2008-01-01 21:02
Autor: Jolly Roger
22

3 x Intel X38 - Gigabyte i Asus

Strona 3 - Gigabyte X38-DQ6 - BIOS i OC

Gigabyte X38-DQ6 - BIOS i OC





BIOS X38-DQ6 można podzielić na trzy osobne części. Pierwsza z nich obejmuje wszelakie aspekty związane z szeroko rozumianym podkręcaniem i tuningowaniem parametrów pracy ważniejszych komponentów w celu osiągnięcia jak najwyższej wydajności. Istotną cechą płyty przyjaznej OC jest posiadanie nie tylko najważniejszych opcji odpowiedzialnych za zmianę napięć, timingów i częstotliwości, ale również dostępność do odpowiedniego zakresu w ramach którego można te parametry zmieniać. Testowana płyta marki Gigabyte miała się czym w tym względzie pochwalić i oferowała następujące opcje:

CPU:
  • FSB 200-700 MHz co 1 MHz

  • Napięcie CPU: 0.5V...2.35V

  • Zmiana mnożnika CPU


Pamięć
  • Częstotliwość DRAM: FSB * 1.2, 1.25, 1.33, 1.5, 1.6, 1.66, 2 oraz synchronicznie z FSB

  • Napięcie DRAM: 1.8V +0.05V...1.55V z krokiem 0.05V (dodatkowo ±10%)

  • Timingi:
    - CAS Latency
    - RAS to CAS delay
    - RAS Precharge
    - RAS activate to precharge
    - TRAS
    - TRRD
    - Write to Read Delay
    - Write to Precharge Delay
    - TRFC
    - Read to Precharge Delay
    - TRD
    - TRD Phase Adjustment
    - Command Rate

Chipset:
  • MCH: +0.025...0.375 z krokiem 0.025V (dodatkowo ±10%)

  • FSB Voltage: +0.05V...0.35V z krokiem 0.025V

  • PCI-E: 90-150 MHz z krokiem 1 MHz

  • PCI-E Voltage: +0.05...0.35V z krokiem 0.05V



BIOS Gigabyte X38-DQ6 oferuje praktycznie wszystko czego zaawansowany overclocker mógłby sobie zażyczyć. Ciekawostką jest możliwość modyfikacji timingu Command Rate, który był rzadko spotykany na płytach zbudowanych w oparciu o P35/P965. Jedyną opcją której mi mocno brakowało była możliwość zapisywania ustawień do osobnych profili, dzięki czemu łatwiej i szybciej możnaby było się przełączać między codziennymi ustawieniami, a profilem włączanym np. podczas kolejnego zamachu na własny rekord w 3D Mark. Ogólnie piątka z dużym plusem w skali szkolnej.


Dla wielu użytkowników ważnym aspektem biosu jest moduł służący monitoringowi parametrów pracy zestawu – na który składa się odczyt temperatur i napięć zasilających. Gigabyte w swoim biosie, po raz pierwszy od dłuższego czasu (nareszcie!), zrezygnował z wyświetlania wartości OK/FAIL przy woltażach. W chwili obecnej możemy już podejrzeć rzeczywiste poziomy napięć. Chwila spędzona na pomiarach multimetrem upewniła mnie w przekonaniu, że odchyły od realnych wartości są doprawdy minimalne, chociaż z drugiej strony warto zauważyć, że temperatura procesora nie jest odczytywana z wewnętrznego cyfrowego czujnika w rdzeniach i jej poziom jest zdecydowanie zaniżony. Z tego właśnie powodu należy przemyśleć czy warto oddać płycie możliwość sterowania wiatraczkiem na radiatorze CPU.



Ostatnia część biosu pod względem funkcjonalności musi zaoferować możliwość takiego skonfigurowania zintegrowanych kontrolerów, aby można było wyłączyć, bądź aktywować te elementy, które są na daną chwilę potrzebne. Tutaj również nie poczujemy się zawiedzeni, jako że mamy do dyspozycji opcje ustawień zarówno dla samego CPU, jak i dysków oraz zintegrowanych urządzeń.

Podkręcanie



W trakcie testów podkręcania sprawdzone zostaje, jak płyta jest w stanie wykonać postawione przez nią zadania. Pierwsze z nich to uruchomienie procesora z częstotliwością 3.6GHz, co oznacza przekroczenie referencyjnego taktowania o blisko 70%. Drugie zadanie to uzyskanie maksymalnego stabilnego FSB przy którym system działa bez zastrzeżeń. Sprawdzane jest również, czy po OC płyta startuje po wyłączeniu i czy nie gubi ustawień po kilku restartach.



Podczas kilkunastogodzinnej sesji OC płyta zachowywała się wzorowo. Nie dostrzegłem najmniejszych problemów przy wyższych częstotliwościach procesora. Najwyższe stabilne FSB to 470 MHz uzyskane po podbiciu vMCH i vFSB o 0.15V, co w chwili obecnej jest wartością bliskiej maksymalnej częstotliwości magistrali jaką da się uzyskać na chłodzeniu powietrznym na testowanym procesorze. Na plus można zaliczyć brak problemów z trzymaniem nawet wyśrubowanych ustawień oraz fakt, że po zbyt mocnym OC płyta budziła się bez problemu restartując jedynie FSB i timingi do wartości fabrycznych.

Strona 3 z 12 <<<1234567...12>>>