2009-11-14 16:24
Autor: Mirosław Langer (lami)
38

ASUS - GIGABYTE - AM3 - DDR3

Strona 4 - M4A78T-E

Kolejna płyta ze stajni Asusa oparta na AM3 obsługująca pamięci DDR3, oparta jest na znanym chipsecie AMD 790GX / SB750 obsługującym magistralę HyperTranspor 3.0 (HT 3.0) przenosząc dane z prędkością do 5200MT/s oraz kartą graficzną ATI HD 3300. Na płycie odnajdziemy złączem PCI Expres 2.0 x16. Płytę zaopatrzono w dwukanałowy kontroler pamięci DDR3 1600(O.C.) co pozwala na zapewnienia wystarczająco wysokiej przepustowości wymaganej przez najnowsze systemy operacyjne. Pudełko prezentuje standardowa linię produktów firmy ASUS.




Zarówno dodatki do płyty umieszczone w pudełku jak i tylni panel zawierają standardowe wyposażenie oferowane przez tego producenta. Oczywiście nie mylmy w przypadku ASUSA standardu z przeciętnością i tandetą bo takowa nie wchodzi w rachubę, a klient otrzymuje solidny produkt wysokiej klasy.



Płyta wygląda podobnie jak poprzednio opisana lecz jej radiatory nie wyglądają już tak efektownie. Konstrukcja prezentuje się solidnie dając dobre świadectwo firmie.




Jak pisałem wcześniej nie będę zanudzał dużą ilością zdjęć Bios-a gdyż większość zakładek ma tę samą funkcjonalność jaką odnajdziemy w biosie płyty M4A785TD-V EVO. Podobnie jak w poprzedniej opisywanej płycie, firma ASUS położyła nacisk na aplikacje uruchamiane z poziomu systemu operacyjnego. Można śmiało zaryzykować tezę, że producenci celowo zaczęli realizować strategię wydobywania z podziemia zaawansowane funkcji overclokingu. Oprogramowanie dostępne na płytach DVD znajdujących się w zestawie akcesoriów pozwala praktycznie w dowolny sposób manipulować ustawieniami płyty głównej. Aby wydobyć ukrytą moc z podzespołów nie trzeba sięgać do zaawansowanych ustawień Bios-a, firmowe aplikacje OC coraz lepiej radzą sobie z tym zagadnieniem. Firma ASUS przekazała do dyspozycji swoich fanów i entuzjastów zestaw narzędzi do wyciskania potów jeżeli tego potrzebujemy oraz oszczędzania energii, gdy spada zapotrzebowanie systemu na moc. Poczynając od 8 fazowego moduł zasilania, EPU, TurboV, przycisk Turbo, obsługę procesorów AMD 140W czy Express Gate to narzędzia, które tworzą standardowy pakiet wraz z pojawieniem się platformy pod procesory Socket AM3. Teoria wygląda pięknie, ale jak to działa w praktyce.


Jak widać na fotografii, magistrala pracowała z dojść wysokim taktowaniem, tyle że przebicie się przy tej częstotliwości magistrali powyżej mnożnika x16 było niemożliwe i kończyło się restartem systemu. Jednak wynik 3625 MHz nie należy uznawać za porażkę osiągnięcie mieści się w średniej dla tych chipów. Znany z poprzednich konstrukcji zintegrowany układ graficzny HD3300 ustawiony jest w Bios z zegarami 500MHz, bez problemu pracuje z dołożonymi 200MHz dodatkowej mocy dla GPU.


Radiatory dobrze się sprawowały, efektywnie odprowadzały ciepło nie powodując przegrzewania. Można powiedzieć że estetyka poszła w parze z funkcjonalnością, a dwie testowane płyty ASUS na AM3 świetnie sobie radziły z odprowadzaniem wydzielanej energii cieplnej podzespołów.

Strona 4 z 10 <<<12345678...10>>>