2009-01-08 01:14
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
81

AMD Phenom II X4 940 Black Edition - Dragon kontratakuje

Strona 15 - Podsumowanie

Phenom II X4 940 Black Edition dość pozytywnie mnie zaskoczył. Szkoda, że tak udany produkt nie wystartował wcześniej w miejsce Phenoma pierwszej generacji (który i tak wcale nie był taki zły). Produkt ten ma na celu wbić się w przedział cenowy reprezentowany przez układy Q9400, a może śmiało konkurować nawet z wyższymi modelami Q9450 i Q9550.



Jego niewątpliwymi zaletami jest bardzo mała emisja ciepła w porównaniu z poprzednikiem X4 9950, który miał niższe taktowanie, ale był aż o 10 stopni cieplejszy w stanie względnej bezczynności. Procesor dość dobrze się również podkręca, a kiedy nie ruszymy napięć, to niemal że nie wzrasta nawet jego temperatura, a w zamian dostaniemy darmowe 500 MHz (pewnie różnice w otrzymanych wynikach, mogą być zależne od sprawności płyty głównej). Choć nie jestem overclockerem, to bez trudu udało mi się otrzymać w pełni stabilny zegar 3.7 GHz, a nawet postawić system na 3.9 GHz, choć wtedy przydałoby się już wodne chłodzenie.
Głównym celem AMD jest wprowadzenie kompletnych platform dla graczy i użytkowników komputerów, gdzie pod jednym znakiem marki, znajdą oni zarówno nowoczesną i wydajną płytę główną (chipsety AMD serii 700), szybkie i konkurencyjne cenowo karty graficzne (Radeony serii HD 4000), oraz właśnie nowe Phenomy II, które mogą już powalczyć z "niebieskimi" Quadami. Taka właśnie ma być platforma DRAGON ... Tania, wydajna i kompatybilna wstecznie z nowymi układami (Phenomy II będą pasowały do większości nowszych płyt z Socket AM2+). Widać, że firma wyciągnęła wnioski z ostrej krytyki, jaką otrzymała po błyskawicznym "uśmierceniu" podstawki 939.
Kiedy dziś podejmujemy decyzję o zakupie nowego komputera, który ma służyć najczęściej całej rodzinie, do wyboru mamy w zasadzie dwie możliwości (pomijam tych, których stać na platformę Core i7), albo Socket AM2+ albo LGA 775. Teraz należy rozpatrzyć ich wady i zalety. Nie będę tutaj agitował nikomu, co ma kupić, bo to Wasz indywidualny wybór, napomknę tylko, że za AMD przemawia może fakt, iż kupując dziś nową płytę główną, mamy pewność, że będzie ona kompatybilna z nadchodzącą podstawką AM3, które w zasadzie wyróżnia tylko obsługa pamięci DDR3 (średni przypływ wydajności w granicach 5%). Dzięki temu będziemy mogli używać najświeższych CPU, nie inwestując na razie w drogie (na dzień dzisiejszy) moduły DDR3. Do tego wszystkiego dostajemy darmowe oprogramowanie, które pozwala zarządzać niemal wszystkim zasobami komputera, a tego konkurencja jeszcze nie ma w swojej ofercie.

Szkoda, że nie mogłem bezpośrednio przeprowadzić porównań z układami Intela, ale mam nadzieję, że wśród wszystkich recenzji, jakie dziś przeczytacie w sieci, i ta się Wam przyda w wystawieniu oceny i podjęciu decyzji o wyborze procesora (platformy) dla siebie.
No właśnie, a ile będziemy musieli zapłacić za Phenoma II ?? AMD podałe na "start" cenę sugerowaną w wysokości:
- Phenom II X4 940 BE - 999 PLN
- Phenom II X4 920 - 849 PLN
Wkrótce pojawi się jeszcze jeden model Phenom II X4 910, pracujący z zegarem 2.6 GHz, ale na razie jego cena nie jest jeszcze znana. Ach, gdyby jeszcze dolar i euro kosztowały tyle, co przed krachem finansowym, to było by bosko. Dziś przeciętny Kowalski liczy się zapewne z groszem, ale uważam, że nowy Phenom jest wart każdej, wydanej na niego złotówki. Już to, że można poustawiać wszystkie wiatraki na minimalne obroty, a temperatura nie przekroczy w buszowaniu po internecie 30 stopni, godne jest połowy tej ceny :) Bardzo się zżyłem z dwójką i ona na pewno zagości w moim komputerze. Gorącej "jedynki" nie chcę już dłużej eksploatować, bo w końcu to kaloryfer jest w domu do grzania, a nie komputer.
Myślę, że dziś nastąpi przełom w opiniach na temat procesorów AMD i wiele serwisów zrobi to co ja ... przyzna mu swoje odznaczenie rekomendacji. Dobra robota AMD (OK)... Dla serii procesorów Phenom II 900 przyznaję zasłużone odznaczenie Rekomendacji IN4 ...



ZALETY
- wysoka wydajność
- niskie temperatury pracy
- dobry stosunek wydajności do ceny (w porównaniu do Q9400)
- całkiem przyzwoity overclocking
- odblokowany mnożnik
- wsteczna kompatybilność ze starszymi modelami płyt głównych (większość nowszych i część starszych modeli)

WADY
- szkoda, że nie wystartował dużo wcześniej, przed Core i7
- w zasadzie nie stwierdziłem więcej minusów

Podziękowania dla firmy AMD za udostępnienie procesorów do testów



Sponsorem platformy testowej, jest producent kart graficznych ZOTAC.

Strona 15 z 15 <<<1...1112131415