2006-10-26 17:55
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
15

Asus M2N32-SLI DeLuxe Wireless Edition

Strona 9 - Podsumowanie

Asus M2N32-SLI Wireles Edition to wymarzona platforma dla ludzi ceniących stabilność komputera, jak również dla miłośników Overclockingu. Bogate opcje regulacji napięć i ustawień dla procesora, pamięci, chipsetów i karty graficznej ucieszą niejednego maniaka długości pasków w benchmarkach.
Dla mnie osobiście, możliwości OC są drugorzędną sprawą, choć poprawna praca z większym obciążeniem jest gwarantem stabilnej pracy z najmocniejszymi procesorami w ustawieniach nominalnych. Jeszcze w tym roku mają wejść do sprzedaży Athlony X2 6000+ z rdzeniem pracującym z zegarem 3000MHz i poborze mocy sięgającym 125W. Z pewnością będzie to nie lada wyzwanie dla układów zasilających płytę. Do póki jednak redakcja nie znajdzie sponsora z Kuwejtu (jakiś szejk Amal), mogę na razie tylko teoretycznie powiedzieć, że Asus zapewne bez problemu sobie z mim poradzi. Na razie wiem tylko tyle, że bez zaawansowanych zmian w Biosie, ustawiłem swój jednordzeniowy procesor na 2640 MHz (mnożnik 12 x FSB 220). Z pewnością można osiągnąć lepszy wynik bawiąc się wyższymi napięciami dla procesora, pamięci i układu nForce 590 czy obniżeniem mnożnika i podniesieniem FSB jeszcze kilka oczek do góry. Kto takie zabawy lubi, na pewno będzie zachwycony możliwościami M2N32-SLI. Bardziej leniwi mogą skorzystać z programu AI Boster, za pomocą którego można zmienić część ustawień dla procesora i pamięci z poziomu systemu.


Równie duża ilość wszelakich udogodnień (np. muzyczny budzik czy profile ustawień) i systemów mogą przywrócić o zawrót głowy. W zasadzie można się zastanowić, czy normalny użytkownik będzie w stanie korzystać z wszystkich tych „bajerów”, ale jak to mówią, od przybytku głowa nie boli ... Zwłaszcza że za tak bogato wyposażony produkt, będziemy musieli zostawić w sklepie około 690 - 722 zł. Czy to dużo ? Z pewnością nie. Płyta warta jest każdej zapłaconej za nią złotówki, zwłaszcza że teraz jest ona sporo tańsza, niż jeszcze trzy miesiące temu.
Prócz stabilności, płyta jest po prostu ładnie zaprojektowana i z pewnością będzie mogła stać się ozdobą przezroczystych, akrylowych obudów. Jej ciemnobrązowy laminat połączony z miedzią sporego systemu chłodzenia i różnymi kolorami elementów sprawia dobre wrażenie estetyczne.


Co można zarzucić produktowi Asusa ? W zasadzie nie wiele. Największą „bolączką” było dla mnie, dość „nieszczęśliwe” umiejscowienie dodatkowego zasilania procesora (P4), które sprawia, że kabel musimy upychać między kartą graficzną a radiatorem, lub wymyślnie go mocować, by „obszedł” płytę dookoła lewą stroną.
Dla lubiących ciszę, koniecznością może okazać się zakup wentylatorów przewietrzających obudowę, spełniających ich wymagania słuchowe (np. Papst). Zarówno radiatory odbierające ciepło bezpośrednio z chipsetów (zwłaszcza ten z gwiazdkami śniegu) jak i te uzbrojone w miedziane finy, są mocno ciepłe i emitują tą energię bezpośrednio do wnętrza obudowy. Warto zatem zadbać o dobrą wymianę powietrza we wnętrzu naszego komputera ... niestety nie zawsze to idzie w parze z upragnioną ciszą. Dodatkowo przed zakupem coolera, musimy zwrócić uwagę, czy ten wymarzony przez nas wiatrak nie będzie kolidował z dość wysokimi radiatorami systemu chłodzenia. Pamiętajmy też, że przy coolerach wyposażonych w sporych rozmiarów wymiennik ciepła, pierwsza pamięć może znaleźć się pod nim. Ma to duże znaczenie przy montażu wiatraka za pomocą metalowych spinek (o czym wspominałem wcześniej – możliwość zwarcia na modułach bez radiatora) jak i z utrudnieniem przy ewentualnym jej demontażu (konieczność zdjęcia coolera).
To w zasadzie jedyne drobne mankamenty jakie zauważyłem podczas eksploatacji tej palatformy. Zarzut, że ma tylko jedno gniazdo EIDE w dzisiejszych czasach mija się z celem. Świat gna do przodu i zapewne niedługo tego typu interfejs zupełnie zniknie z płyt głównych, ustępując miejsca urządzeniom korzystającym z łączy SATA II i kolejnym jego generacjom.
Bez cienia wątpliwości przyznaję dla płyty głównej Asus M2N32-SLI Wireles Edition odznaczenie rekomendacji, bo w tym przypadku na pewno dostaniemy doskonały, stabilny produkt o dużym potencjale OC.


Zalety :

- wysoka stabilność
- bardzo dobra jakość wykonania i użytych elementów
- bardzo dobre wyposażenie dodatkowe
- szeroka gama opcji Biosu i dodatkowych systemów
- duża ilość możliwości zmian ustawień dla procesora, pamięci i chipsetów

Wady :

- dość kłopotliwe umiejscowienie gniazda dodatkowego zasilania procesora (P4)
- spora emisja ciepła z systemu chłodzenia do wnętrza obudowy

Płytę do testów udostępniła firma ASUS.


Strona 9 z 9 <<<1...56789