALMAN przygotował aplikację dla chcących mieć kontrolę nad wszelkimi aspektami pracy coolera i można ją pobrać ze strony producenta. Za pomocą programu Z SYNC, można poskromić bezładnie zmieniające się oświetlenie głowicy, jak i zneutralizować szumy pompy i wentylatorów.
Oczywiście należy pamiętać, że ograniczenie prędkości pracy wiatraków i obrotów wirników pomp, zawsze będzie skutkowało spadkiem wydajności chłodzenia, ale jest ona na tyle duża, że przynajmniej z moim CPU AMD Ryzen 7 5800X, mam jeszcze spory zapas na polowanie na ciszę... Jeśli bym takiej potrzebował, bo u mnie akurat, nie jest to jakiś wybitny priorytet i dość szybko przyzwyczaiłem się do trochę głośniejszej pracy komputera.
Ponieważ porównanie testowe robiłem tylko z zestawem sporo droższego konkurenta marki Thermaltake, nie będę tu robił jakiś tabel pomiarów. Wspomnę tylko, że pisząc te słowa, komputer chodził od kilkunastu godzin, brał udział w "grzaniu" w około dwugodzinnej rozgrywce w World of Tanks, a zakres jego temperatur macie w poniższym screenie sprzed kilku minut...
Najniższe wskazanie aplikacji Core Temp, to 27 stopni Celsjusza, czego TT nigdy nie osiągał wskazując najniżej 29 st.C (a to tyle, ile miałem podczas pracy w panelu sterowania stroną IN4), a normalnie skakał w przedziale 31-32 st.C. W przypadku pracy ZALMANA, mamy więc dwustopniowe zwycięstwo w stanie pomiaru IDLE (względnej bezczynności).
Podczas grania przy temperaturze w moim pokoju na poziomie 22 stopni, Zalman Reserator5 Z36 wskazał maksymalnie 68 st.C, podczas gdy TT osiągnął już 72 st.C, a więc trzy stopnie więcej. Musimy jednak przyznać, że oba wyniki są rewelacyjne, a w przypadku droższego konkurenta, te 72 st.C osiągane są przy zauważalnie niższym poziomie szumów. Pamiętajmy jednak, że oba modele pracujące w mojej przewiewnej obudowie z tylnym wentylatorem 120 mm Noctua, dwoma górnymi, fabrycznymi, wolnoobrotowymi śmigłami klasy 200 milimetrów i takim samym, pojedynczym "zasysaczem" powietrza na froncie, może wskazywać zupełnie inne temperatury, niż w waszych komputerach.
Różnice w temperaturach względnie nieduże, ale ceny obu urządzeń dzieli już przepaść... Za Thermaltake Floe Riing RGB 360 TT Premium Edition (bo taką wersję właśnie posiadam), trzeba dziś zapłacić w Internetowych sklepach sieciowych zawrotną kwotę 969 PLN !!! Toż to naprawdę worek pieniędzy, a najniższą cenę za nowy egzemplarz, znalazłem na Allegro za 813 PLN. A ile trzeba zapłacić za model Zalman Reserator5 Z36? Obecnie dość trudno znaleźć go w zasobach naszego rynku, ale producent ma zamiar wznowić jego dostawy (stąd też właśnie ta recenzja). Jeszcze niedawno był dostępny na stronie sklepu PCforce w kwocie nieprzekraczającej 500 PLN, ale jak wiadomo waluty ostatnimi czasy poszybowały trochę w górę, więc obecnie znalazłem ofertę czarnej wersji w sieci Amazon.pl, gdzie wyceniony jest w bezpośrednim przeliczeniu na 625 PLN. To i tak około 340 złotych mniej, niż konkurent spod logo TT! Czy zaoszczędzona kwota warta tych kilku decybeli więcej, tutaj zadecydować będziecie musieli sami. Dla mnie stosunek wydajności do ceny jest bardzo dobry i jeśli traficie nowe dostawy Z36 w cenach nieprzekraczających 600 PLN, to warto brać ten produkt z zamkniętymi oczami, bo nawet jeśli szum pracującego AIO Zalman’a, będzie Wam zbyt przeszkadzał, to za pomocą programu Z SYNC lekko ograniczycie wydajność, zrównując ją w okolice znacznie droższego konkurenta :) Taki deal, to ja rozumiem...
Podziękowania dla firmy ZALMAN za udostępnienie sprzętu do testów.
Sponsorami stanowiska testowego jest marka SPC Gear