2008-01-01 21:02
Autor: Jolly Roger
22

3 x Intel X38 - Gigabyte i Asus

Strona 6 - Asus P5E3 Deluxe

Asus P5E3 Deluxe



Po przetestowaniu modeli dostarczonych przez Gigabyte’a mogłem się zająć płytą użyczoną do testów przez polskie przedstawicielstwo firmy Asus. Muszę stwierdzić, że każdorazowo przy wypakowywaniu takiego monstrum na X38 spędzam kilka minut na podziwianiu (tak, to dobre słowo) tego wszystkiego co się udało zmieścić na niezbyt obszernym przecież PCB. Mistycznie wijące się radiatory wśród całej masy kondensatorów i układów scalonych w połączeniu z równie tajemniczo prezentującą się płytką drukowaną tworzą całość, która równie dobrze by mogła wylądować na wystawie w muzeum sztuki nowoczesnej. Po chwili przychodzi jednak otrzeźwienie i człowiek zdaje sobie sprawę, że ma do czynienia tylko z żywicą epoksydową i sporą ilością metalu, a że czas ucieka, więc szybko przechodzi się do testów.


Jeszcze przed składaniem komputera, podczas pierwszych oględzin, jako tester i recenzent w jednej osobie zwracam uwagę na klika rzeczy, wśród których chłodzenie chipsetu wysuwa się na pierwszy plan. Tak jak i w rozwiązaniach konkurencji, mostek północny pokryty jest radiatorem o ogromnej powierzchni odprowadzania ciepła. Dodatkowo układy typu MOSFET również doczekały się własnego chłodzenia, zaś wszystkie te radiatory splecione są ze sobą siecią rurek heat-pipe, co dobitnie ma przekonać użytkownika, że od strony bezpieczeństwa termicznego nowemu nabytkowi nic nie grozi. Mały zgrzyt może się jednak pojawić przy montowaniu większych coolerów na procesorze, w których kołeczki montażowe są takie same jak w radiatorze w wersji BOX (np. Scythe Ninja/Infinity) – tutaj ciasnota sprawia, że instalacja takiego zestawu chłodzenia CPU nie jest ani szybka, ani bezproblemowa, chociaż po dłuższej chwili jak najbardziej możliwa.


P5E3 Deluxe współpracuje tylko i wyłącznie modułami DDR3 w wersjach od DDR3 800 do DDR3 1800 (max 2GB na slot). Szkoda jednak, że producent nie umieścił najszybszych modułów na liście QVL – użytkownik miałby wtedy pewność, że nabywając pamięci wykraczające poza Intelowską specyfikację dla X38 nie kupuje przysłowiowego kota w worku, lecz produkt, który u niego zadziała na 100% swoich możliwości. Na szczęście z pomocą przychodzą strony internetowe producentów modułów i niezawodne fora internetowe.


Płyta posiada 2 porty PCI-E x16 rev. 2.0 oraz tyle samo PCI-E x1 i PCI. Czarny slot PCI-E co prawda wygląda jak PCI-E x16, ale elektrycznie jest jedynie zgodny z trybem x4.


Ze strony obsługi napędów nie ma żadnego zaskoczenia. Na skraju laminatu znalazło się 6 portów SATA2 obsługiwanych przez mostek południowy ICH9R, co umożliwia pracę dyskom zarówno pojedynczo, jak i w RAID (tryby 0, 1, 5, 10). Gniazdo PATA oraz dwa dodatkowe SATA2 (umieszczone na panelu tylnym) są kontrolowane przez dodatkowy scalak JMicron.


Panel tylny jest bliźniaczo podobny do tego, który został zaprezentowany w płytach Gigabyte. Asus zdecydował się na umieszczenie tutaj 6 porów USB 2.0, 2 x LAN, 1 x IEEE1394, S/PDIF (cyfrowy + koncentryczny), PS2 klawiatury oraz wejścia i wyjścia dla 8-kanałowej karty dźwiękowej w formacie High Definition Audio (ADI AD1988B).



Jeżeli chodzi o wyposażenie dodatkowe, to mamy tutaj standardową liczbę taśm sygnałowych, śledź do wyprowadzenia USB i IEEE1394, dwa dodatkowe wiatraczki do założenia na radiatory płyty głównej (w celu jeszcze większego zbicia temperatury) oraz instrukcję ze sterownikami i dodatkowym oprogramowaniem. Takim bonusowym gadżetem będzie również pilot wraz z odbiornikiem podłączanym do portu USB. Zestaw ten pozwala na bezprzewodową komunikację z komputerem i umożliwia zarówno włączenie jak i wyłączenie za jego pomocą peceta oraz uruchamianie i sterowanie aplikacjami w Windows (przede wszystkim odtwarzaczami multimedialnymi).

Strona 6 z 12 <<<12345678910...12>>>