2006-07-04 12:42
Autor: Jolly Roger
20

3 x MSI Socket 939

Strona 8 - BIOS i podkręcanie

BIOSPowyższa tabela prezentuje najważniejsze opcje związane z podkręcaniem. Widać wyraźnie, że tylko BIOS MSI K8N Neo4-f został pod tym względem całkiem nieźle przygotowany - duża liczba możliwych do ustawienia timingów, zmiana napięcia CPU i RAM oraz całkiem rozbudowane opcje dotyczące ustawień HT i HTT dają nadzieję na ponadprzeciętne OC.

W środku stawki pod względem możliwości OC z poziomu biosu znajduje się K8NGM2. W tym przypadku całkiem nieźle przedstawia się sytuacja jeżeli chodzi o OC pamięci. W pozostałych aspektach związanych z podkręcaniem płyta ta nie ma czym się pochwalić - maksymalne HTT na poziomie 250 MHz i brak możliwości zmian napięcia CPU to podstawowe niedogodności.

Ostatni z zawodników - K8M890M2-V - zupełnie zawodzi. Kompletny brak zmiany napięć i timingów (poza TCL) nie wróży niczego dobrego. Największą jednak bolączką jest brak możliwości regulacji HTT. Oznacza to, że CPU nie podkręci się nawet o 1%.

PodkręcaniePierwsze próby rozpocząłem z płytą K8N Neo4-f. Przy zwiększeniu napięcia chipa nForce 4 do poziomu 1.6V udało się uzyskać absolutnie stabilne HTT na poziomie 350 MHz, przy mnożniku HT x2.5 i CPU x6. Słabe chłodzenie układu sterującego nie wzbudzało we mnie zaufania, wobec czego zaprzestałem eksperymentów z dalszym zwiększaniem napięcia nForce 4.

Drugą z kolei przetestowaną płytą była K8NGM2. Po zwiększeniu HTT do 250 MHz i poprawnym ustawieniu pozostałych parametrów urządzenie nie za bardzo chciało współpracować - przywitała mnie lampka monitora złowrogo migająca na pomarańczowo. Wystarczyło jednak wciśnięcie przycisku reset, aby płyta ożyła i już do końca działała stabilnie z HTT 250 MHz. To jednak nie koniec, jako że można próbować dalszego OC używając narzędzia Clockgen. Tutaj udało się uzyskać stabilne HTT 305MHz, przy mnożniku HT x3 i CPU x6 (ustawionego za pomocą programu CBID). Widać więc wyraźnie, że aby wycisnąć maksimum z tej płyty trzeba używać dodatkowego oprogramowania.

Ostatnim zawodnikiem w walce o jak największe OC była płyta MSI K8M890M2-V. Braki w biosie spowodowały, że należało znaleźć narzędzie, które by było w stanie dokonać podkręcenia z poziomu Windows. Moje poszukiwania nie przyniosły jednak żadnego rezultatu - ani Clockgen, ani SysTool nie były w stanie niczego wskórać. Wynik to standardowe 200 MHz.

Strona 8 z 9 <<<1...456789>>>