2005-06-23 18:41
Autor: Postman
33

Zimna wojna o VGA- Zalman vs. Pentagram

Strona 10 - Podsumowanie

Podsumowanie

Jeśli chodzi o Pentagramy, to znajdujący się w zestawie "stabilizator" ma nazwę podaną na wyrost. Utrzymuje on radiator, jednak montaż jest trudny, a sam cooler podczas instalacji ma tą niebezpieczną dla karty możliwość przechylania się przy ruchu (nie jest to tak widoczne przy kartach z coopershimem, na którym opiera się radiator). U konkurencji takie coś nie ma miejsca. Blaszka w coolerze jest elestyczna i można ją dokręcić do mocowania gdy karta spokojnie leży sobie na biurku, tak że nie ma mowy o poruszaniu. W Pentagramach to mocowanie jest bardzo sztywne, podobnie jak poprzeczka montowana od dołu karty. W starciu ze sposobem montażu Zalmanów, Pentagram przegrywa w przedbiegach a jedyny pewny sposób instalacji dla kart z niezabezpieczonym GPU, to ten opisany 3 strony wcześniej. Jest to ogromny minus tych radiatorów - w niewprawnych rękach ryzyko uszkodzenia karty jest bardzo duże.

Natężenie hałasu w obu przypadkach jest bez zastrzeżeń. Nie dysponuję sprzętem by zmierzyć dokładną ilość decybeli, musicie więc wierzyć moim uszom. Zalman wypada odrobinę lepiej jeśli chodzi o szum przy maksymalnych obrotach. Jeśli chodzi o minimalne, to jeśli nawet różnice są, to nie są one na tyle duże by je wychwycić. najcichszy jednak ze wszystkich jest Pentagram XC-80 Al, dzięki obniżonej prędkości wentylatora.

Wykonanie zdecydowanie lepsze u Zalmana. Delikatne listki, dużo lepiej wypolerowany rdzeń, wspomniany sposób montażu, czy chociażby ta dbałość o szczegóły widoczna w logu na każdym listku pokazują klasę tego producenta. To czego brakuje jednak Zalmanowi, to dołączany przez Pentagrama kontroler obrotów oraz dla niektórych praktyczny, dla niektórych nie podświetlany wentylator (choć troszkę niepodbało mi się gdy diody ciemniały przy zmianie napięcia z 12V na 5V - ale można przymknąć na to oko, chyba że ktoś ma ochotę na dodatkowy kabel zasilający same diody. A kabli w obudowie i tak już za dużo ;-) )

Radiatory - jak już wspomniałem nie dane mi było sprawdzić jak się sprawują. Rozmieszczenie układów w 6600GT nie pozwala na ich umieszczenie na pamięciach. Nie można za to winić producentów chłodzenia, dla tego nie policzę tego na minus. Stosowna wzmianka przy liście problemów z montażem powinna się jednak pojawić. Same radiatory zaś można z powodzeniem przykleić choćby na mosfety - wiec nie bedą zalegać na półce.

I to co tygryski lubią najbardziej - czyli temperatury. Zalman zdecydowanie przoduje w tym porównaniu. W jednym z testów, między modelami obu firm o podobnej konstrukcji, różnice sięgały prawie 10 stopni, co jest już sporą wartością. Najlepiej wypadł Zalman VF700Cu i to on jest tu królem możliwości - jednak cena odstrasza... . Zaraz za nim podobne miejsca zajęły: Pentagram XC-80Cu i Zalman VF700AlCu - biorąc tu pod uwagę minimalne w 3 na 4 testach różnice temperatur oraz jakość wykonania i cenę, to chyba jednak dla wielu Zalman będzie korzystniejszym rozwiązaniem. Pentagram XC-80AlCu jest to rozsądna cenowo wersja dla posiadaczy słabszych i mniej grzejących się kart - pozwoli on z pewnością na porządne schłodzenie podkręconych kart tego typu przy zachowaniu ciszy a i przy mocniejszych kartach powinien wystarczyć. - Patrz Update
XC-80Al - najgorszy wydajnościowo ale i najtańszy produkt. Z pewnością docenią go nie poszukiwacze wrażeń związanych z OC, a miłośnicy ciszy. Mimo najgorszej z testowanych modeli wydajności, jest on dużo lepszy niż większość standardowych chłodzeń.


Cała seria coolerów Pentagrama otrzymuje rekomendację IN4 oraz znak Best Buy ( z jednym zastrzeżeniem - dla kart z coopershimem)



Pentagram XC-80Cu Cena: 95 zł
Zalety:
Świetna wydajność nawet w trybie silent
Na minimalnych obrotach cichutki i wciąż wydajny
Wyposażenie (regulator obrotów)

Wady:
Fatalnie rozwiązany sposób montażu dla kart bez coopershima
Kiepsko wypolerowana podstawa


Pentagram XC-80AlCu Cena: 69 zł
Zalety
Dobra wydajność
Wyposażenie (regulator obrotów)
Cena

Wady
Fatalnie rozwiązany sposób montażu dla kart bez coopershima
Kiepsko wypolerowana podstawa

Pentagram XC-80Al Cena: 49 zł
Zalety
Najcichszy ze wszystkich modeli
Cena

Wady
Fatalnie rozwiązany sposób montażu dla kart bez coopershima
Kiepska wydajność
Brak radiatorów

Zalman VF700Cu cena: 123.50 zł
Zalety:
Świetne osiągi nawet na minimalnych obrotach
Praktycznie niesłyszalny w trybie silent
Wyposażenie
Jakość wykonania

Wady:
Cena

Dla Zalmana VF700Cu za znakomite osiągi, przemyślaną konstrukcję, jakość wykonania i uniwersalny montaż


ZalmanVF700AlCu cena: 99.50 zł
Zalety:
Wydajność gorsza niż w Cu, ale wciąż bardzo dobra
Reszta jak w poprzednim modelu
No i sporo tańszy niż Cu ;-)

Wady:
Ale ciągle mógłby być jeszcze tańszy ;-)

Dla Zalmana VF700AlCu

Dla Zalmana VF700AlCu za świetny stosunek cena/jakość i uniwersalny montaż

Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Multimedia Vision

PC Cooler

Strona 10 z 11 <<<1...67891011>>>