2007-11-19 21:11
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
29

AMD w natarciu czyli 3x AMD 790

Strona 1 - Wstęp

Z niewielkim poślizgiem ale są i u nas. O godzinie 6:00 minęło embargo i chipsety z rodziny AMD 7 oficjalnie świętują swoją premierę. Wraz z nowymi procesorami Phenom oraz kartami graficznymi ATI 38xx układy te należą do elementów nowej platformy nazwanej „Spider”. Ma ona zaspokoić oczekiwania użytkowników PC, dla których priorytetem są gry komputerowe, jak i zwracających większą uwagę na multimedia (HD itp.). Ponadto coś dla siebie powinni znaleźć tu entuzjaści komputerów, szczególnie ci lubiący „zabawę” w OC. Aby bliżej zapoznać się z układem i jego możliwościami zapraszamy do dalszej części recenzji, w której pod lupą znajdą się trzy płyty główne. Dwie wykorzystujące scalak 790FX - Asus M3A32-MVP Deluxe i MSI K9A2 Platinium oraz jedna z AMD 790X - MSI K9A2 CF.



O układzie słów kilka...

Nowe układy firmowane przez AMD z założenia mają spełniać oczekiwania szerokiej rzeszy użytkowników. W tym celu na rynek trafią trzy jego odmiany, 790FX, 790X oraz 770. „Najsilniejszym” z całej trójki jest model 790FX. Ma on zaspokoić potrzeby użytkowników wymagających od swoich PC maksymalnej wydajności oraz tych, dla których OC to chleb powszedni. W tym celu znajdziemy tu całą gamę ciekawych rozwiązań (które po części są wspólne dla całej serii). Szczególnie warte uwagi jest wprowadzenie nowości w postaci HyperTransport 3.0 i szyny PCI-E 2.0. Według producenta pozwala to na zniwelowanie „wąskiego gardła” w przesyle danych pomiędzy CPU<->GPU (mowa tu o czterordzeniowych procesorach wykorzystujących HyperTransport 1.0 w połączeniu z PCI-E 2.0). Takie posunięcie ma umożliwić wzrost wydajności w grach nawet o 20% w zestawach wyposażonych w Quad CPU. Jeśli już o procesorach mowa to układy AMD wykorzystują podstawkę PGA oznaczoną jako AM2+. Jej zastosowanie pozwala na wykorzystanie procesorów z serii Phenom (65nm oraz 45nm). Co ciekawe procesory te będą pasowały również do gniazda AM2 pomimo iż zaprojektowano je z myślą o nowej podstawce (kompatybilność wsteczna).

Pod względem wydajności w grach komputerowych, zgodnie z nową polityką firmy (łączenie kilku GPU celem „zdobycia” rynku high-end) AMD umożliwia w 790FX połączenie za pomocą nowego wewnętrznego mostka do czterech niezależnych kart graficznych w technologii CrossFireX ( konfiguracje 2x, 3x oraz 4x). Do dyspozycji otrzymujemy 32 linie PCI-E przeznaczone dla GPU. Poza zwiększeniem wydajności (około 3,5x przy 4 kartach) rozwiązanie to można wykorzystać do rozrywki na wielu monitorach jednocześnie.

Nie zapomniano oczywiście o fanach OC. Dla nich przygotowano specjalne narzędzie Overdrive (dla układów 790), za pomocą którego można swobodnie podkręcać zestaw z poziomu Windowsa. W dalszej części recenzji poświęcimy tej aplikacji więcej uwagi.

To co odróżnia model 790X od 790FX to przede wszystkim możliwość podłączenia do dwóch, a nie czterech kart graficznych. Wersja 770 przeznaczona na rynek mainstream jest tej funkcji pozbawiona całkowicie. Co wcale nie dziwi z uwagi na zupełnie innych odbiorców. Patrząc okiem inżyniera cała seria prezentuje się bardzo ciekawie. Na uwagę zasługuje przede wszystkim niewielki pobór mocy kształtujący się na poziomie ~10W. Układy wykonane zostały w technologii 65nm i współpracują z dobrze znanym mostkiem południowym SB600, wykorzystywanym również w poprzednich chipsetach AMD (między innymi seria 690 czy XPRESS 3200).



Schemat układu AMD 790FX




Strona 1 z 11 12345...11>>>