2006-07-04 12:42
Autor: Jolly Roger
20

3 x MSI Socket 939

Strona 3 - MSI K8N Neo4-f

MSI K8N Neo4-f



CPU: Gniazdo Socket 939 przeznaczone dla AMD® Opteron™/Athlon™ 64 FX/ Athlon™ 64 X2/ Athlon™ 64
Chip: nForce 4 MCP
Pamięć: 4GB pamięci DDR 400/333/266 non-ECC
Porty rozszerzeń: 1 x PCI Express x16, 4 gniazda magistrali PCI, 2 x PCI-Express x1
Pamięć masowa:
- 2 kanały UltraDMA 133/100/66/33
- 4 porty Serial ATA 1.5 Gb/s, RAID 0, 1, 0+1, JBOD
Dźwięk: 8-kanałowy kodek dźwiękowy Realtek ALC850
Inne: 1 x LAN 1 Gbps, 10 x USB 2.0


Tym razem mamy do czynienia z płytą w pełnowymiarowym formacie ATX. Konstrukcja jest zbudowana w oparciu o czerwony laminat. Pierwszy rzut oka na rozmieszczenie elementów - to jest to. Wprawdzie lepiej by było, gdyby wyczka FDD była umieszczona nieco niżej, jednak trzeba przyznać, że praktycznie wszystko znajduje się tam, gdzie być powinno, co w znaczny sposób zmniejsza plątaninę kabli w obudowie i tym samym poprawia obieg powietrza.


Po pierwszym zachwycie przyszedł czas na złożenie zestawu testowego, zainstalowanie radiatora i .... klops. W tej chwili wyszła jedna z dotkliwych wad tego modelu - nie da się zamontować Scythe Ninja oraz coolerów używających podobnych koszyczków. Kondensatory znajdują się zbyt blisko socketu, uniemożliwiając instalację Ninji. No cóż, rolę chłodzenia do końca testów spełniał wysłużony Pentagram QVC-100 Cu.


Od wad przejdźmy do zalet - 4 gniazda PCI to już dzisiaj rzadkość. Nie wiem dlaczego producenci z uporem maniaka umieszczają po 3 sloty PCI-E x1, kiedy na rynku urządzeń obsługujących ten interfejs praktycznie nie ma. Żeby jednak podążać za najnowszymi trendami, inżynierowie MSI umiejscowili również 2 gniazda PCI-E x1.


Standardowym elementem w płytach na nForce4 pod S939 są 4 sloty DIMM. Tryb Dual Channel działa wtedy, gdy moduły są umieszczone w gniazdach o tym samym kolorze.


Za chłodzenie chipu odpowiedzialna jest blaszka (która w założeniach ma przypominać radiator), na której znajduje się wentylator. Wyjec, bo inaczej nie da się określić systemu chłodzenia, dawał mi się mocno we znaki podczas testów. Zdecydowanie zalecam wymianę tego elementu.


W dolnym rogu PCB znajdują się piny do podłączenia USB oraz 4 porty SATA. Całkiem dobrym pomysłem jest zastąpienie przyciskiem zwykłej zworki clear cmos - teraz w razie potrzeby czyszczenie zawartości biosu będzie zdecydowanie wygodniejsze.


standardowy panel płyty ...



... oraz układy odpowiedzialne za obsługę sieci i dźwięku


Jako że płyta jest konstrukcja budżetową, więc i dodatki nie są ogromnej ilości - kilka kabelków, instrukcja (dosyć szczegółowa) i sterowniki - innymi słowy standard.

Strona 3 z 9 <<<1234567...9>>>