Asus M2N32-SLI DeLuxe Wireless Edition
Strona 3 - Elementy 2
Jeśli przy przejściu na nowy Socket zmieniamy tylko płytę, procesor i pamięci (na DDR II), a reszta podzespołów pozostaje nie zmieniona, musimy zwrócić uwagę na ilość połączeń EIDE. Posiadając dysk twardy ATA i dwa napędy optyczne (przydatne przy kopiowaniu płyt „ w locie”), pozostaje nam rozstać się z nośnikiem danych, nawet gdy zakupiliśmy go niedawno. Przesiadkę na HDD z interfejsem SATA 150 / 300, wymusi na nas tylko jedno połączenie IDE na płycie. Za to dostajemy sześć gniazd SATA II na laminacie (z czego dwa mają możliwość pracy jako External SATA + eSATA w tylnym panelu), i dwa FireWire (jedno na płycie i jedno na tylnym panelu).
Tylny panel uszczęśliwi nas sporą liczbą gniazd. Znajdziemy tam między innymi :
- wyjście optyczne
- 4 x USB
- wspomniane wyżej FireWire i eSATA
- dwa wejścia kart sieciowych Gigabit Ethernet
- wyjścia / wejścia zintegrowanej karty dźwiękowej – 7.1
- gniazdo anteny WiFi
Pełne specyfikacje techniczne podam niżej. Wpierw chciałbym omówić niektóre elementy i systemy zgromadzone na tej platformie.
Dźwięk ... Zintegrowane układy dźwiękowe nie mają najlepszej opinii wśród użytkowników. Miłym zaskoczeniem był słynny układ SoudStorm (5.1) zastosowany przez Abita na płycie NF7 S / SL (Socket A), który dorównywał jakością popularnym produktom Creative Sound Blaster Live. Niestety w nowszej płycie AN8 Ultra (S 939) zarzucił ten pomysł zastępując go wpinaną w łącze PCIexpres x1 „kartką” opartą na zwykłym kodeku Cmedia (co prawda z obsługą zestawów głośnikowych 8.1), zgodnym z AC97. Jakość dźwięku była zaledwie zadawalająca, a na pewno gorsza od wcześniej wspominanego SoundStorm.
Asus wyposażył swój produkt w kodek oparty o układ Azalia spełniającym wymogi standardu HD (High Definition). Możemy go podłączyć do zestawu głośników kina domowego 8.1, czyniąc z naszego PCta prawdziwe centrum multimedialne. A jak z jakością dźwięku ? Powiem śmiało, że bardzo dobrze. Azalia deklasuje poprzednią dźwiękówkę na Abicie i przewyższa SoundStorm. Ciężko mi porównać go do Sound Blaster Audigi, bo wymagało by to bezpośredniej konfrontacji, ale wszystkie zakresy tonów niskich, średnich i wysokich są poprawne (odsłuch na zestawie średniej klasy głośników Creative Inspire 4400 - 4.1). Basy mają dużą moc i są przy tym głębokie i wolne od jakichkolwiek charczeń czy drażniących zniekształceń. Ogólnie powiem krótko ... po kodeku na Abicie AN8 a przed usłyszeniem Azalii zamierzałem kupić kartę Audigi 2 na Allegro, jednak teraz zrezygnowałem z tego. Odczucia odsłuchowe zupełnie mnie zadowalają a oprogramowanie dołączone na płycie CD uważam za udane i oferujące spore możliwości dla domowych zabaw z muzyką, filmem czy grami z dźwiękiem przestrzennym.
Asus do płyty dołączył podwójny mikrofon kierunkowy (AudioMax). Oznacza to, że będzie on pobierał fale akustyczne tylko z kierunku, w którym jest skierowany, niwelując odgłosy otoczenia.
Przynajmniej tak zapewnia producent. Próby akustyczne nim wykonane pokazały, że zbiera on lekkie odgłosy z innych kierunków ale faktycznie na pierwszym planie słychać w nagraniu to co powinno być słychać, czyli na przykład mój głos podczas rozmów przez Skype. W oprogramowaniu dźwiękówki mamy możliwość przetestowania mikrofonu. Na wykresie zobaczymy poziom głównego źródła decybeli i odgłosów z otoczenia ...
Mikrofon skonstruowano tak, by za pomocą samoprzylepnych rzepów umieścić go na ramce monitora LCD. Jeśli zechcemy przenieść go w inne miejsce, wystarczy oderwać go od rzepa mocującego a później ponownie go tam umieścić.
Kolejnym dodatkiem jest antenka bezprzewodowej łączności WiFi zaprojektowana w kształcie koła (podstawa) z ruchomą częścią w środku (antena). W okrągłej podstawie umieszczono magnes umożliwiający stabilne jej umieszczenie na obudowie komputera (na górze lub boku blaszanej pokrywy).
Metalowe podłoże wzmacnia sygnał radiowy, podobnie jak dach samochodu dla umieszczonej na nim anteny radiowej lub CB.
Niestety, mój notebook ani inne domowe urządzenie nie posiada technologii WiFi, więc nie byłem w stanie sprawdzić możliwości i zasięgu działania tego użytecznego dodatku. Jeśli ktoś się uprze, to może całkiem wymontować moduł Wi-Fi ...
Asus do swoich płyt dodaje zestaw konektorów ułatwiających podłączenie okablowania obudowy (+ luźne złączki USB i FireWire).
Dzięki nim nie musimy „nurkować” w obudowie i szukać gdzie podpiąć piny np. Power LED, Reset Swith ... Wszystko mamy dokładnie opisane jak na dłoni ...
Wystarczy tak przygotowaną kostkę wpiąć teraz w jej miejsce na płycie.