2007-01-01 23:53
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
17

Coolaboratory Liquid Metal Pad

Strona 5 - Podsumowanie

Dobrnęliśmy do końca testów. Co można powiedzieć o nowym „wynalazku” firmy Coolaboratory ? Pasta (a właściwie płatki metalu) Liquid Metal Pad okazała się nieznacznie mniej wydajna od płynnej konsystencji Liquid Pro i równa innym markowym pastom opartych na bazie srebra lub specjalnych mikro drobin (Akasa). Być może dla tego, że tak naprawdę płatek nie rozpuszcza się do stanu płynnego (przynajmniej takiego, jak Liquid Pro). Jego konsystencja, po zdjęciu coolera z procesora nadal jest stała, przypominająca nieco gęsty kit o srebrzystym połysku. Część płatka pozostała na radiatorze a kilka kawałków na powierzchni promiennika procesora.



Takie „rozdarcie” powłoki przylegającej do styków tych dwóch elementów, uniemożliwia ponowne założenie tej samej „porcji pasty". W razie konieczności awaryjnego zdjęcia coolera, już po np. godzinie używania , (wydzielenia ciepła – jak w przypadku testu) będziemy zmuszeni do zaaplikowania kolejnego płatka Metal Pad. Co trzeba jednak przyznać, to usunięcie resztek tego specyfiku jest o wiele łatwiejsze, niż w przypadku „rtęciowatej” Liquid Pro. Pamiętajcie przy zakładaniu Metal Pad na procesor, o wyłączeniu zasilania płyty głównej. Listek jest stuprocentowym metalem, więc wyślizgnięcie się jego z ręki lub papierka, może skończyć się jego lądowaniem na powierzchni płyty lub karty graficznej, co może oznaczać nieszczęście.
Niewątpliwą zaletą płatków Metal Pad jest ich wygodna i czysta aplikacja na procesor. Dodatkowo nie jesteśmy narażeni na ewentualne zabrudzenie płyty głównej, przewodzącą prąd drobiną Liquidu lub silikonu z dodatkiem srebra. Płatki nie podlegają procesowi wysychania, więc jednorazowa aplikacja powinna wystarczyć na długi okres użytkowania.
No ale nie wszystko złoto, co się świeci ... Największą bolączką Coolaboratory Liquid Metal Pad jest chyba cena. „Pasta” ta sprzedawana jest w pięciu wersjach, za które zapłacimy kolejno :

Liquid MetalPad CPU (1x) - jedna podkładka o wymiarach 38x38mm - 16.90zł
Liquid MetalPad GPU (1x) - jedna podkładka o wymiarach 20x20mm - 20.90zł
Liquid MetalPad CPU (3x) + CS - trzy podkładki o wymiarach 38x38mm + zestaw do czyszczenia - 41.90zł
Liquid MetalPad GPU (3x) + CS - trzy podkładki o wymiarach 20x20mm + zestaw do czyszczenia - 37.90zł
Liquid MetalPad CPU (3x) + GPU (3x) + CS - trzy podkładki o wymiarach 38x38mm + trzy podkładki o wymiarach 20x20mm + zestaw do czyszczenia - 63.90zł

Może się to opłacać, jeśli nie majsterkujemy zbyt często w swoim komputerze a zakupiony procesor służy nam przez długi, długi czas. Jako że metal, z którego wykonano termoprzewodnik nie ulega procesowi starzenia (przynajmniej tak podaje producent), wydane 12.50 PLN (średnia cena jednego płatka z zestawu z trzema sztukami dla CPU) podzielone przez ilość miesięcy użytkowania, da nam niewielki koszt w okresie roku i dłużej. Zatem produkt ten można polecić dla osób wykorzystujących komputery do pracy (biura, stacje graficzne), nauki i rozrywki (Internet i multimedia). Dla goniących za wydajnością i nowinkami technicznymi oraz moderów, zapamiętale grzebiących we wnętrznościach obudowy, zakup Metal Pad może być mniej opłacalny.


Nie zmienia to jednak faktu, że Coolaboratory Liquid Metal Pad zalicza się do ścisłej czołówki past termoprzewodzących i ze swojej roli pośrednika w wymianie termicznej, sprawuje się bardziej niż dobrze. Dlatego też zasługuje na odznaczenie Rekomendacji IN4.


Zalety :
- wysoka wydajność w przekazywaniu energii cieplnej
- łatwość i czystość w stosowania środka
- wyposażenie dodatkowe w testowanym zestawie (chusteczki z alkoholem i czyścik)
- łatwość w usuwaniu pasty z procesora i coolera

Wady :
- wysoka cena za „jedną porcję”
- możemy użyć „płatka” tylko raz, co przy awaryjnej sytuacji (nawet po dłuższej chwili wygrzewania), zmusi nas do zastosowania kolejnej blaszki Metal Pad.

No i to by było na tyle. W tym Nowym 2007 Roku, życzę Wam wielu nowinek w waszych komputerach ... Pozdrawiam, Wasz techno-gawędziarz SlawoyAMD.

Serdeczne podziękowania dla sklepu Cooling.pl za udostępnienie Coolaboratory Liquid Metal Pad do testów.



Recenzja powstała na platformie Asus M2N32 SLI DeLuxe z procesorem AMD Athlon FX62.



Strona 5 z 5 <<<12345