2007-02-07 00:00
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
16

ASUS M2 CROSSHAIR i M2N32 WS PRO

Strona 2 - M2 Crosshair

Asus M2 Crosshair






Na pierwszy ogień M2 Crosshair. Płyta zapakowana jest w sporych rozmiarów, szaro-brązowym pudle z uchwytem, które w rzeczywistości przypomina walizkę. Znajdziemy na nim podstawowe informacje, dla jakich procesorów przeznaczone jest urządzenie oraz możliwości instalacji dwóch kart graficznych (SLI). Logo „Republic of Gamers” oznacza, że platforma stworzona została z myślą o entuzjastach gier komputerowych.


Rozkład elementów na PCB jest dobry. Nie uniknięto jednak błędów. Mowa tu o instalacji portu FDD na dolnej krawędzi laminatu. Takie rozwiązanie powoduje, że musimy „ciągnąć” taśmę po przekątnej płyty, zakłócając tym samym obieg powietrza. Poza tym elementem, projekt laminatu jest bez zarzutu. Wtyki zasilające, port IDE, SATA II oraz wewnętrzne wyjścia (USB, Firewire) są zlokalizowane prawidłowo, przy krawędzi. Znacznie ułatwia to instalację przewodów. Ponadto, M2 Crosshair rozświetlają na niebiesko umieszczone na krawędziach diody LED. ..


Rozkład elementów na PCB jest dobry.




Producent umieścił na płycie cztery gniazda pamięci DDR2. Na uwagę zasługuje fakt, że wspiera ona technologię EPP, dzięki czemu użytkownicy nie posiadający wiedzy na temat OC, przy pomocy zmiany dwóch parametrów, będą mogli podkręcić swój komputer. Więcej o EPP w recenzji pamięci EPP Patriot.


Tuż pod slotami pamięci zainstalowane są: wtyk ATX24PIN, IDE oraz sześć portów SATA II.




Na płycie znajdziemy siedem portów kart rozszerzeń. Wśród nich: slot karty muzycznej (przypominający odwrócony o 180 stopni PCIEx1), PCIE x4, dwa PCIEx16 oraz trzy PCI. Dzięki tak pokaźnej liczbie slotów, platforma daje naprawdę spore możliwości rozbudowy naszego zestawu w przyszłości.


Miejsca wokół koszyka procesora jest sporo. To bardzo ważne przy instalacji pokaźnych radiatorów.




ASUS M2 Crosshair wykorzystuje pasywny, miedziany system chłodzenia, wyposażony w ciepłowody. W praktyce sprawdza się on rewelacyjnie, bez kłopotu radząc sobie z odprowadzeniem nadmiaru energii cieplnej przy zachowaniu absolutnej ciszy. Producent dołączył co prawda niewielki wentylator, który możemy zainstalować w przypadku naprawdę ekstremalnego podkręcania w upalne, letnie popołudnia, jednak w standardowych warunkach pracy jest on zbędny.


Osoby lubiące składać tzw. „pajęczynkę” z części komputerowych, z pewnością ucieszy, że na płycie znajdą wewnętrzne przyciski „Reset” oraz „Power”…


Dodatkowo, producent zamiast standardowej zworki odpowiedzialnej za reset CMOS umieścił na płycie przycisk temu służący. Rozwiązanie to tak naprawdę nie jest zbyt ciekawe, z racji tego, że przed użyciem przycisku i tak musimy przestawić zworkę, zabezpieczającą przed przypadkowym użyciem „CLR CMOS”...


Na panelu zewnętrznym znajdziemy: dwa porty PS/2 dla klawiatury oraz myszy, SPDIF coaxial /optyczny, wyświetlacz informujący o aktualnym stanie rozruchu komputera oraz przycisk odpowiedzialny za jego podświetlanie, IEEE 1394b, dwa porty eSATA, cztery USB 2.0 oraz dwa RJ45.


AKCESORIA

Producent dostarczył naprawdę pokaźną liczbę akcesoriów. Nawet najbardziej wybredne osoby będą usatysfakcjonowane… W pudełku poza platformą znajdziemy:


Podręcznik użytkownika wraz z dwoma płytami CD zawierającymi sterowniki i oprogramowanie (w tym pełna wersja programu 3DMark 2006).


Taśmę IDE i FDD.




Zestaw taśm SATA.




Panel zewnętrzny IEEE 1394b.




Panel zewnętrzny USB.




Trzy przelotki MOLEX -> 2x SATA.




Podświetlaną zaślepkę obudowy.




Zestaw wtyków ułatwiających podłączenie paneli (zewnętrzny oraz obudowy wł/reset/LED).




Trzy czujniki temperatury.




Dodatkowy wentylator wspomagający pasywny system chłodzenia.




Mostek SLI.




Breloczek „Republic of Gamers”.




Zestaw ściągaczy na przewody.




Kartę muzyczną PCIE x1 (ADI 1988B, 7.1HD).




Mikrofon.

Strona 2 z 9 <<<123456...9>>>