2007-11-19 21:11
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
29

AMD w natarciu czyli 3x AMD 790

Strona 3 - MSI K9A2 Platinium

Drugą platformą, która trafiła do redakcji jest produkt firmowany prze MSI, model K9A2 Platinium. Urządzenie dotarło w pokaźnym i kolorowym opakowaniu…



Podobnie jak u konkurenta wykorzystano tu chipset w wersji 790FX. Z racje tego znajdziemy tu tak jak w przypadku Asusa cztery sloty PCI-E z obsługą CrossFireX. Jeśli chodzi o rozmieszczenie elementów i wtyków na laminacie to właściwie nie ma się do czego przyczepić. Podczas instalacji płyty w obudowie nie napotkałem na żadne problemy. Porty SATA, IDE, gniazdo ATX24PIN czy ATX12V, wszystkie te elementy zostały umieszczone prawidłowo, nie utrudniając nam instalacji przewodów. IDE zainstalowano tu podobnie jak u Asusa, jednak porty SATA pozostawiono w konwencjonalnym ułożeniu. Uwagę zwracają dwa niewielkie przełączniki umieszczone obok baterii. Służą do resetowania oraz uruchamiania komputera (szczególnie przydatne jeśli tworzymy „pajęczynę” z części). Trzeba również przyznać, że system chłodzenia jest w przypadku MSI K9A2 Platinium naprawdę bardzo ładny, co z pewnością przypadnie do gustu "moderom" i co najważniejsze funkcjonalny (pasywny i wydajny – podczas pracy radiatory są delikatnie ciepłe). Z pełną specyfikacją K9A2 Platinium można się zapoznać odwiedzając stronę producenta.






System chłodzenia MSI skutecznie przykuwa wzrok i jednocześnie jest bardzo wydajny.




IDE zainstalowany został podobnie jak u konkurencji. Tuż zanim, w sposób już standardowy umieszczono sześć portów SATA.


Panel zewnętrzny posiada: 2x PS/2 dla klawiatury i myszy, 1xIEEE1394a, 1xS/PDIF, 4x USB 2.0, 1xRJ45 oraz wejścia/wyjścia układu audio (Realtek 7.1). Co ciekawe, producent zdecydował się na umieszczenie tu aż dwóch portów eSATA. Jest to na pewno rozwiązanie przyszłościowe, jednak na dzień dzisiejszy interfejs ten wykorzystywany jest wręcz śladowo. Wydaje mi się, że lepszy rozwiązaniem byłoby zainstalowanie dodatkowego portu USB zamiast jednego eSATA.


W zestawie otrzymujemy: panel USB oraz IEEE1394a, 6xSATA, przelotkę MOLEX->SATA, 1xIDE, 1xFDD, dwa mostki CrossFireX, kostki do szybkiego podłączania dodatkowych USB i obudowy, zaślepkę, podręcznik użytkownika oraz płytę ze sterownikami i oprogramowaniem.

Strona 3 z 11 <<<1234567...11>>>