2007-02-07 00:00
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
16

ASUS M2 CROSSHAIR i M2N32 WS PRO

Strona 8 - Testy OC

Podkręcanie




Podkręcanie - jedna z najważniejszych rzeczy, na jaką entuzjaści komputerowi zwracają uwagę podczas zakupu płyty głównej. Jeszcze przed rozpoczęciem testów, przeglądając jedynie sam BIOS, spodziewałem się, że płyty firmy Asus stać na wiele… Testy podzielone zostały na trzy części. W pierwszej, celem było osiągnięcie jak najwyższego taktowania procesora. Pozostałe dwie miały na celu znalezienie maksymalnej wartości HTT, przy której płyty działają w pełni stabilnie. Tutaj przedstawione zostały wyniki zarówno z prób wykonywanych przy podniesionym napięciu pamięci, procesora oraz płyty jak i na standardowym woltażu. Konstrukcja uznawana była za stabilną po zakończeniu testów „Game” w 3dMark 2003 oraz SuperPI 8M.



Maksimum OC CPU

Na początek podkręcanie procesora. W teście tym, wartość napięcia CPU ustawiona została na 1.45V, a pamięci - 2.1V. Mnożnik CPU 11x.


Jak widać na wykresie, obie konstrukcje wypadły rewelacyjnie. Procesor ze standardowych 2200MHz udało się przetaktować do 2785MHz (M2N32 WS PRO) i 2797MHz (M2 Crossfire). Sięgając pamięcią wstecz, do drugiej odsłony recenzji płyt AM2, jedynie Foxconn C51XEM2AA uzyskał lepszy wynik – 2821MHz.



Maksimum HTT

Podczas ustalania maksymalnej częstotliwości szyny HTT, z jaką płyty są w stanie pracować, główna zmiana dotyczyła przede wszystkim ustawień timingów i taktowania pamięci. Pracowały one z częstotliwością bazową 533MHz - 667MHz. Ponadto, mnożnik CPU został zmniejszony do 5x, a mnożnik szyny HT, we wszystkich dostępnych w BIOS konfiguracjach do 3x lub 2x. W drugiej próbie „maksimum HTT”, napięcie pamięci zostało podbite do 2.3V, a szyny HT (wszystkie konfiguracje) i układów płyty o 0.3V w górę. Pozostałe parametry pozostały niezmienione.


Jak wspomniałem już na początku recenzji, płyty biją na głowę pod względem OC wszystkie konstrukcje, z którymi mogliście się zapoznać w dotychczasowych recenzjach modeli z podstawką AM2. M2 Corssfire pracował stabilnie z szyną HTT taktowaną z częstotliwością 394MHz, bez podbicia jakichkolwiek napięć płyty! M2N32 WS Pro może się pochwalić jeszcze lepszym OC! W tym wypadku 396MHz dla HTT! Po podniesieniu napięć , obie platformy dobiły do magicznej granicy 400MHz co dało OC na poziomie 100%! Dotychczas najlepszym wynikiem mogła się poszczycić konstrukcja firmy Foxconn - C51XEM2AA – pracując z HTT nieco ponad 300MHz. Firma Asus dała naprawdę spore pole do popisu dla wszystkich fanów podkręcania!

W przypadku modelu M2N32 WS PRO, wartość 400MHz była maksymalną, możliwą do ustawienia w BIOS. M2 Crosshair oferował co prawda podbicie HTT do 650MHz, jednak już przy ~402MHz system tracił stabilność, a z wyższym zegarem płyta nie startowała. Nie zmienia to jednak faktu, że obie konstrukcje podkręcają się rewelacyjnie, co w połączeniu z rozbudowanym systemem BIOS stwarza idealne warunki do OC.

Nie obyło się jednak bez problemów. M2N32 WS PRO ma tendencję do zawyżania napięcia procesora wraz z podnoszeniem magistrali HTT. Oznacza to, że przykładowo przy ustawieniu 1.35V i HTT 250, napięcie CPU wynosi tak naprawdę ~1.45V. Podczas podkręcania należy więc obowiązkowo pamiętać o kontroli woltażu procesora. Drugi problem dotyczy platformy M2 Crosshair. Właściwie nie tyle samej platformy, co współpracy z nią aplikacji CPU_Z. Przy ustawieniu napięcia jądra CPU 1.45V ta nadal pokazywała ~1.36V... Nie są to poważne wady mogące zdyskwalifikować konstrukcje Asusa, warte jednak napomknięcia.

Strona 8 z 9 <<<1...456789>>>