2009-11-14 16:24
Autor: Mirosław Langer (lami)
38

ASUS - GIGABYTE - AM3 - DDR3

Strona 3 - Ciąg dalszy M4A785TD-V EVO

Oczywiście wszyscy producenci podzespołów i urządzeń pobierających energię elektryczną starają się maksymalnie wykorzystywać zdobycze techniki by zmniejszać pobór energii, a co za tym idzie ograniczyć wydzielania ciepła do atmosfery.


Firmy nie tyle że są zmuszane lecz same widzą potrzebę ograniczania energochłonności produkowanych urządzeń. Daje to organizacjom poczucie spełniania misji ratowania świata przed globalną katastrofą ekologiczną oraz wymierne korzyści ekonomiczne. Asus postawił na technologię EPU (Energy Processing Unit) pozwalającą istotnie obniżać zużycie energii elektrycznej podzespołów komputera.


Zaglądnijmy co producent przygotował dla swoich klientów by mogli wykorzystać pełną moc ukrytą pod radiatorami. Przecież oprócz swych niewątpliwych walorów estetycznych radiatory pełnią funkcję odprowadzania ciepła podczas pracy komputera czy testów wysiłkowych chipsetu. Firma ASUS postawiła na, technologię Power Solution czyli 8 + 2 fazowy system zasilania pozwalający efektywnie zarządzać dostarczaniem mocy do poszczególnych podzespołów komputera.
ASUS Overclocking Tools to cała gama możliwości na jakie pozwala najnowszy AMD 785G / SB710 czyli Turbo Key.


Jest też znana już aplikacja Turbo V, pozwalająca na przetaktowanie podzespołów komputera z poziomu Windows.


Do dyspozycji mamy również GPU NOS, czyli jak podaje producent aplikacja inteligentnie reaguje na zapotrzebowanie komputera w kierunku przetwarzania grafiki oraz na dynamiczny overclocking naszego zintegrowanego układu graficznego umieszczonego na płycie głównej. Trudno wymieniać wszystkie funkcje ukryte przez producenta, można śmiało powiedzieć że to co kiedyś skrywane było w czeluściach Bios-u, teraz zostaje wyeksponowane i udostępnione przez aplikacje uruchamiane z poziomu systemu operacyjnego. Jednym słowem, producenci zorientowali się że funkcje OC swoich produktów powinny być transparentne i powszechnie dostępne, co niewątpliwie pomaga poprawić wizerunku produkt i firmy.
Po dojść gruntownym i szczegółowym przedstawieniu możliwości konstrukcji ASUS przychodzi czas na działanie w ogniu tortur testowych aplikacji. Na początek prezentacja za pomocą programu CPU-Z.


Jaka widać znany z poprzednich testów Phenom II X3 720, pamięci DDR3 Patriot 1600. Zintegrowana grafika to oczywiście nowy układ ATI AMD HD 4200 następca starszego HD 3300. GPU tego układu taktowane jest domyślnie zegarem 500 MHz lecz jak swój poprzednik swobodnie pracował z częstotliwością 700 MHz co należy uznać jako plus dla producenta. Szczegóły publikuję w testach, z nich będzie można odczytać wyniki oraz przekonać się, co daje nowy chipset. Kolejne zagadnienie to podkręcanie podzespołów tutaj miłe zaskoczenie, tak jak ładnie wygląda tak się podkręca, kolejny plus dla inżynierów Asusa, którzy wykazali się sporą fantazją przy konstruowaniu całej płyty. Jak już wcześniej oglądaliście zdjęcie z aplikacją TurboV procesor przeszedł test aplikacji SuperPi przy ustawieniach 19,5 x 210 czyli 3900MHz co przy standardowym chłodzeniu doje fantastyczny wynik, który jeszcze nie osiągnąłem na żadnej testowanej płycie. Wynik budzi szacunek lecz podczas testów starałem się uzyskać jak najwyższe FSB, przy najwyższym mnożniku, sytuacja nie wyglądała tak różowo, gdyż stabilność systemu pozwalająca przejść wszystkie testy, kończyła się jak widać poniżej.


Trudno jednoznacznie stwierdzić czym ta sytuacja była spowodowana, lecz podczas testów (na wszystkich płytach) trudno było podnieść magistralę FSB, wyniki były dziwne i niejednokrotnie mało wiarygodne. Z dużym prawdopodobieństwem można sądzić że pamięci DDR3, niezbyt poprawnie współpracują z chipsetami AMD. Zobaczymy jak te pamięci poradzą sobie w testach z płytami zaopatrzonymi w chipy Intela ( może kolejna recenzja ).
Na koniec jeszcze jedna dobra wiadomość, płyta pozwalała swobodnie przetaktować procesor i uruchomić jeden z uśpionych rdzeni oraz bez żadnych problemów przejść testy przy ustawieniach jakie widać na zdjęciu poniżej.


To już koniec opisu tej fantastycznej płyty, której testowanie przyniosło wiele pozytywnych niespodzianek. Wyniki przeprowadzonych testów publikuję w rozdziale poświęconym temu zagadnieniu.

Strona 3 z 10 <<<1234567...10>>>