2007-08-25 16:59
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
16

Cooler Akasa AK-876

Strona 1 - Wstęp

Recenzja powstała na platformie ASUS z procesorem AMD Athlon FX62Kupno coolera dla naszego procesora wydaje się sprawą banalnie prostą ... iść do sklepu, zapłacić i cieszyć się ... Tylko czym ? Gdy nie bardzo jesteśmy w temacie chłodzenia procesorów, łatwo możemy paść ofiarą „wszystkowiedzących” sprzedawców, którzy grzecznie zapytają, czy chcemy mieć zarówno wydajność i ciszę, a jeśli powiemy że owszem, to polecą nam coś z ceną zaczynającą się od około 150 zł w górę. Jeśli nieśmiało ściągniemy sprzedawcę na ziemię, mówiąc że nasze zasoby gotówkowe kończą się przy granicy 60 – 70 złotych, zazwyczaj tracą oni zainteresowanie wchodzenia w szczegóły techniczne i polecają co popadnie albo wskazują nam dolną półkę, byśmy tam czegoś sobie poszukali.
Oczywiście to czarny scenariusz zakupów w sklepach komputerowych, bo zdarzają się dobre stoiska ze świetnie zorientowaną w temacie asortymentu obsługą. Jednak przy masowym wyjeździe zdolnych Polaków na Wyspy Brytyjskie i do Skandynawii, większość ludzi pracujących obecnie w sklepach pochodzi głównie z „łapanki”, a ich wiedza o komputerach ogranicza się do krótkiego kursu „wciskania kitu” klientom. Jeszcze gorzej jest przy zakupach internetowych, bo tam każdy opisany cooler jest The Best, ach i och i w ogóle najlepszy, najwydajniejszy i najcichszy na świecie, oczywiście zaraz z dopiskiem (drobnym drukiem), że w swojej klasie ...
A nie zawsze przecież wydajny i przyzwoicie cichy system chłodzenia musi oznaczać znaczny wydatek. Najlepszym tego przykładem jest cooler firmy Arctic Cooling Freezer 64 PRO, który zrewolucjonizował rynek tych urządzeń i zmusił konkurencję do zjechania ze swoich nie zawsze zdrowych dla naszego portfela cen.
Niedługo po nim pojawiły się konstrukcje konkurencji, niekiedy łudząco podobne do pierwowzoru. Jednym z takich urządzeń jest nowy produkt firmy AKASA, Model o oznaczeniu AK-876. W zasadzie pierwszy raz spotkałem się z produktem pozbawionym jakiegokolwiek oznaczenia serii na opakowaniu, ale jest to z pewnością spowodowane względami ekonomi. W takim samym pudełku sprzedawana jest wersja z zapinką na gniazda płyt dla procesorów firmy Intel, o oznaczeniu AK-965.
Z estetycznego opakowania dowiemy się tylko, że testowany cooler jest dedykowany dla procesorów AMD kompatybilnych z gniazdami Socket 754 / 939 / 940 i aktualnie rozwijanym, choć już mało przyszłościowym AM2 (zapowiadane AM2+ na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku oraz AM3 w 2008 roku).Już z „fotki” na opakowaniu widać spore podobieństwo modelu AK-876 do wspomnianego Freezera, dlatego cooler ten wraz z produktem Scythe Katana II będzie konkurentem Akasy w tym teście.
Strona 1 z 5 12345>>>