2007-05-02 00:00
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
26

Ecs AMD690GM-M2 i Foxconn A690GM2MA czyli 2xAMD690G

Strona 1 - Wstęp

Platformę testową sponsorują:










Wstęp



Do naszej redakcji trafiły dwie niskobudżetowe płyty główne ze stajni Foxconn oraz ECS. Urządzenia te są o tyle ciekawe, że zaprojektowano je w oparciu o stosunkowo nowy chipset AMD690 w wersji G. Niejednokrotnie zdarza się, że przy zakupie musimy kierować się stosunkiem cena/możliwość. Pominę tu zupełnie kwestię osobistych wymagań i potrzeb użytkowników dla których perspektywa wyśrubowanych funkcji płyt głównych za 700PLN to istne banialuki. Oczywiście działa to także w drugą stronę i płyty z niższej półki cenowej nie zaspokoją wymagań „starych wyjadaczy”. Wracając jednak do tematu, AMD690 to chipset przygotowany z myślą o rynku low-end. Wszystkie konstrukcje, których sercem jest nowy układ AMD przeznaczone są dla osób nie wymagających od swojego zestawu potężnych możliwości OC, czy wydajności podrasowanej do maksimum jak i dla tych, które nie posiadają zbyt zasobnego portfela, jednak poszukują nowoczesnych konstrukcji. Jesteś jedną z nich? Świetnie!



AMD690 - Windows Vista Premium Certified




Układ AMD690 wprowadzony został w dwóch wersjach oznaczonych literami G oraz V. Jak na low-end przystało znajdziemy w nim zintegrowany chip graficzny. Firma AMD zapewnia iż jest on pochodną X700. Tutaj nazwano go X1250. Tak naprawdę z tym pierwszym ma on tyle wspólnego co piernik z wiatrakiem. Wycięto w nim cztery jednostki PS2.0 (pozostały cztery) oraz wszystkie Vertex Shader (ciężar obliczeń spadł na CPU). Rdzeń taktowany jest z częstotliwością od 375MHz do 500MHz, jednak nawet przy 500MHz wydajność 3D jest marniutka. Co ciekawe "scalak" AMD posiada certyfikat Windows Vista Premium, zapewniając cyt. „(...) płynną obsługę rozbudowanego interfejsu użytkownika Aero™ oraz nawet najbardziej wymagających zadań. Seria AMD 690 gwarantuje stabilność pracy i oszałamiające wrażenia wizualne podczas użytkowania Windows Vista.”. Oczywiście jest to nic innego jak papka marketingowa. O ile w Aero z pewnością układ sobie jako tako poradzi, o tyle nie wiem co mają na myśli panowie z AMD pisząc o „najbardziej wymagających zadaniach” ;). Na plus należy z kolei zaliczyć zaimplementowanie technologii takich jak AVIVO (ograniczona funkcjonalność) oraz HDCP 1.1 (wsparcie sprzętowe). To czego nie znajdziemy w wersji AMD690V, a znajdziemy w ”G” to wparcie dla HDMI oraz DVI (testowane modele wyposażone zostały w port DVI). Obydwie wersje wyróżnia także sprzętowa akceleracja MPEG-2, MPEG-4, WMV9 oraz materiałów wysokiej rozdzielczości HD z 1080p włącznie.


Schemat połączenia AMD690 -> SB600.



Mostkiem południowym AMD690 jest dobrze znany układ SB600. Do tej pory rzadko wykorzystywany w płytach z niższej półki. Okazuje się, że w połączeniu dają one całkiem spore możliwości:

  • 10 portów USB 2.0
  • Obsługa interfejsu SATA 2 PHY, E-SATA przy częstotliwości 3,0 GHz
  • 4-portowy kontroler SATA AHCI, obsługujący NCQ i stany wstrzymania
  • Kontroler ATA 133 obsługujący maks. tryb UDMA 6 przy 2 urządzeniach (HDD lub CD)
  • Zgodność z TPM 1.1 i 1.2
  • Obsługa ASF 2.0
  • Obsługa HPET (high precision event timer), ACPI 3.0 i AHCI dla Windows Vista
  • Obsługa architektury UAA (universal audio architecture) na potrzeby odtwarzania dźwięków HD Audio i MODEM
  • Łącze PCI 2.3 (maks. 6 gniazd)
  • Zarządzanie i arbitraż magistralami LPC (Low Pin Count), SPI (New Flash Bus) i SM (System Management)
  • Kompatybilność ze starszymi funkcjami PC jak RTC (Real Time Clock), kontroler przerwań i kontrolery DMA
  • Specyfikacja PCI Express 1.1a
  • Interfejs graficzny 1x16
  • Maks. 4x1 łącza PCI Express ogólnego zastosowania


Zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z pełną specyfikacją dostępną na stronie producenta: http://www.amd.com/.

Strona 1 z 8 12345...8>>>