2007-08-25 16:59
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
16

Cooler Akasa AK-876

Strona 5 - Podsumowanie


Jeśli nie jesteśmy zajadłymi overclockerami, to do naszych procesorów Core 2 Duo lub Athlonów X2, każdy z dziś przedstawionych coolerów będzie świetnie się nadawał. Jeśli cenimy cieszę ponad wszystko, lepiej poszukajmy oferty z wentylatorami wyposażonymi w ręczne regulatory obrotów. O ile Arctic Coolinga można uznać za prawie bezgłośny produkt, to już Akasa przypomina nam o swoim istnieniu delikatnym, ale słyszalnym szumem. Nie zauważymy tego zbytnio przy włączonej funkcji automatycznej regulacji obrotów na płycie głównej. System ten dość dobrze spisuje się podczas pracy biurowej i w Internecie. W bardzo gorące dni może drażnić wzrastający szum wentylatora, by po chwili znów zwolnić obroty śmigła, kiedy temperatura procesora trochę spadnie. W grach w zasadzie wentylatory utrzymują wyższe obroty na mniej więcej jednakowym poziomie. Duże znaczenie ma tutaj wentylacja naszej obudowy.
Jeśli chodzi o wydajność, wszystkie trzy produkty prezentują podobny, średni poziom, jednak ze wskazaniem na Akasę. Jej konstrukcja mocowania wentylatora potrafi skupić przetłaczane powietrze i skierować je w kierunku aluminiowych finów radiatora. Tunel-pierścień, którym otoczone jest śmigło, jednocześnie zapobiega przypadkowemu zagarnięciu luźno wiszącego kabelka, o jaki w nieuporządkowanej obudowie nie trudno. Otwarty kosz Freezera 64 PRO rozprasza część przetłaczanego powietrza na boki, ale może mieć to zbawienny wpływ na blisko umieszczone radiatory chłodzenia płyty głównej, tak jak w na przykład w przypadku mojego Asusa, gdzie cooler jest otoczony z trzech stron, dużymi, miedzianymi wymiennikami ciepła z rur HeatPipe. Scythe wypadło tutaj dość blado, ale pamiętajmy, że jest ona najcichsza, więc dla tych którzy preferują brak odgłosów z komputera, ona może zostać zwycięzcą tego testu.


Na minus Akasy, trzeba wskazać bardzo kiepsko wykończony spód stopy, którzy jest matowy i nosi wyraźne, głębokie ślady obróbki mechanicznej. Co prawda u Freezera wygląda to jeszcze gorzej, ale myślę że jeśli firma chce uzyskać trochę więcej splendoru w ocenie klientów, powinna zadbać o tą dość ważną dla wielu „komputerowców” sprawę. Najlepszym przykładam na to jest właśnie Scythe, która jest wzorem do naśladowania w tej dziedzinie.
No i na sam koniec trzeba powiedzieć jeszcze kilka słów o cenie. W tej kategorii cen, do tej pory niekwestionowanym liderem w klasie cena/wydajność/jakość był niewątpliwie Arctic Cooling Freezer. W internecie można nabyć go w cenie od około 54 do 69 zł. Przy cenach za Scythe Katana II, wynoszących od 99 do 119 złotych, to prawdziwa okazja. A ile trzeba zapłacić za Akasę ? I tu mam dobrą wiadomość, bo cena określona przez Admax jest bardzo atrakcyjna i wynosi 65 złotych. Za tak przystępną cenę można chyba wybaczyć nieco większy hałas. Za to dostajemy wydajny produkt, składający się z wysokiej jakości materiałów (no przyczepię się jeszcze raz do szlifu stopy).
Dobra wydajność Akasy AK-876, plus świetna cena to powód, by otrzymać rekomendację IN4. Każdy oczywiście może wystawić werdykt wedle swoich upodobań, bo jeśli woli ciszę lub łatwość wymiany wentylatora na nowy, wybierze inny produkt na prowadzący w tym starciu coolerów.




Zalety :
- dobra wydajność w chłodzeniu procesora
- bardzo dobra wydajność w wychładzaniu po stresie
- dobre spasowanie elementów
- dobra jakość materiałów

Wady :
- matowy, nie wypolerowany styk stopy z procesorem
- nieco głośniejsza od Freezera, praca wentylatora

Podziękowania dla firmy ADMAX Computers, za udostępnienie sprzętu do testów.








Podziękowania dla koncernu AMD za udostępnienie na potrzeby testów, procesorów Athlon 64 / FX 62 / X2 5000+

Strona 5 z 5 <<<12345