2006-01-23 20:50
Autor: Jolly Roger
40

Gigabyte K8N51GMF-9 oraz K8N51PVMT-9

Strona 3 - K8N51PVMT-9 - BIOS i podkręcanie

BIOS



Z założenia płyty główne ze zintegrowaną grafiką nie są przeznaczone dla użytkowników, którzy by chcieli wyciskać ostatnie soki ze swoich procesorów i pamięci. Ba, w niektórych takich produktach nie dostaniemy możliwości zmiany jakichkolwiek parametrów dotyczących CPU, czy pamięci. W tym przypadku mamy jednak nieco możliwości.


Do dyspozycji dostajemy standardowy BIOS Awarda, w którym mamy możliwość ustawienia większość podstawowych rzeczy, wpływających na funkcjonowanie komputera. Aby odkryć zaawansowane ustawienia, należy nacisnąć kombinację klawiszy Ctrl+F1.


W zakładce Advanced BIOS Features mamy m.in. możliwość przydzielenia zintegrowanej karcie graficznej odpowiedniej ilości pamięci. Maksymalnie można ustawić 128 MB.


Zakładka PC Health Status podaje parametry pracy systemu, w tym temperatury. Szkoda, że wartości napięć nie są wyrażane liczbowo. Cieszy natomiast obecność funkcji CPU Smart FAN Control, która dostosowuje obroty wentylatora na radiatorze procesora w zależności od temperatury.



Zakładka Frequency/Voltage Control ma nieco mylącą nazwę, gdyż parametry dotyczące częstotliwości są tam obecne, jednakże zmiana napięć jest niemożliwa. W porównaniu do, wcześniej opisywanej na naszych łamach, Gigabyte K8U-939, K8N51PVMT-9 daje nieco większą swobodę ustawienia timingów pamięci.


Nie zabrakło zmiany mnożnika HT. Trzeba jednak pamiętać, że wartość AUTO oznacza 5x, więc przy podkręcaniu zajdzie konieczność manualnej zmiany tej wartości.


Płyta daje możliwość zwiększenia częstotliwości HTT do 300 MHz, co jest całkowicie wystarczającą wartością.


Nie zabrakło również możliwości wyboru dzielników pamięci. Jako że płyta ma niezbyt rozbudowany BIOS, więc o div 150 i 183 MHz możemy zapomnieć.

PODKRĘCANIE



Znalezienie maksymalnej częstotliwości, przy jakiej płyta zechciała załadować Windows, nie zajęło dużo czasu. HTT na poziomie 265 MHz pozwoliło na uruchomienie systemu operacyjnego, jednak o stabilności nie mogło być mowy. Dopiero po ustawieniu 255 MHz płyta wytrzymywała wielogodzinne testy. Cóż, nie jest to oszałamiająca wartość, jednak należy pamiętać, że ten produkt nie został stworzony jako narzędzie do wyciskania ostatnich soków z CPU.


Trzeba zaznaczyć, że według programów diagnostycznych, płyta zawyżała napięcie zasilające CPU o ponad 0.05V, co automatycznie wiązało się z większym wydzielaniem ciepła przez procesor.


Za to miłą niespodzianką jest to, że K8N51PVMT-9 bez problemu działała przy częstotliwości HTL na poziomie 1200 MHz (standardowo 1000 MHz). Nie daje to co prawda mierzalnego wzrostu wydajności, jednak dobrze to świadczy o zastosowanych układach.



Mniej zaawansowani użytkownicy będą mieli możliwość podkręcenia nieco CPU za pomocą programu Easy Tune 5. Oprogramowanie to zajmuje się ponadto monitoringiem temperatur i napięć. W przeciwieństwie do biosu, wartości woltażu są wyrażone liczbowo i praktycznie odpowiadają temu co pokazuje multimetr.

Strona 3 z 11 <<<1234567...11>>>