2006-06-17 21:25
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
5

Akasa EVO 98

Strona 4 - Montaż

Wszystkie coolery korzystają z uchwytu umieszczonego pod płytą główną (tak dla Intela jak i AMD). Trzeba pamiętać o jego umieszczeniu w otworach montażowych przed przykręceniem płyty, inaczej czeka nas powtórny demontaż platformy.
Radiator Akasy EVO 98 jest prosty w montażu (bez wentylatora). W zależności od posiadanego procesora, dobieramy odpowiedni zestaw uchwytów i przykręcamy go czterema wkrętami do stopy coolera. Akasa daje nam w tym przypadku możliwość wyboru ustawienia radiatora :
- pionowe – radiator swoim prześwitem skierowany od dołu do góry – dobre rozwiązanie przy chłodzeniu pasywnym (fizyka – rozgrzane powietrze wędruje do góry zaciągając od spodu chłodniejsze masy), zwłaszcza jeśli posiadamy zasilacz z wentylatorem umieszczonym na jego spodzie. Wymuszony obieg powietrza wspomoże odbiór energii cieplnej z rozgrzanych finów coolera
- boczne – ta pozycja wskazana jest tylko przy używaniu wentylatora, który będzie kierował ciepłe powietrze do wentylatora wyrzucającego (wymieniającego powietrze) rozgrzane masy z obudowy (na tylnej ściance). Pozycja absolutnie nie zalecana przy chłodzeniu pasywnym.
Na zdjęciu uchwyt dla procesorów Intela ...


Jeśli będziemy chcieli ustawić cooler w pozycji góra – dół, musimy pamiętać aby w trakcie montażu radiatora nie przykręcać do niego wcześniej wentylatora (przy decyzji aktywnego chłodzenia). Z nim na tunelu, nie dostaniemy się do wkrętu mocującego cały zestaw do płyty. W bocznym ustawieniu nie ma już tego problemu (można zamontować od razu nawet dwa wentylatory), bo dostęp do wkrętów umożliwiają zagłębienia na bokach tunelu.


Na fotografiach zamontowany jest wentylator Ultra Quiet, ale ostatecznie do testów zastosowałem model Green Silent, ze względu na seryjne wyposażenie w regulator obrotów.




Akasa EVO 33 nie daje nam już możliwości zmiany położenia (podstawa tworzy integralną część z całością coolera). Możemy ją zamontować tylko bokiem, w zestawie z wentylatorem. Po przytwierdzeniu wentylatora cały zestaw jest gotowy do osadzenia na procesorze. Montaż jest prosty i nic nie utrudnia nam dostępu do wkrętów mocowania.




Scythe Katana również pozwala się umieścić na płycie tylko w bocznej pozycji. Ma to swoje dobre strony, bo jej „krzywość” w połączeniu z wentylatorem, świetnie schładza Mosfety (w przypadku mojej płyty umieszczone na Mosfetach radiatory i wymiennik ciepła systemu chłodzenia chipcetu , Q-OTES). Montaż Katany jest trochę niewygodny. Sprawcami problemów są wkręty ukryte częściowo pod miedzianymi finami radiatora. Operowanie prostym śrubokrętem krzyżakowym jest w zasadzie niemożlwe (pod kątem). Pokonanie oporu sprężyny dociskającej często kończy się wyskakiwaniem końcówki śrubokręta z łebka śruby. Jest to otyle niebezpieczne, że łatwo „przekosić” wkręt i zepsuć gwint w podstawie coolera. Idealnym rozwiązaniem przy skręcaniu, było by użycie giętego przedłużacza do śrubokręta.




Strona 4 z 7 <<<1234567>>>