2006-07-10 19:04
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
37

Coollaboratory Liquid Pro

Strona 4 - Testy 1

Podobnie jak w poprzednim teście past termoprzewodzących, do testów użyłem dwóch posiadanych konfiguracji komputerowych. O ile w moim sprzęcie nic technicznie się nie zmieniło (939), prócz obrotów wentylatora ustawionych z cichych 1000 obrotów na pełne 1600 RPM, to w jednostce syna (Socket A) na dobre zagościła dość gorąca karta graficzna (w porównaniu do poprzedniego Radeona 8500) w postaci GeForce 6800LE (AGP).

Zestaw 1

- Abit AN8 Ultra Q-OTES (Socket 939)
- Procesor Athlon 64 3500+ (taktowanie 2200 MHz)
- cooler Coolink U8-120-1600- zmodyfikowany o dodatkowy wentylator 120x120 (oba ustawione na maksymalne 1600 obr/min)
- pamięci – 1 GB (2 x 512 MB)
- karta graficzna – GeForce 7800GT z fabrycznym coolerem
- zasilacz Tagan 430 U15 z leniwie kręcącym się wentylatorem 120 mm.
- obudowa standartowa ATX, zamknięta podczas testów. Na tylnej ściance zamocowany wentylator 92x92 ustawiony dla wyciszenia na 1200 obr.

To jedna z ostatnich moich recenzji na tej platformie (939), którą będę wspominał z dużym sentymentem. Idą zmiany i czas przesiadać się na Socket AM2 ... To wszystko zdecydowanie za szybko leci do przodu.


Zestaw 2

- Abit NF7 SL (Socket A)
- Procesor Athlon 2700+ XP (taktowanie 2160 MHz)
- cooler Pentagram QC92 Cu (regulator obrotów ustawiony na obroty maksymalne - około 2800 obr.)
- - pamięci – 512 MB (2 x 256 MB)
- karta graficzna – GeForce 6800LE z fabrycznym coolerem
- - zasilacz Q-Tec 400W Dual Fun (2 x 80 mm)
- obudowa standardowa ATX, zamknięta podczas testów. Na tylnej ściance zamontowany wentylator 80x80 pracujący z prędkością 2500 obr.


Jak wspomniałem we wstępie, fala upałów dręczy mnie we wszystkich przeprowadzanych ostatnio testach (a jest ich trochę), dlatego zabawę w smarowanie pastami musiałem przeprowadzić ponownie dla wszystkich past. Różnica trzech stopni w pokoju (na plus) nie oznacza dodania sobie tych wartości do poprzednio uzyskanych wyników. Inne urządzenia w komputerze również znacznie mocniej się grzeją, wpływając dość znacząco na „klimat” panujący w zamkniętej obudowie. Duchota i wysokie temperatury zmusiły mnie do podniesienia obrotów na dwóch wentylatorach 120 x 120 mm, by wspomóc chłodzenie nie tylko procesora ale i zasilacza, który zwisa tuż nad coolerem.
W pomieszczeniu testowym panowała temperatura 25 stopni, mierzone na poziomie komputerów (około 40 centymetrów od podłogi). Obudowy komputerów podczas testów były zamknięte i stały na podłodze. Programem testującym temperatury był Everest w wersji 2.2. Do obciążenia procesorów posłużył program PRIME95 załączony na okres jednej godziny dla każdej z past. Do wyników brane były najwyższe wskazania stwierdzone po godzinie wygrzewania (podczas zapisu wyników były wahania wskazań np. 41 - 42 stopnie. Do tabeli trafiała najwyższa wartość).
Na platformie dla procesora A 64 3500+ funkcja Cool'n'Quiet została wyłączona (układ pracował cały czas z taktowaniem 2200 MHz).

Niejednokrotnie zaznaczałem, że każdy komputer ma swoje odmienne parametry wymiany powietrza, więc wyniki temperatur podczas tych pomiarów mogą się różnić od tych, jakie uzyskacie u siebie. Najważniejszymi parametrami tego testu są różnice uzyskane między pracą względnego spoczynku a „stresem” (pełnym obciążeniem obliczeniowym). Drugim ważnym pomiarem jest zdolność wychładzania CPU po jego ciężkiej pracy. Ma to niebagatelne znaczenie na ogólną temperaturę uzyskiwaną podczas zabaw z grami 3D, kiedy przebieg pracy procesora jest zmienny (są momenty że procesor nie pracuje w 100 procentach i ma wtedy szansę „zgubić” stopień lub dwa). Wychładzanie jest również miernikiem wydajności coolera jak i pośrednika w wymianie termicznej, jakim jest właśnie pasta termoprzewodząca. To jest jak praca zespołowa ... dobry cooler + marna pasta = słaby wynik chłodzenia.
Zobaczmy zatem, jakim to pośrednikiem okaże się osławiony Coollaboratory Liquid Pro ... Pierwsze testy na zestawie numer 1 (939) ... IDLE po 30 minutach od włączenia komputera.


No proszę, Liquid zdecydowanie najlepszy. Nie jest to 10 st. jak w reklamie Allegro, ale dwa stopnie od zwycięzcy poprzedniego testu opartego na technologii mikro drobin Smaller Particles (Akasa ProGrade+ 5022) to sporo dla niejednego maniaka komputerowego. Przewaga nad tanimi pastami jest znacznie większa. Zobaczmy co będzie podczas pomiaru „Stresowego” ...


Co można powiedzieć. W wypadku taniej pasty (około 2 zł) Titan Grease, folder obiecujący 10 stopni różnicy potwierdził się. 45 st. do 55 st. to kolosalna różnica. Akasa 5022 również uległa (+3 st.) w tym starciu, choć wynik był konsekwencją zasadzy jaką przyjąłem w poprzednim teście (do wykresu trafia najwyższa zanotowana wartość), bo w zasadzie przez większość czasu obserwacji, na monitorze widniało 47 stopnie, sporadycznie ustępując liczbie 48.
Wyłączamy aplikację testową (Prime) i mierzymy jedną minutkę (stoperem z funkcją wstecznego odliczania) i spisujemy temperatury z Everestu ...


Cyferki w Liquid PRO, Akasa 5022 i Zalmanie najszybciej „spadały”. Jednak po około 40 sekundach konkurenci „płynnego metalu” dostali zadyszki i ich wyniki zmieniały się coraz wolniej. Zwycięzca w ostatniej chwili (przed sygnałem stopera) przeskoczył z 41 st. na 40 st. i taka wartość znalazła się w zapisie wykresu. Wyniki pomiaru wydają się wysokie, ale to przecież tylko jedna minuta, a temperatura zgromadzona wewnątrz obudowy i stale generowana przez inne urządzenia, nie pozwalała na bardziej lawinowy przebieg spadku temperatur (poprzedni test był robiony w dużo chłodniejsze dni). Czy 5 minut pracy wszystkich wentylatorów wystarczy do zrzucenia tych wysokich liczb ?


Po pierwszych dwóch minutach prawie wszystkie pasty uzyskują szybkie zmiany wartości temperatur (w dół), jednak pod koniec testu spadek o 1 st. trwa już niemal wieki. Nie ma się co dziwić, bo wystarczy przyłożyć rękę do wentylatora wyrzucającego powietrze z obudowy, by przekonać się co dzieje się w środku. O ile w PRIME katujemy procesor (no i mocniej grzeje się zasilacz), to podczas grania dochodzą jeszcze „wyziewy” gorącego powietrza z karty graficznej i pamięci. Dobrze mieć wtedy dobrą pastę, by ulżyć trochę naszemu CPU.

Strona 4 z 6 <<<123456>>>