2006-06-17 21:25
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
5

Akasa EVO 98

Strona 2 - EVO 98

Nowy produkt AKASY zamknięto w kruczo czarnym kartoniku, którego jedynym rozjaśnieniem są białe loga firmy (na bokach) i mieniący się srebrem, stylizowany napis EVO 98. Jego wnętrze ukrywa cooler i pudełko z akcesoriami.



Pierwszoplanową „postać” tej recenzji nie wyposażono standardowo w wentylator. Jeśli zdecydujemy się na zakup tego coolera, do ogólnego wydatku możemy doliczyć koszt jakiegoś „śmiglaka” (oczywiście jeśli nie zakładamy budowy zupełnie pasywnego komputera, na bazie niżej taktowanych procesorów). Dla celów testowych ADMAX przysłał jednak dwa wentylatory firmy AKASA :
- Coolink VS9 Green Silent Fan (92x92mm) - regulacja w zakresie 1100 - 1900 RPM (potencjometr na śledziu w zestawie) , deklarowana głośność : 14 – 23 dBA – cena 41 zł. ( LINK )
- AKASA Ultra Quiet Amber Series – 1400 RPM przy 18 dBA - cena 35 zł. ( LINK )


Wśród standardowego wyposażenia znajdziemy :
- instrukcja obsługi i montażu
- dwie podstawy pod płytę główną (Socket LGA 775 – 4 otwory i AMD K8 – 2 otwory)
- analogicznie dwa elementy (na oba Sockety) montażowe przykręcane do coolera
- komplet śrub, gumowych podkładek i 4 nakrętki
- pastę termoprzewodzącą Akasa AK 455
- przejściówka do zasilania podświetlenia LED – Molex / gniazdo 2 pin
- „śledź” z potencjometrem do regulacji obrotów ewentualnego wentylatora


Pierwsze co rzuca się w oczy po wyjęciu EVO 98 z kartoniku, to elegancja i precyzja wykonania poszczególnych części coolera. W porównaniu do prywatnego Coolinka U8-120–1600, to prawdziwy zbiór doskonałości. Upaćkane końcówki w cynie, bez żadnego wykończenia i podstawa stopy w Coolinku, odbiega znacznie od dopracowanych elementów EVO.


Coolink jest reprezentantem coolerów przeznaczonych do klasy wentylatorów 120 x 120 mm, więc nie został ujęty w porównaniach.

Wracamy do EVO ... 52 aluminiowe, bardzo cieniutkie blaszki radiatora (finy) zamknięte są w obudowie z matowo przezroczystego plastiku (tworzącego tunel przepływowy dla powietrza), ozdobionej u szczytu aluminiowym logo serii. W bocznych narożnikach obudowy, umieszczono cztery diody LED (więcej w podsumowaniu).



Stopa EVO 98 to prawdziwy kawał miedzi, w którym spoczywa sześć ciepłowodów . Składa się ona z jednolitej bryły, podzielonej na dwa sektory :
- pierwszy, to powierzchnia styku z procesorem - wytoczonym w okrąg (średnica 34 mm), na który nasuwa się i montuje wkrętami uchwyt dla odpowiedniego Socketu
- drugi, to prostokątna podstawa z wyfrezowanymi, półokrągłymi szczelinami dla rurek HeatPipe ...




Od góry, stopę (z ułożonymi w niej rurkami) przykrywa pokaźny aluminiowy radiator, rozpraszający część energii termicznej generowanej przez procesor. Styk rurek między stopą i radiatorkiem uszczelniony jest pastą termoprzewodzącą. Powierzchnia styku rurek ze stopą i radiatorem jest naprawdę spora, co może wróżyć dobre właściwości odprowadzania energii do ciepłowodów. Takiej powierzchni nie ma żaden z „konkurentów” ani mój prywatny Coolink.
Powierzchnia styku coolera z procesorem ma drobne ślady obróbki mechanicznej, ale można uznać ją za gładką. Nie zaszkodzi jednak użyć pasty polerskiej i filcu dla nadania jej lustrzanego odbicia.



Specyfikacja techniczna

Wymiary – 67.8 x 93.6 x 101.7
Waga – 756 g.
Materiał – aluminium (radiator) i miedź (ciepłowody + stopa)

Co do wymiarów podanych przez producenta, to muszę dodać, że dotyczą one chyba coolera bez plastikowej osłony – tunelu. Zmierzone miarką urządzenie miało następujące wymiary :
- Wysokość (od podstawy stopy do szczytu tunelu) – 138 mm.
- Szerokość (od krańców tunelu w miejscu na wentylator) – 105 mm.
- Głębokość – 73 mm.

Strona 2 z 7 <<<1234567>>>