2009-04-04 22:55
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
21

Cooler Noctua NH-C12P

Strona 6 - Podsumowanie

Cooler Noctua NH-C12P to bardzo ciekawa konstrukcja. Łączy w sobie niezłą wydajność ze stosunkowo niewielkimi rozmiarami. Dużym jej atutem jest firmowy wentylator, którego trwałość określa producent na około 150 tysięcy godzin, co w zasadzie można już przeliczać w latach użytkowania, a na dowód tego otrzymujemy aż sześć lat gwarancji, więc chyba jest pewny tego, co robi.
Mimo, iż powierzchnia radiatora Noctuy wydaje się mniejsza od konkurencyjnego produktu Scythe, to dzięki bezpośredniemu nadmuchowi z wentylatora w stronę gniazda procesora i jego okolic na płycie głównej, doskonale radzi sobie z wychładzaniem dość gorącego układu, jakim jest Athlon X2 6400+. Choć Scythe jest troszkę wydajniejsze w stresie, to jednak wymaga sporej rezerwacji miejsca w obudowie. Jeśli nasza „buda” jest węższa, niż 20 centymetrów, to Infinity/Mugen będzie niemal dotykał bocznej ściany komputera, co skutecznie może wykluczyć zamontowanie na niej dodatkowego, bocznego wentylatora, a w przypadku, kiedy on tam już jest, możemy mieć kłopot z zamknięciem obudowy. Z Noctuą nie będziemy mieli tego problemu. Jej równoległa do płyty budowa radiatora i „lejkowaty” jego kształt daje nam spory odstęp od bocznej blachy a i ułatwia dostęp do banków pamięci. Mimo że nie grzebiemy w pamięciach zbyt często, to dostęp do nich czasami może się przydać. W moim Scythe Orochi możemy o tym zapomnieć, a dostanie się do wtyczki zasilania płyty głównej wymaga długich palców, płaskiego śrubokrętu (by zwolnić zaczep), podstaw ekwilibrystyki i cierpliwości buddyjskiego mnicha.
Taki kierunek nadmuchu ma również dobry wpływ na obniżenie temperatury pracy pamięci, sekcji zasilania procesora, rozbudowanego na ciepłowodach HeatPipe systemu chłodzenia chipsetu a nawet karty graficznej, gdzie odbite od powierzchni powietrze, trafi częściowo na rewers płytki PCB naszego akceleratora 3D.


Dla porównania Scythe Infinity / Mugen ...


Noctua NH-C12P to cooler bardzo cichy. Mi najbardziej odpowiadała jego praca w pełnym zakresie obrotów (1300 RPM), bo przy niemal niezauważalnym poziomie hałasu, zapewniał nam dużą wydajność, jednak jeśli ktoś ma słuch nietoperza, to załączone w zestawie przejściówki powinny zakończyć jego udręki.
Co można policzyć Noctule na minus? W zasadzie nic, chyba że weźmiemy pod uwagę jej cenę. Szukając w Internetowych „porównywarkach”, można ją „wyrwać już” za 265 PLN. To dużo pieniędzy, jak na zarobki przeciętnego Kowalskiego, ale główną winę ponosi za to marny kurs naszej waluty. Wydając tą dość pokaźną kwotę, otrzymamy jednak produkt o wysokiej jakości, wydajności i wytrzymałości (wentylator). Jednak należy pamiętać, że konkurencyjny Scythe Mugen dostaniemy już za 160 PLN (Komputronik). Wybór pozostawiam Wam, drodzy czytelnicy, bo część z Was wybierze wydajność Mugena, a część zwartą budowę i ciszę Noctuy.
Ja osobiście nie przepadam za coolerami, do montażu których trzeba zakładać specjalne uchwyty po drugiej stronie płyty głównej i wolę rozwiązania wieszane na plastikowym „koszu” socket AM2+, bo jak widać po Orochi (1.5 kilograma), gniazdo nie urywa się z lutowanych punktów, płyta nie wygina, więc i z masą Noctuy wynoszącej 730 gramów, seryjny system zapinania chłodzenia poradziłby sobie bez problemów. Ale coolera nie ruszamy za często (zmiana procesora, zmiana pasty termoprzewodzącej), więc ten aspekt pominę, bo znajdą się z pewnością zwolennicy „wzmocnionych” uchwytów.
Zapomniałbym ... Jeszcze jeden, mały minus za słabo, a w zasadzie w ogóle nie wypolerowaną podstawę stopy na styku z procesorem. Dość głębokie „rowy” pozostawione przez obrabiarkę, nie przystoi klasie i cenie tego produktu. W tym miejscu powinniśmy otrzymać „lustereczko”.
Nie mnie jednak Noctua NH-C12P w pełni zasługuje na odznaczenie Rekomendacji IN4, bo jest to cooler, który można polecić każdemu posiadaczowi komputera, zwłaszcza ceniącego sobie ciszę.



ZALETY:
- bardzo dobra jakość wykonania
- dobra wydajność
- bardzo cichy wentylator
- bogate wyposażenie kompletu
- 6 lat gwarancji
WADY:
- wysoka cena
- nie polerowana stopa coolera

Podziękowania dla firmy NOCTUA, za udostępnienie sprzętu do testów.

Strona 6 z 6 <<<123456