2007-03-13 00:00
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
21

Zasilacze Topower i Thermaltake

Strona 6 - THERMALTAKE TOUGHPOWER 750 AP



Kolejnym przedstawicielem dużych mocy jest produkt firmy Thermaltake o mocy znamionowej 750W. O ile opakowania Topowera były płaskimi kartonikami, to ich konkurent ma „ubranko” tworzące coś na kształt kwadratu. Po jego otwarciu zobaczymy tylko dwa czarne pudełka kryjące zestaw okablowania i kabel zasilający. Pod nimi dopiero znajdziemy zasilacz. Niestety w zestawie tego producenta nie znajdziemy już żadnych pasków typu „rzep”, tak pomocnych przy układaniu okablowania. Jako dodatki w kartoniku znajdziemy tylko silikonową podkładkę, zapobiegającą przenoszeniu ewentualnych wibracji zasilacza na obudowę komputera i komplet wkrętów do jego montażu.




Model TOUGHPOWER 750 AP dość znacząco różni się od produktów Topowera. Po pierwsze jest kruczo czarny, z niemal „fortepianowym” połyskiem. Powłoka lakiernicza wydaje się wypalona, stopiona z blachą obudowy. I faktycznie - jest bardzo twarda i dość odporna na przypadkowe zarysowania. Kolejna różnica to gril osłaniający wentylator, a właściwie jego brak w przypadku Thermatake, bo osłona została wycięta bezpośrednio w pokrywie obudowy a grilo-podobny wzór został zagięty do środka. Mogłoby się wydawać, że takie rozwiązanie jest mniej „przewiewne” od zwykłego, drucianego grila. Jednak pamiętajmy o tym, że cienkie druty osłony są źródłem sporego szumu, gdy przecinają one zasysane powietrze. Czym cieńszy drut, tym wyższy dźwięk szumu. Thermaltake ma szerokie krawędzie tnące powietrze, w dodatku aerodynamicznie wygięte do środka. Według firmy, ma to znaczący wpływ na głośność pracy systemu chłodzenia. No nic, zobaczymy w testach. Tył 750 AP to popularny „plaster miodu”.




Po przeciwnej stronie znajdziemy gniazda do wpinania kabli. Producent wyposażył nas w przyklejoną do zasilacza instrukcję, które gniazdo służy do jakiego kabla. W zasadzie nie idzie się pomylić ...



Jeden z boków urządzenia, ten widoczny od strony ewentualnego okna w obudowie komputera, Thermaltake wyposażyło w estetyczny „baner” reklamowy swojej marki. W większości konkurencyjnych produktów, w tym miejscu zobaczymy tabliczkę znamionową a tutaj proszę, elegancja i szpan :)


Sama tabliczka ze specyfikacjami technicznymi, znajduje się na górnej pokrywie zasilacza, a więc w zasadzie w miejscu niewidocznym dla nas po zamontowaniu urządzenia w komputerze.


Z tabliczki dowiemy się o czterech liniach +12V o amperażu 18A dla każdej z nich. Jednak w razie potrzeby, zasilacz samoczynnie przejdzie w stan Combined dając jedną linię +12V o wydajności aż 60A !! Dla linii +3.3V (30A) i +5V (28A) producent przeznaczył 180W mocy.
Topowery miały swój zestaw kabli przypięty już do samego zasilacza. Odpinaliśmy tylko to, co aktualnie nie było nam potrzebne do zasilania komputera.


U Thermaltake jest odwrotnie, bo dopinamy potrzebne nam wiązki przewodów. Wszystkie kable są wzorowo spięte siatkami spinającymi, wykończonymi koszulkami termokurczliwymi. W zestawie otrzymamy siedem wiązek z końcówkami :
- wtyk zasilania płyty głównej 24 pin (20 + 4)
- dodatkowe zasilanie procesora 8 pin rozłączalne na 2 x 4 pin
- 8 x Molex
- 6 x zasilanie SATA
- 2 x zasilanie FLOP
- 3 x PCIexpres (6 pin)
Zastanawia was liczba wtyczek PCIexpres ? Tak, TOUGHPOWER ma je trzy. Dwie dopinane do czerwonych gniazd i służące do zasilania kart graficznych, oraz trzecie, zamontowane na stałe, obok wiązki zasilania płyty 24 pin.

Wnętrze zasilacza 750 AP szczelnie wypełnia elektronika i trzy długie radiatory wykonane z aluminiowego płaskownika, zagiętego w kształt odwróconej litery L. Grzbiet tego wygięcia ponacinano i uformowano w grzebień o sporej powierzchni wystawionej bezpośrednio na podmuchy wentylatora.






System chłodzenia wyposażono w wielki wentylator o wymiarach 140 x 140mm. To prawdziwe monstrum z ogromnymi łopatami śmigła i sporym silniku (0.70A). Wydawać by się mogło, że taka wielkość to będzie spory przeciąg w wnętrzu zasilacza ... jednak po odkręceniu pokrywy zobaczymy, że połowę otworu ssącego zakrywa przejrzysty plastik.



W tej klasie sprzętu rzadko co jest dziełem przypadku, więc i takie rozwiązanie ma swoje sprecyzowane zastosowanie. Otóż plastik ten powoduje ukierunkowanie strugi chłodzącego powietrza w kierunku ścianki z gniazdami dla kabli i dopiero stamtąd, przez całość wnętrza zasilacza przechodzi przez jego wnętrze, odbierając energię cieplną z wszystkich urządzeń po drodze. W ten sposób zwiększono wydajność i dostępność chłodzenia dla wszystkich części składowych zamkniętych w puszce obudowy zasilacza.



Strona 6 z 8 <<<12345678>>>