2008-05-14 17:10
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
9

Zasilacz PC Power & Cooling Silencer 470 ATX

Strona 2 - Wygląd

SILENCER 470 ATX powinien przypaść do gustu posiadaczom niedużych, dość ciasnych obudów. Przy standardowej wysokości (85 mm) i szerokości (150 mm), jego głębokość (w głab obudowy patrząc od tylnej ścianki), jest wyraźnie krótsza od większości produktów tej klasy mocy i wynosi zaledwie 140 mm.
Blaszaną obudowę pokryto grubą, matową warstwą czarnego lakieru, odpornego na przypadkowe zarysowania. Jej górna część tworzy pokrywę zamykającą dostęp do wnętrzności, ale nad jej spasowaniem z podstawą, twórcy tej konstrukcji trochę się nie spisali. Elementy zachodzą na siebie tworząc spójną całość, lecz mają na tyle luzu, iż po nawet delikatnym „puknięciu”, wyraźnie brzęczą. Nie jest to może dotkliwy feler, ale jeśli posiadamy dość tanią obudowę, wykonaną z cienkiej blachy, to nawet wirująca w napędzie optycznym płyta CD/DVD potrafi wprawić w ruch wszelkie ruchome elementy, zamieniając nasz komputer w wcale nie miły dla ucha dzwoneczek.


SILENCER ma już z nazwy oznaczać dla nas ciszę. Zazwyczaj ciche zasilacze kojarzą się z systemem chłodzenia opartym na wentylatorach 120 x 120 mm, ale nie jest to regułą, bo swojego czasu świetnie spisywała się seria Taganów, która mimo zastosowania małego wiatraczka 80 x 80 mm, była w zasadzie bezgłośna. Podobne rozwiązanie zastosowano właśnie w omawianym zasilaczu, choć nie udało mi się ustalić czy system Automatic Speed Fan Control regulowane jest za pośrednictwem czujników temperatury, czy też zależnie od stopnia obciążenia urządzenia.
Na frontowej ściance zasilacza, prócz wentylatora, znajdziemy jeszcze wejście na kabel zasilający i włącznik 0/I.



Tylna część Silencera to w zasadzie otwory wentylacyjne i wyjście wiązek kabli. Już przez szczeliny w blasze, możemy przekonać się, że za odprowadzenie ciepła nie będą odpowiadać kawałki aluminiowej blachy, a prawdziwe, bogato ożebrowane radiatory. Widząc takie rozwiązania, łatwiej jest uwierzyć w cisze, jaką ma zapewniać nam pracujący zasilacz (duża powierzchnia radiatora pozwala na wolniejszą pracę wentylatora).


Na pewno zwróciliście uwagę na to, że na wiązkach kabli zabrakło spinających je siatek, które zarówno ładnie wyglądają we wnętrzu obudowy, jak i świetnie usprawniają przepływ powietrza, przez ich łatwiejsze układanie. Tutaj zasada jest prosta ... lepsza cena i wysoka jakość prądu ... czyli na czymś trzeba zaoszczędzić. Chcąc mieć eleganckie kable i możliwość modułowego ich odpinania, a jednocześnie zachować najwyższe parametry pracy, musimy sięgnąć głębiej do kieszeni (mówimy oczywiście o markowym sprzęcie).
Poza tym SILENCER to typowy „wół roboczy”, on nie ma wyglądać ... on ma pracować i to dobrze pracować. Tą zaletę doceni każdy użytkownik, pracujący profesjonalnie na komputerze.



W komplecie końcówek otrzymamy:
- zasilającą 24 pin
- P4 – zasilanie procesora
- 5 x MOLEX
- 3 x SATA
- 1 x FLOP
- zasilanie 1 x PCIexpress

Strona 2 z 5 <<<12345>>>