2006-01-23 20:50
Autor: Jolly Roger
40

Gigabyte K8N51GMF-9 oraz K8N51PVMT-9

Strona 2 - K8N51PVMT-9

Płyta Gigabyte K8N51PVMT-9 jest zbudowana w oparciu o chipset GF6150 i udostępnia użytkownikowi wszystkie dobroci wyszczególnione w specyfikacji.


Płytka jest malutka (wymiary 24.4 x 24.4 cm), więc bez problemu zmieści się nawet w niewielkiej obudowie. Zmniejszone wymiary spowodowały jednak, że dostajemy tylko jedno złącze PCI-Express x1.


Rozmieszczenie elementów nie jest pozbawione wad, jednakże na tak małej płycie było to praktycznie nie do uniknięcia. Największym problemem jest umieszczenie gniazd pamięci w taki sposób, że jeżeli będzie się używać karty PCI-E, to uniemożliwi ona wsadzanie lub wyciągnięcie modułów RAM. Gigabyte GeForce 6600, będący krótką kartą, blokował dostęp do dwóch fioletowych gniazd pamięci. Szkoda, że na płycie tej umieszczono tylko jedno dodatkowe 3-pinowe gniazdo do podłączenia wiatraków (drugie przeznaczone dla coolera CPU).


Umiejscowienie socketa powoduje, że cooler procesora znajdował się bardzo blisko zasilacza. Gorące powietrze będzie bezpośrednio zasysane przez PSU, co spowoduje jego głośniejszą pracę.

Płyta jest pasywnie chłodzona, co spodoba się wszystkim użytkownikom ceniącym ciszę.


Radiatory grzeją się znacznie, jednakże wszystkie temperatury mieściły się w rozsądnych granicach i żaden element nie był na tyle gorący, aby nie dało się go dotknąć. Coolery te zostały wykonane z aluminium i są umieszczone w taki sposób, że można je bez problemu wymienić na bardziej wydajne modele, jeżeli zajdzie taka potrzeba.


Obok układu nForce 430 umieszczono 4 porty SATA2. W pobliżu znajduje się również bateryjka oraz zworka clear CMOS - zwolennicy overclockingu będą musieli tu zaglądnąć po nieudanych eksperymentach z podkręcaniem.


Tuż obok gniazd PCI, na skraju płyty, umieszczono piny USB oraz IEEE1394a.


Za obsługę standardu FireWire odpowiada układ VIA VT6307, który potrafi obsłużyć do 2 portów. Jeden z nich wyprowadzamy za pomocą "śledzia" z odpowiednim złączem, zaś drugie gniazdo znajduje się w panelu płyty.


Dzięki kodekowi ALC880 będziemy mogli się cieszyć dźwiękiem High Definition Audio.


Na PCB płytki znajdziemy również scalak odpowiedzialny za obsługę sieci z prędkością do 1000 Mbps. Sprzętowa zapora ogniowa jest tutaj dodatkową zaletą.


Na panelu płyty wyprowadzono, wspomniane już wcześniej, gniazdo FireWire 1394, 4 porty USB, LPT, LAN, dźwięk, PS2 dla myszki i klawiatury, D-sub oraz TV-out (HDTV). Trzeba przyznać, że ilość przeróżnych złącz robi wrażenie.



Płytka była zapakowana w zielone pudełko, w którym, oprócz K8NC51PVMT-9, znalazły się instrukcja w języku angielskim, sterowniki i oprogramowanie do produktu, taśmy do podłączenia napędów oraz rozgałęziacz wideo.

Strona 2 z 11 <<<123456...11>>>