2006-10-26 17:55
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
15

Asus M2N32-SLI DeLuxe Wireless Edition

Strona 5 - Montaż i Bios

Czas umieścić płytę w obudowie i wreszcie ją „odpalić”. Dzięki wspomnianym konektorom, czynność ta przebiegła szybko i sprawnie. Na fotografiach widać zasilacz Tagan U15 430W, jednak testy przeprowadziłem na SilverStone 850W nadesłanym do recenzji.



Tutaj widać już kartę graficzną. Zwróćcie uwagę na drugie gniazdo PCIexpres dla VGA. Umieszczona w niej druga karta rozmiarów X1800/1900 lub GF 7800, będzie zachodzić aż na łącza SATA. Producent przewidział ten problem i wyposażył płytę w dwa kable SATA ze specjalnym wtykiem „złamanym” pod kątem 90 stopni.


Wszystko już na swoim miejscu. Drżącą ręką naciskam przycisk Power i ... płyta żyje. Szumią wentylatory coolera (2 x 120 mm) i karty graficznej a po chwili słychać „Piiip” i na ekranie monitora pojawia się logo Asusa (które zresztą zaraz wyłączyłem w Biosie). Na dysku twardym miałem jeszcze system ze sterownikami dla chipsetu nForce 4 Ultra, więc skierowałem palec na klawisz Delete, by wejść bezpośrednio do Biosu płyty.
Zawsze omijałem płyty główne wyposażone w Phoenix Bios. Jakoś bardziej „leżał” mi zawsze wynalazek Awarda, no ale cóż, trzeba będzie się przestawić ...
Powita nas zakładka Main, w której znajdziemy podstawowe dane o nośnikach danych, napędach optycznych ilości pamięci ...


Do ciekawszych funkcji możemy zaliczyć Overclock Options, czyli podkręcanie dla leniwych (lub nie posiadających niezbędnej wiedzy w tej dziedzinie). Dzięki niej, płyta zmienia wartości ustawień o wybraną z zakładki wartość (zaprogramowaną).


Zakładka Anvanced to prawdziwa kopalnia dla miłośników zmian wartości napięć, prędkości szyn, mnożników i dzielników wszelakiego rodzaju ...


Mnożnik dla procesorów Athlon / Sempron ma możliwość zmiany ustawień tylko w dół ...


FSB dla procesora kończy się przy wartości 425 ...


Prędkość pracy łączy PCIexpres osiąga kres na 200 MHz, i to oddzielnie dla każdej z kart ...


Napięcia dla pamięci DDR II możemy regulować do 2.5V ...


Zakres napięć dla procesora kończy się na 1.5625V (skok co 0.0025V) ...


Ze zmianami napięć na tej płycie można naprawdę poszaleć i dodać troszkę "V" niemal do wszystkiego ...



Regulacja szyny z mostka NB do SB ...


... a mnożnik HT (Hiper Transport) zmienimy w tej zakładce ...


Tutaj zmieniamy ustawienia dla modułów pamięci ... o pamięciach napiszę w następnym rozdziale ...


W zakładce POWER sprawdzimy większość swoich ustawień ...


Do dyspozycji dostaniemy też narzędzia (TOOLS), a w nich funkcję Asus Music Alarm. Jest to coś w rodzaju budzika (patrz poprzednia strona w screenach systemów). Możemy tutaj zaprogramować automatyczny start komputera i przypisać mu polecenie uruchomienia aplikacji odtwarzającej muzykę (np. WMP lub Winamp).
Drugim ciekawym systemem jest Asus OC Profile. Pozwala on na zaprogramowanie swoich własnych ustawień przy podkręcaniu komputera. Jest to o tyle wygodne, że możemy sobie stworzyć kilka różnych profili i za pomocą kliknięcia (w Biosie) przechodzić między nimi, bez potrzeby manualnych zmian osobno dla procesora czy pamięci.


Płyta obsługuje funkcję AMD Live (domyślnie włączone) ... jeśli ktoś nie będzie jej używał, lepiej zawczasu ją wyłączyć (Disabled), by uniknąć w Menadżerze Urządzeń wkurzającego znaku zapytania. Ja podobnie zrobiłem w przypadku Cool n Quiet, którego nie używam ...


Ostatnią pozycją jest bardzo przejrzysty i intuicyjnie prosty programik Asus EZ Flash 2. Mamy w nim przygotowany cały system do aktualizacji biosu. Wystarczy ściągnąć z Internetu nową wersję biosu i później wskazać tylko, gdzie ona się znajduje (wybrać rodzaj nośnika : A,C,D ...).


Oczywiście mamy też do dyspozycji program dołączony na płycie CD, do flashu Biosu z poziomu Windows, jednak ta „Biosowa” aplikacja wydaje mi się znacznie pewniejsza w użyciu (choć Flash Menu w Abicie świetnie się sprawdzała). Miałem okazję wypróbować EZ 2 zaraz po uruchomieniu płyty, ale o tym już w następnym rozdziale ...
Co tu dużo pisać. Bios pozwala nam sterować prawie wszystkimi elementami od chipsetów przez procesor, pamięć, po prędkości łączy PCIexpres ... ale jeśli nie mamy wiedzy i praktyki w tej dziedzinie, lepiej pozostawić większość wspomnianych funkcji w pozycji AUTO, by nie narobić sobie biedy.

Strona 5 z 9 <<<123456789>>>